Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pakistan 12.2 milyon balya pamuk üretimi olabilir

Posted by Alıntıdır 28 Ekim 2011

Business Recorder gazetesi haberine göre, Pakistan 30 Haziran’da sonlanan dönemde 12.2 milyon balya pamuk üretebilir. Pakistan bu yıl için 14.97 milyon balya pamuk üretmeyi hedeflemişti.
(Foreks)

Reklamlar

15 Yanıt to “Pakistan 12.2 milyon balya pamuk üretimi olabilir”

 1. MEHMET SAİT MELİK said

  Pakistan üretim tahminlerini 2.77 milyon balya düşürmüş beklenen haber… Sel problemleri iki yıldır istenilen rakamlara ulaşmayı zorlaştırıyor. Pakistanın üretim düşüklüğünden sonra tahminim ABD de kuraklıktan, selden, ve kasırgadan dolayı, tahminlerini revize edecek ve onlarda düşürecektir. Türkiye de ihtiyacının ancak yarısını üretebiliyor…. Çin de dede eksiklik var, onlarda ithalatı, yani dışardan alımı %26 artırmış bu demeki Dünyada tahmin edilen üretim miktarları maalesef çıkmayacak. Benim tahminim istenilen düşünülen üretim rakamlarını bulmak zor olacak… Bu senede her sene olduğu gibi pamuk ilginç seyir izleyecek, bekleyebilen dayanan kazanır gibi görünüyor. Sabır ve dikkatle gelişmeleri takip edelim. İyi günler dileği ile siteyi takip eden pamuk dostlarının kurban bayramını kutlarım.

  Mehmet Sait MELİK
  ŞUTSO Meclis Bşk.
  AGROGAP Ö.Ç Bşk

 2. Nüveyran BOZGEYİK.
  Dünya genelinde olumsuz hava koşulları yada farklı etkenlerden dolayı üretimde yaşanan olumsuzluklar ve talepte oluşan artmalara karşın Türkiyede fiyatların böyle seyretmesi ilginç. Tüm çiftçi kardeşlerimin bunları göz önüne alarak elindeki mahsüle sahip çıkmasını ve uyanık tüccara emeğini kaptırmamasını istiyorum. Sitedeki tüm kardeşlerime selam ve saygılarımla.
  Gaziantep’ten bir çiftçi kardeşiniz.

 3. Mehmet Yüksel said

  abd borsası iki göndür epeyi yükseldi anlamadığım bunun fıyatlar yansımaması bilgisi olan lütfen yazsın

 4. Sayın Mehmet bey yazınız için teşekkürler sizin düşüncenize katılıyorum ancak inşallah geçtiğimiz yıl gibi bir yıl yaşamayız.Pamuk fiyatı 7.50 tl’ye kadar çıkmış olmasına rağmen o günlerde satıcı pamuk fiyatının 10.00 tl olacağı düşüncesinde olup kimse mal satmayı. Düşünmüyordu fiyatlar geriye doğru gelmeye başlayınca satıcılar fiyatların düştüğünden dolayı ellerindeki malları çıkarmaya çalıştılar bu seferde alıcılar fiyatların daha’da aşağı düşüceyinden pamuk alımını durdurdu hatta bazı iplik fabrikları ya kapasitesini düşürdü kimide yeni sezon kadar imalatı durdurdu ve bütün iplik fabrikalarının elinde iplik stokları vardı işallah üreticiler’de şükür edip pamuk fiyatları belirli bir yere geldiğinde yavaş yavaş satmayı düşünürler çünkü sonu hüsran oluyor şimdiden herkesin kurban bayramını kutlar bol kazançlı bir yıl olmasını dilerim Allah herkesin yardımcısı olsun hayırlı işler.

  Mustafa REİS
  Borsa simsarı İzmir

 5. Yakup Enmek said

  Pamuk borsasının yukselıp fıyatlara yansımaması dıye bır şeyyok. aslında yanısyor .ama burda yorum yazan arkadaşların hepsı bu sıtedekı fıyatlara bakarak yorum yapıyor bu fıyatlar gercek fıyatlar değıl bu fıyatlar fırsatcılık fıyatlarıdır hepsı bu .bır kombınasyondur.

 6. Sayın
  Mehmet yüksel bey Pamuk fiyatların Türkiyede artmamasının iki sebebi var birincisi pamuğun tam döküm zamanı olduğundan dolayı satıcı bir hayli fazla.İkinci sebepte iplik satışları çok ağır gidiyor. Ama her şeye rağmen düzelecektir. Hayırlı İşler.

  Mustafa REİS
  Borsa Simsarı
  İzmir

 7. Yakup Enmek said

  MUSTAFA BEY …ARZ TALEP ILIŞKININ PIYASAYI DUŞURMESI MUTLAKA BIR REALITEDIR FAKAT,BU FINANSAL PIYASALARDA OLUR ,FINANS PIYASASINDA PARANIN ZAMAN VEYA MALIYET DEĞERI YOKTUR.CUNKU PARA ZATEN NAKITTIR.AMA MAL PIYASASINDA MALA HUKMEDEN BIRI VEYA BIRILERI OLUR .ŞUANKI PAMUK FIYATLARINDAKI DURUM BUDUR .MALA HUKKMEDEN BIRILERI VAR .NEDEN HERKES BAYRAM SONRASINA %100 KESIN BIR HUKUM KOYUYOR DIYORLARKI BAYRAMDAN SONRA PAMUK YUKSELECEK.YUKSELMEYECEK ZTEN YUKSEK .BAYRAMDAN SONRA GUĞUM COZULUCEK.SAYGILARIMLA

  Not: Lütfen Mesajlarımızı büyük harflerle yazmamaya dikkat edelim.(Admin)

 8. Admin said

  Yakup bey piyasada sizce gerçek olan reel fiyatı burada yazarsanız memnun olurum.

 9. Sayın Yakup bey; eskiden pamuğu belirleyen kişiler vardı yanlız böyle bir şey kalmadı diye biliriz.
  Türkiyede büyük bir kaç fabrika onlar belirliyorlardı. Şimdi tamamen Arz Talep hükmediyor ve köylüde güçlendi çırçırcı’da elindeki pamuğu satmıyor bekletiyor,çok paraya ihtiyacı varsada icabında bankadan kredi kullanıyor, internetlerden bütün dünyanın pamuk piyasalarını takip edebiliyor.

  Hayırlı işler.
  MUSTAFA REİS

 10. Yakup Enmek/Pınar Tekstil said

  3.850- 3.950 ekstra pamukların fıyatlarıdır.st1 lerde ona gore şekıllenebır ama 3,400 olmaz .bu fıyatlar urfa ıcın fıyatlardır diğerlerıde ona gore şekıllenır ayrıca .ıplıkcılere gore mıkronerı ve ve mukavemetı en yuksek pamuk harran urfada dır dıye kesın bır kanaat vardır bunuda belırtmek ısterım

 11. Admin said

  Yakup bey;

  Yanlız İzmir Ticaret Borsası (Ege pamuğu) Cuma günki en son Korbey açık oturum fiyat kapanış işlemi aşağıdaki gibi oluştu ???

 12. Bu web sitesindeki fiyatlar ABD Borsas’ı odaklı olup, kesinlikle iç piyasaya dönük fırsatçılıklara yönelik suçlamaları hak etmemektedir. TL bazında olan fiyatlar o anki anlık kur dalgalanmaları ile anlık borsa değişimleriyle alakalı olarak değişmesi mümkünken, size, kendi hesaplamalarınızı yurt dışı borsa takip sitelerinden yapmanızı öneriyorum. Şu an vereceğim ve bu sitede yayımlanan yurt dışı fiyatları canlı değildir. 30 ila 50 dk arasında gecikmeli olarak görünmektedir ki, canlı istenirse bunlar aylık üyelik kabul eden bazı firmalarca hizmet olarak veriliyor.

  Bağımsız olarak pamuk fiyatlarını takip edeceğiniz siteler:

  http://quotes.ino.com/exchanges/category.html?c=food

  https://www.theice.com/productguide/ProductDetails.shtml?specId=254

  http://futures.quote.com/quotes/food.aspx

  Saygılarımla.

  Özcan ÖZKAYA
  ozcanozkaya@topraktarim.com

  CTO / Chief Technology Officer
  ——————–

  TOPRAK TARIM Tic. San. Ltd. Şti.

  – Çırçır & Prese Fabrikası
  – Mısır Kurutma ve Depolama Tesisleri
  – Pamuk Toplama Makinaları
  ——————-

  İstiklal mah. Fevzi Çakmak Bulv. No:230
  Ceyhan/ADANA

  Tel: +90(322) 611 47 00
  Fax: +90(322) 611 47 09
  ——————-

  http://www.topraktarim.com

 13. Admin said

  Güneydoğu piyasasında (şu an adı önemli değil) tombul bir ajan pamuk alanı, satanı kendi hükmünce yönlendirmek istiyor. (aslında oda yönetilirken)

  Diyorum ki;

  Her işletmenin kendince bir ufku ve bilgisi bulunmaktadır.

  Herhangi bir kimsenin dolduruş ve yönlendirmesine kapılmadan hareket etmek gerekir diye düşünüyorum.

  Saygılarımla.

 14. Yakup Enmek said

  SAYIN OZCAN BEY

  ABD Borsasına göre 2.1 dolar eder. Şu an ki ibreye göre buda 3.75 TL takriben gelir. Ayrıca ben hala anlamış değilim mesela sizin pamuğunuz Ege Standart’ına göre giderken kütlünüzü Ege bölgesinden mi getiriyorsunuz hayır, Ç.Ova veya hatay bölgesinden kütlü alıp temiz işletip ege tipinde mal satıyorsunuz, firmanız olarak, eğri oturup doğru konuşalım Türkiye pamuk piyasasında bir sorun var !

 15. Memphis pamugun fiyatı 4,56 tl /kg iken bizim “daha kaliteli” pamugumuz 3,80 TL den işlem görmektedir. Sistem bu şekilde olduğu sürece bu sene ekilen pamuk alanı önümüzdeki senelerde ancak iplik piyasasının hayallerinde kalır. Kimse kimseyi kandırmasın ortada cok buyuk bir oyun dönmektedir. Cari açığın finansmanını düşüneceğimize, cari açığa %3 katkısı olan pamuk piyasasına yetkililerin önem vermesi gerekmektedir !

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: