Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Yeni sezon hayırlı olsun !

Posted by Borsa Ajanı 04 Ekim 2011

Günaydın, Birşeyler söylemenin zamanı geldi gibi;Pamukta zor bir sezon geçeceğe benziyor. Geçen sezon başında gördüğümüz rüyayı İNŞALLAH tekrar görürüz. Görürürsek te (çok zor amma) bunun tarım sektöründe, Bilhassa pamukçulukta iyi bir rüya olduğunun farkına varmamız ve dikkatli olup fırsatları tepmememiz gereğinin de bilincinde olmalıyız. Biz kim olursak olalım, Malımızın Dünyada benzeri olmasa da DÜNYADA yaşadığımızın farkında olmalıyız. Oturup geçen yılın bir analizini ve özeleştirisini yapmamız gerekir.

Defalarca çeşitli dillerden söylendiği gibi; Pamukçuluk ve Ekonomi Hiçbir topluluğa ve Kişisel görüşe Özel Değildir.

Hatır için iş yapılmaz, Hatır için kimse cebindekini veya servetini başkasına aktarmaz.

Fakat, Beklentiler maalesef bu gerçeğin dışında oluyor. Söylemler de öyle.

Ülkemizde öyle havalar yaratılıyor ki; Sanki sektörün kesimleri birbirinin kuyusunu kazıyor! Üretici, bütün gelişmelerden Tekstil Sektörünü sorumlu tutuyor. Ekonomik kurallar gözardı edilip başka birimlerden yardım bekleniyor. İşler ters giderse Ya Sanayici ya da Hükümet gereğini yapmalı diyor.

Bunun üreticinin kendi Düşüncesi olduğuna inanmıyorum. Bana; Sorumluluğu başkasına atıp, Başarısız Sektör temsilcilerinin zarar zamanında hedef saptırmaları gibi geliyor.

Hiç bir beyanatta, Pamuğu daha temiz üretelim. Bakın bu yıl Dünya Ekonomisi zor durumda, sanayi bizim için çok önemli Fazla hırs her kesimi daha büyük zararlara götürür.

Tekstil Sektörümüzün Kazanması ve Kazancın Dağılımı Öncelikle Pamuk üretene ve sonra da Tüm Kesimlere Faydalı olacaktır.

Biz Ekonomistlere araştırma yaptırdık, Gelecekte karşılaşacağımız olaylar iyi veya kötü olacak dikkat!!! İşlerimizi akıl ve mantık çerçevesinde yürütmemiz lazım.

El ele verip İşimizi ULUSAL KONSENSÜS içersinde götürüp yokuşu birlikte çıkmamız lazım. Hükümet te DÜNYADAKİ EKONOMİK KONJONKTÜR ve ANLAŞMALAR ÇERÇEVESİNDE şu şekilde bize destek verebilir ”

Dendiğini ben duymadım maalesef.

Daha sezon gelmeden, Destek Yetersiz, Şu kadar olmalı gibi beyanlar Üreticinin Şevkini kırıp sektörde soğukluğa sebep oluyor. Bu hesabı kimler yapıyor? Elde hiçbir veri yok.

Piyasa başlamamış. Dünyada Piyasalar oluşmamış. Rekolte tebiti yapılmamış, İklim ne olacak belli değil. Geçen sezon ne oldu? ” Pamuk 10 TL. olacak Satmayın. Oyuna geliyoruz, Dünya Farklı bekleyin” gibi laflar üfleyerek insanlara çok büyük zararlar ettirildi.

Bu gün de Dünya piyasaları gösterilerek Sezona Eleştiri ile başladık.
Hiç iplik piyasası, Tekstil Sektörü ne durumda, Stoklar ne seviyede, Türkiye İplik Sanayiinin Şu an Aktif Kapasitesi nedir önümüzde yolda neler var Pamuğum Borsa da Kaça satılıyor, Borsacılık İyi işliyor mu?Borsalarımızın Hepsi ÜRETİCİ BORSASI Olmasına rağmen Üretici için tam bilgi sağlanabiliyor mu? Eksik birşeyler varsa neler yapılması lazım. Bunları da tartışmamız gerekir.

Bütün konularda Tartışmayı yaparken Kendi MESLEKİ KİMLİĞİMİZ BİR KENARA BIRAKIP, HERKESİN FİKRİNİ ALARAK, TARTIŞMAYI BİLEREK
ULUSAL BİR KONSENSÜS OLUŞTURUP uyarıcı olmak faydalı olacaktır.

ÖZET: Ekonomi rüya değil gerçektir. Hayali söylemler insanları yanlışa götürebilir. Alıcı da Satıcı da gerçeğe , vicdana uygun alışveriş yaparak birbirini yaşatmak zorundadır.

Birinin Zararı diğerini mutlaka etkiler. HEPBİRLİKTE KAZANMAK ve YAŞAMAK ZORUNDAYIZ.

Yeni SEZONDA, Kendi Ürünümüzün değerinin bilindiği, Sektör temsilcilerinin ve Ülkemizin Refah seviyesinin artacağı günler dilerim.

Saygılarımla
İbrahim ÖNGÜNŞEN

Reklamlar

10 Yanıt to “Yeni sezon hayırlı olsun !”

 1. Fehmi Demir said

  Sayın İbrahim bey yazınız için öncelikle tşkr ederim size katılıyorum hayal olarak söylenenler çok kişiyi zarara ugratı dediginiz gibi pamuk 10 tl olacak şu olacak bu olacak derken çogu esnafımız iflas etme durumuna geldi alıcıda satıcıda malı alırken degerinde alıp satsalar herkes kar edecek bu senenin nasıl olacagı daha belli deil
  saygılar Fehmi Demir

 2. DENIZ GUNAY said

  NEWYORK pamuk endeksi bugun 98,74’u gösteriyor. yanlış hesaplamadıysam suan TL değeri 4,114 tl mahlaç. dunyada pazar bu fiyatken ve turkiye gumruk teslim nakliye fiyatı bile bu rakama dahil değilken. neden ben pamuğumu 3,700 tl’den satayım. ekonomi konusunda rüya değil gerçekleri görüyoruz. pamuğumuzu dunya piyasasından aşağı satmayacağız.

 3. Sizde pamuk üreticileri olarak birlik olun pamuğunuzu satmayın…

 4. t amay tekstil - sedat said

  sayın Günay sizin 3,70 ten satmak istemediğiniz pamuğun durumu meydanda… afedersiniz ama içinde benden başka herşey mevcut… bence birazda bu taraftan bu yönden bir bakın teşekkürler.

 5. Sedat bey sizin begenmediğiniz pamugu yurt dısından 4.50 lira fiyat veriyorlar ve yarın tariş liverpool borsasına göre alım yapacagını duyuracak o zaman bakalım.

 6. Emir Uçar said

  Bu fiyattan hiç kimse pamuğunu satmayacak, yetkililerin biran önce birşeyler yapması gerekiyor

 7. DENIZ GUNAY said

  Sayın, Amay tekstil – Sedat bey, söylemek istediğimiz konuda haklısınız ancak benim anlatmak istediğimi sanırım anlamadınız?? ben kutlu pamuk 3,70 olsun demedim ki, benim satmak istediğim ve içinde sadece sizin eksik olduğunuz pamuk sonuçta çırcırdan geçerek randıman yapılacak. yanı diğer çöp, yaprak ayıklanacak. o nedenle benim pamuk ne kadar yabancı madde icersede, siz pamuğum fiyatını yukseltin…. ,içinden çıkanlar benim zaten. onları size satmakda niyetim değil.

  Mahlıç 5,00 tl dedinizde, randıman 36 geldi… biz mi satmıyoruz dedik….
  siz mahlıcı 5,00 tl yapın. satmazsam o zaman konusalım. dunyada buyun 4,281 tl hani bunun gümrük teslim nakliyesi. oradan daha ucuzamı alacaksınızda burada fiyatları aşağı çekiyorsunuz.

 8. Ali Aydın said

  K.Maraş piyasında şu an Mahlıç 3,500- 3,600 TL arasında şu ana kadar alış veriş de olmamış bekliyoruz. hayırlı olsun Kazasız bir sezon diliyorum…

 9. Vay be uzun süredir ilk defa mantıklı bir yazı okudum. Sayın yazara teşekkür ediyorum….

  Aynen ya, herkes kendi gemisini yüzdürmek derdinde zaten bu başkasının gemisinin batmasının istendiği anlamına gelmez ki !

  Konuşulacak konular aynen yazarın söylediği gibi.

  Dünya finansal yapısı
  Pamuk kalitesi verimi
  Birlikler
  Bilinçlendirmeler
  Veri ve istatistikler olmalı

  Piyasaları süpekülatörler etkileyebilse bile piyasa çok büyüktür eninde sonunda birilerinin kontrol edemeyeceği hareketler yapabilir, hatta yapar.

  Sayın Deniz Günay,

  aynen, satmayın pamuğunuzu… olay bu kadar basit…

  Ayrıca kontrat borsaları ve fiziksel piyasalar konusunuda tartışmak lazım. Nacizane bildiğim kadarı ile. Fiziksel piyasalar ( örneğin pamuk borsaları) ve Kontrat borsaları (örneğin VOB, ICE) illede aynı olmak zorunda değilller. Bu kontrat borsaları,
  -insanların risklerini hedege (sigorta etmesi) amacıyla
  -kağıt piyasalarının gerçek piyasadan daha gerçekçi fiyatlara dayanarak gerçekleşmesi nedeniyle
  -beklentilerin izlenmesi nedeniyle

  kurulmuştur. Zaman zaman fiziksel piyasadan ayrışabilirler. Ama eninde sonunda bir birlerine yaklaşırlar. Tamamen ap ayrı sürdürülemezler.

  Bilgiler paylaşılmalı, hep beraber aydınlanmalıyız…

 10. Bulent said

  Türk çırçırcı ve pamuk eken kardeşlerimizin pamuklarını yüksek fiyatları satıp kar etmesini hepimiz isteriz. şu anda görülüyorki amerikan pamuğundan düşük fiyatlar var. bu fiyatlarlada ufak tefekde olsa ticaret oluyor. lakin Sedat beyin de söylediği gibi Türk çırçırcısı bu pamuk ticaretini kendi elleriyle öldürüyor. firmayla anlaşıyorsunuz ertesi gün fiyatlar biraz yükselse satan kişi yoldaki pamuğu başkasına satıp kamyonu başka firmaya yönlendirdi zamanında. bunu yaşadı iplikçiler. beklede kamyon gelsin üretim yapalım. pamuğa su tutup nemini arttırmalar. içine envay çeşit malzemeler koymalar. v.s v.s kusura bakmayın ama iplikçiler artık bundan bıktı.
  Bakın amerikan pamuğuna firmayla anlaşmayı yapıyorsunuz. fiyat yükselsede düşsede kesinlikle cayma yok. ayrıca ne almışsan o geliyor. bir gram sapma yok. eeee iplikçi napıyor. ne uğraşacam burdaki çırçırcı ile biraz fazla veririm kafam rahat olur en azından ne geleceğini bilirim diyor.
  Bunları söylerken bütün kardeşlerimiz mi bu şekilde HAYIR değil ama içlerinde bu şekilde olanlarda azınlıkta değil.
  burada Türk Çırçırcı kardeşlerimiz ticaret ahlaklarını biraz düzeltecekler iplikçilerde iç piyasaya biraz daha yönelecek.
  benim fikrim bu.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: