Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk üretimi Dünya genelinde 2 milyon ton arttı

Posted by Alıntıdır 16 Eylül 2011

Türkiye’nin istihdam ve ihracatta lokomotif sektörleri tekstil ven konfeksiyon sektörlerinin ana hammaddesi pamuğun fiyatları, 2010/11 sezonunda baş döndüren bir trafik izledi. İhracat anlaşması yaparken her gün değişen pamuk fiyatları yüzünden zorlu bir sezonu geçiren tekstil ve konfeksiyon ihracatçıları 2011/12 sezonunda dünya genelinde pamuk üretiminin 2 milyon ton artış göstermesi sonrasında pamuk fiyatlarında bir dengelenme bekleniyor.

Arjantin’in Buenos Aires şehrinde 04-10 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenen ve uluslar- arası düzeyde pamuğun kaderinin belli olduğu Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi Toplantısı’nda, 2011/12 sezonu pamuk üretiminin 26.3 milyon ton seviyesinde gerçekleşeceği öngörüsünde bulunuldu.

Dünya genelinde pamukta devir stoklarının 11.4 milyon tona ulaşmasının beklendiğini belirten Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, 2010/11 sezonunda tarihsel anlamda zirveye ulaşan pamuk fiyatlarının, 2011/12 sezonuyla birlikte dengeleneceğini vurguladı.

Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi’nin 70. Genel Kurulu’nda ana temanın “Pamuk Değer Zinciri İçerisinde Kamu ve Özel Sektörün Rolleri: Verimliliğin ve Hakkaniyetin Sağlanması” olarak belirlendiğini kaydeden Ünlütürk, “Aşırı derecede yükselen pamuk fiyatları sonucunda, bu sezon üretimde tarihsel bir patlama meydana geldi ve tüketime göre yaklaşık 2 milyon tonluk fazlalık oluştu. 2 milyon tonun ilavesiyle birlikte devir stoklarının 11.4 milyon tona ulaşması bekleniyor, bu nedenle, fiyatlarda dengelenme beklentisi var. Fiyatların sanayicinin ve üreticinin beklentisinin çakışacağı noktada şekilleneceğini düşünüyoruz. Yaşanan aşırı fiyat artışları sonrasında dünya genelinde tekstil sektörü pamuk yerine çok daha ucuz olan suni elyafa yönelmişti. Pamuğun toplam elyaf tüketiminde payı yüzde 36’dan yüzde 33’e gerilemişti.Nispeten daha makul seviyelere gelecek pamuk fiyatlarıyla 2011/12 sezonunda pamuğun diğer elyaflara göre tekrar rekabetçi gücünü yakalamasını bekliyoruz” diye konuştu.

Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi’nin 70. Genel Kurul Toplantısı’nda Türkiye’yi Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel’in Başkanlığı’nı yaptığı Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, BaşkanYardımcısı Jak Eskinazi, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Başkan Yardımcısı- Burak Sertbaş, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Doğan, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Bakan, Türkiye Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Danışmanı Dr. Sebahattin Gazanfer, Ekonomi Bakanlığı Tekstil Dairesi Uzmanı Mustafa Yurdupak ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet temsil etti.

(Foreks)

Reklamlar

3 Yanıt to “Pamuk üretimi Dünya genelinde 2 milyon ton arttı”

 1. seyfettin ışıklı said

  Ya arkadaş tarım sektörü ne kadar ilginç prese pamuk sezon başı 3.200 de 7.500 tl kadar yükseldi 2010-11 sezonu için diyorum.neden sonra fahiş bir şekilde fiyatlar düştü.arz-talep doğrultusunda bir ticari mal yükselir yada düşer.bu sezon 2.000.000 pamuk artmış diyorsunuz.peki ne oldu arz-talep durumu yoksa aynı oyunlar mı dönecek yada stokçular tekrar piyasa mı çıkacak yada birileri ya zengin yada rezil mı olacak

 2. su anda balya fiyatları en düşük 3.80 kuruş en yüksek fiyat 4.40 kurüşken dünyada 2 milyon ton artış olurken acaba Türkiye pamuk fiyatları nekadar etkiler merak içindeyim

 3. Mehmet Sait Melik said

  Seyfettin bey dogru söylemiş, ne oluyor biz de bir anlasak… Olan şu dünyada pamuk üretim Tahminleri ve tüketim hesaplanıyor ve sözde ona göre arz talep çıkıyor ama bu hesapları kim yapıyor? Spekulotörler varmı? Kim hangi kesim için veya ülke için mi yazıyor… Bende tahmin yapıyorum ve pamuk üretimi söylenenden az olacak diyorum.Bu yorumu şuna dayandırıyorum.1- Teksas tek başına Amerika nın %55 pamuk üretimini yapıyor. Ama bu sene kuraklıktan dolayı yarısını üretemiyecek, o zaman ABD de %25 eksik üretim demektir. 2-Karoline eyaletine fırtanadan problem var pamuk sıkıntılı,3- Pakistanda sel zararlarından 350 000 balya ve daha fazlası olamayacak gibi görünüyor. 4-Çin ve Hindistan da talep artıyor ekonomi iyi diye…
  Daha uzatılabilir ama gördügünüz gibi tahmin edilen üretim rakamına ulaşmak zor görünüyor, Yeni sezon herkese hayırlı olsun, pamuk daha önceleride yazdıgımız gibi pamuk bu senede ilginç seyir izleyecek..

  Mehmet Sait Melik
  Şutso Meclis Bşk.
  Agrogap Ö.Ç.Bşk.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: