Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukta küresel strateji değişimi !

Posted by Admin 09 Eylül 2011

Dünya genelinde kuzey yarım küreli pamuk üretici ülkeler değişik meridyen konumları itibariyle kuraklık, yoğun zararlı (sel) yağış ve kasırgalarla boğuşurken, sakin seyretmekte olan pamuk fiyatları bu hafta son sekiz haftanın zirvelerini gördü. ABD’de kuraklık ve fırtına (Lee ) pamuk üretiminde genel beklenti 15 milyon balyaya gerilemesi tahmin edilirken, Pakistan’da süren yoğun Muson yağışları (sel) bu hafta kendi iç piyasa fiyatlarında yaklaşık %15 artışa neden oldu.

Hindistan ve Çin’in bazı bölgelerinde en son gelen haberlere göre yağışların etkili olduğu belirtilmekte.

Pamuk piyasalarında bu sezon hava şartlarının etkisinin büyük oranda önem taşıdığı düşünceleri ağırlık kazanırken, piyasaların göremediği yada olabilecek diğer yeni bir senaryo daha oluşmaya başladı. Çin piyasalarından geçen sezon fiyatların aşırı artması nedenli kendi Ulusal pamuk stoklarını iç piyasalarında oluşan büyük talep karşısında dengeyi sağlamak için satış yapıp stok oranlarını minimum seviyeye geriletmişti.

Bu sezon için Çin yeni ve ileriye dönük taktik değiştirerek kendi iç piyasalarından iyi denecek fiyatlardan yoğun stok pamuk alımı gerçekleştirmesi çiftçi ve üretici memnuniyeti kazanıp hem Ulusal stok rezervlerini arttırıp hemde gelecek yıllarda pamuk üretimini yükseltip ileriye dönük pamuk ithalatını minimum seviyeye çekmeyi planlanmış bir hazırlık dikkat çekiyor !

Eğer bu senaryonun (düşünce) gerçekleşmesi durumunda bu sezon için Çin alım strateji piyasaları her ne kadar çok fazla oynaklığa neden olmadan hem dış ithalat tedariki ve iç piyasa yerli pamuk rezerv alım politikasıyla (çaktırmadan) etkili olabilir. Bu süreç gelecekte başarılı olarak devam ettiği müddette özellikle ABD pamuk üreticilerinin ileriki yıllarda pamuk ekim alanlarını %25-30 azaltmasına yada başka ürün ekimine geçmesine neden olabilir.

Çin’in ileriye dönük pamuk stratejisi başarılı olursa Dünya piyasalarındaki diğer Tekstil ve Hazır giyim üretici önemli ülkelere örnek olup büyük oranda kendi pamuk üretimine önem vermesi yeni değişimlere açılım olacaktır.

Türkiye olarak büyük önem arz eden pamuk üretimi bu sezon ve gelecek sezonlarda üretici ve tüccara başta devlet kurumları olmak üzere tüm sektörün birbirine destek olup dışa bağımlılığı en aza indirmek amaçlı hareket etmesi ileriye dönük süreçte büyük önem arz etmektedir. Zira Çin ve diğer büyük tekstil üs ülkelerin iç pamuk üretimini artırması demek dış pazarlarda rekabet gücünü en az ithalatlatla yoğunlaşıp pazarda söz sahibi olması demektir!

Türkiye pamuk üretiminin arttırılıp en az ithalatla Hazır Giyim ve Tekstil üretim ihracatın önemi; Çiftçi, Tüccar , Ajan, Çırçır ve Tüm (A-Z) Tekstil işletmelerinin Dünya piyasalarında daha güçlü boyuta ulaşmasını sağlayacaktır.

Saygılarımla
Kadir Bölükbaşı

UYARI: Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site ve yorum (görüş) sahipleri sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

8 Yanıt to “Pamukta küresel strateji değişimi !”

 1. Kadir Bey Teşekkür,

  Güzel konuya değindiniz. O paraların ülkemde kalması kadar kıymetli birşey yoktur eminim. Üstelik bu şu an tek problemimiz olan cari açığa bile destek olur. Lakin halka yaygın üretim imkanı olan emtiaların ekim ( üretim) kararlarını etkilemek çok kolay değil. İnsanlar basitçe kazanabildikleri sürece bunu ekerler…

  Son yıllarda zaman zaman çok diplerde gezen pamuk fiyatlarından dolayı ülkemizdeki pamuk ekimi düştü malum. Ayrıca kalite ve verimden dolayı yaşanan rekabet güçlükleride bir diğer önemli etken oldu.

  Özet olarak şunu demek istiyorum. Gönül isterki bütün pamuğumuzu kendimiz ekelim. Ama bunu anca buralarda kalabilen pamuk fiyatları, ve verim artışı sağlayabilir ancak.

  Yani dönüp dolaşıp yine dünyadaki konjonktüre katılıyoruz.

  Dünya o kadar küçük bir köy oldu ki ve birşeyleri alıp satmak o kadar kolaylaştı ki. Yavaş yavaş bütün varlıkların,

  hareketleri,
  grafikleri,
  getirileri,

  birbirine benzemeye başladı… (bakınız CCI, bakınız SP500,)

  Yine özetle pamuğu ekmek ya da ekmemek bana göre bizim milli kararımız değil yine dünyanın hareketinin sonucu olacak…

  Burada kadir beye şunu sormak istiyorum sizin bu makale şunu mu demek istiyor ?

  “Pamuk artık biraz daha pahalı bir emtia olacak, ülkeler bunu dışardan almak yerine kendileri üretmeye gayret edecekler.”

  Fatih Pakdamar

 2. Mehmet Sait Melik said

  Bütün yaz boyunca okuduğum en iyi değerlendirmelerden biri. Kadir bey’e teşekkür ederim.

  Pamuk çok dalgalı seyir izliyor ve tabiat şartlarından çok etkileniyor. Bu senede Dünyanın çeşitli bölgelerinde ciddi üretim problemleri var, Kadir bey iyi anlatmış… Bizde Türkiye olarak hazırlıklı olmak durumundayız yoksa, Tekstil sanayimiz zor günler geçirir. İyi bir planlama ve destekle bu rekabette iyi konumda olabiliriz. İyi günler dileği ile…

  Saygılarımla
  Mehmet Sait MELİK
  ŞUTSO Meclis Bşk.
  Agrogap Ö.Ç. Bşk.

 3. Admin said

  “Pamuk artık biraz daha pahalı bir emtia olacak, ülkeler bunu dışardan almak yerine kendileri üretmeye gayret edecekler.”

  Fatih bey aynı belirttiğiniz gibi olacağını düşünüyorum.

 4. Bertan Balçık said

  Kadir Bey, Türkiye yüksek cari açık belasının etkisiyle pamuk üretimini masaya yatırmak üzere gibi gözüküyor. Yoksa pamuk hiç bir zaman fazla ilgilendirmedi hükümetleri. Cari açığın sürdürülemez boyutlara ulaşması tek tek ithal ürünlere çevirdi gözleri. Yüksek bedeller ödediğimiz pamuk bu ithal ürünlerden bir tanesi.

  Bir musubet bin nasihattan iyidir demişler. Belki bu sayede bizim hükümet de bir pamuk stratejisi oluşturur. Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın böyle bir çalışması olduğunu biliyorum.

  Çin’in, Brezilya’nın, Hindistan’ın yaptığını biz neden yapmayalım!

  Biz daha iyisini yaparız. Ancak burada kritik olan sektör iplikçilerimiz. Onlar hiçbir zaman samimi olmadılar. Önce onların ikna edilmesi lazım. Yoksa hazır giyim sanayicimiz, pamuk üreticilerimiz ve çırçır işletmelerimiz durumun farkında ve neler yapılması gerektiğini biliyorlar.

 5. Sayın Bertan Bey,

  Bu ülkede herkes en az sizin kadar samimidir.

  Ortada anlaşılmayan şudur. Bu dünya ve bu ülke şu an için kapitalizmle yürüyor.

  Kapitalist sistemde de hiç bir ferd ya da firma devletin cari açığı azalsın diye pamuk ekmez.

  Çin pamuğunu, demirini, devlet olarak tekel halinde alıyor. Tam bir kapitalizm söz konusu değil.

  Yoksa Çin halkı Brezilya halkı ya da iplikçileri yurdumuz insanlarından daha samimi değil.

  Bir birinizi değil dünyayı izleyin derim. Dünyayı araştırın derim.

  Daha verim alırız…

 6. Bertan Balçık said

  Evet haklısınız Fatih Bey, dünyayı araştırmam lazım benim. Çok fazla yerel takılmışım galiba… Yalnız yorumunuzda bir şeyi anlayamadım; hem dünyanın ve ülkemizin kapitalizm ile yürüdüğünü hem de Çin’de tam bir kapitalizm olmadığını söylemişsiniz. Çin bu dünyada nasıl yer buldu acaba kendisine?

 7. Nasıl bir yer buldu. Şöyle önceki sosyalist düzenleri malum dünyada yürütülemedi, bunlarda arada derede yarı kapitalist yarı sosyalist bir düzen deniyorlar…

  Örneğin hem firmalar var hem piyasa var çinde , öte yandan aynı zamanda hammaddeleri (plastik, çelik , pamuk) devlet tarafından tekel olarak alıyor dünyadan 🙂 Sonuçta biraz demokrasi eksik ama daha verimli görünüyor. E bu saatten sonra bizden demokrasi eksiltmeyeceğimize göre bize biraz zor o sistem 🙂

  Verilen hakların geri alınması zordur…

  Onlarda zamanla kendilerinin ticari olarak zararına da görünse, bireysel özgürlük isteyecekler, daha fazla demokrasi isteyecekler ve çarka girecekler eninde sonunda…

  Bazı şeyler doğa olayı gibi ( fenomen ) yaşanacaksa yaşanıyor, buna en uyguın tedbiri almak yapılacak en akıllıca iş…

  kolay gelsin , teşekkürler…

 8. Muhammet Şahin said

  Yorumları okudum fakat spekülatörlerin etkisinden bahsedilmemiş . kapitalist dünya kazanmak ister .yüksek fonları kazançla idare ediyorlar. bu baglamda gecen yıl görülen yükseliş ve düşüşleri iyi incelem lazım. tekrarlanabilecegini düşünüyorum .

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: