Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Balyalı pamukta standart nem oranı ( I )

Posted by Admin 15 Şubat 2010

Ülkemiz balyalı pamukta, nem oranı % 8.5 ile % 8.9 aralığı alım satım muamelerinde standart baz alınarak değer biçilmektedir. Fakat zaman zaman belirlenen nem oranı olması gereken değerden yüksek olarak pamuğa nüksetmektedir. Bu durum alıcı ve satıcı arasında sorunlar oluşturmakta pamuk muamelelerinde güven sarsmaktadır. İthal pamukta nem oranı ülkeler bazında araştırıldığında genel olarak % 8 değeri aşmamaktadır.

Pamuğa aşırı nem verme sorunu kendi mesleki çalışmalarım ve ölçümlerime dayanarak belirtmem gerekirse, bu durumun maalesef ülkemize özgü olduğunu belirtmeliyim.

İhracata dayalı yerli pamuk satışında yüksek nem oranlı pamuklar alıcı bazında ülkemizi en son tercih edilen sırasına koymaktadır. Oysaki pamuk yetiştiriciliğinde eskilere dayanan tecrübemiz, henüz geçmişi bir kaç yıla dayanan yeni üretici ülkelerin ürünleri daha fazla tercih edilir duruma gelmiştir.

Balyalı Pamukta Rutubet Oranı

Rutubet Nem oranı (%) Nem Sınıfı
(-) – 6,9

7,0 -7,9

8,0 – 8,5

8,6 -8,9

9,0 -12,0

12,1 – (+)

Düşük

İyi

Çok iyi

İyi

Yüksek

Çok Yüksek

……………………………………………………….

İlk bakışta basit bir sorun gibi gözüksede pamuğa verilen yüksek nem alıcı ve satıcı arasındaki sorunlar arkasında iplik sektöründe kalite ve kalibre değerlerini çok fazla etkileyebildiğinden,

-Stokta beklemede kalan yüksek nem oranlı preseli pamuk kendi içinde kartonaj (keçeleşme) yapmakta.

-Preseli pamuklar açılıp karışım harman yapıldığında, nemli pamuk daha az nemli pamukla uyumsuz karışım sağlamakta.

-Harman Hallaç ve Taraklarda nemli pamuktaki Çepel ve Neps daha zor temizlenebilmekte.

-Tarak ve Cer’lerde kalibre sorunu oluşturmakta sürekli olarak şerit numara NM ayarı değişebilmekte. Bu durum iplikte ince kalın noktalar oluşmasına çok fazla neden olmakta.

– Şerit haline getirilip en son İplik olmaya Open End yada Ring eğirme bölümüne gelen şerit (Fitil) pamuk, üretimde çekim ve büküm değerleri makineler arasında farklılıklar göstermekte.

– Nemli pamukla üretilen iplikte her bobinin ebat ve yumuşaklığı birbirini tutmamakta Kg ve Metraj uzunluğu aynı olsada bobin çapları değişiklik göstermekte bu durum alıcının farklı iplikmiş gibi algılamasına neden olmakta.

-Nemli pamuk iplik oluncaya kadar geçen sürede işletme nem oranı ile karşılaştığında farklılıklar gösterebilmekte aynı harman ve lot olduğu halde kendi içerisinde Abraj sorunu ile karşılaşabilinmekte.

– Alıcı Örme yada Dokuma işletmeleri yüksek nemli iplik eksilebilir olarak karşılandığından tercih edilmemekte.

– Yüksek nemli pamukla üretilen iplik, örme yada dokuma haline getirildiğinde; kumaş daha sert, yıkanınca boy ve ebat olarak küçülmelere neden olabilmekte.

Yukarıda bir kaç madde olarak belirtiğim pamukta nem oranının yarattığı sorunlar daha fazla sıralandırılabilir.

Preseli pamukta nem oranının standart değerlere çekilip belirlenen % değerlerde üretim yapılması ülkemiz Teksil sektörü ve pamuk İhracatı açısından önemli yer tutmaktadır. Bu sorunun en aza indirilip Dünya standartlarında geçerli Balyalı pamuk üretimine özen gösterilmesi için en önemli görev Devlet Resmi denetleme eksperlerine düşmektedir.

Preseli balya haline getirilip denet olmaya hazır balyalar, her lot yada partide en az yüzde 25’i nem ve standart kontrolünden geçirildikten sonra denet kontrol mühürü vurulmalıdır.

Tabiki Standartlar bazında üretim yapan çok fazla Çırçır ve Sawgin işletmeleri bulunurken kurallar dışı gelişi güzel üretim yapan işletmelerin bu duruma hassasiyetle davranmaları gerektiğini belirtmek isterim.

Pamukta nem sorunu olarak açtığım bu konunun devamını zaman zaman burada yayınlayıp kendilerine görev düşen tüm sektör sorumlularının işlerinde titizlikle davranmaları Tekstil sektörümüzün geleceği açısından acil önem taşımaktadır, zira denet yapılmış Balyalı pamukta Standart onay mührü ekspere özeldir, bu konuda görevli arkadaşlarımızın daha fazla hassasiyetle davranmalarını rica ederim.

Kadir BÖLÜKBAŞI

Reklamlar

Bir Yanıt to “Balyalı pamukta standart nem oranı ( I )”

 1. Kadir Bey, makalenizi gerçekten çok değerli buluyorum. özellikle çırçır işletmeleri tarafından dikkat edilmesi kesinlikle gereken bir konu. analog cihazlar %12 orana kadar gösterebilmekte, fakat dijital cihazlarla yapılan ölçümlerde %15 hatta 16 oranlarında rutubete sahip pamuklara şahit oldum. malesef bunu yapanlar bütün piyasanın güven kaybetmesine sebep oluyor.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: