Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Dünya: Belirsizlik pamuk pazarında endişe yaratıyor

Posted by Alıntıdır 16 Kasım 2011

Pamuk fiyatları ile arz ve talep dengesinin geçtiğimiz aydan itibaren istikrarlı seyretmesi dikkat çekiyor. Ancak özellikle Avrupa ekonomilerindeki belirsizlik ve yeni bir ekonomik daralma beklentisi, pamuk piyasasında endişe yaratıyor. ABD Tarım Departmanı (USDA), 2011/12 dönemine ait pamuk üretim tahminini %-2 oranında azaltarak 16,3 milyon balyaya düşürdü. Öte yandan Çin, Hindistan ve Pakistan’da gerçekleşen üretim artışları sayesinde dünya pamuk üretiminin bu dönemde yükseleceği ve 123,9 milyon balyaya ulaşacağı belirtiliyor.

Diğer pamuk üreticilerinden Arjantin’in bu dönemde pamuk üretiminin gerileyeceği, Türkiye’de ise hafif yükseliş kaydedeceği öngörülüyor.

Dünya pamuk tüketiminin ise Meksika ve Tayland’da pamuk talebinin azalması nedeniyle 114,4 milyon balyadan 114,3 milyon balyaya gerileyeceği tahmin ediliyor. Dönem sonu pamuk stoklarının ise yükselerek 55 milyon balyaya ulaşacağı belirtiliyor.

İTKİB

Reklamlar

10 Yanıt to “Dünya: Belirsizlik pamuk pazarında endişe yaratıyor”

 1. Tahminimce pamuk fiyatları yükselecektir; çünkü açıklanan arz ve talepte hep tahmini açıklamalar, somut bir veriye dayanmamaktadır ve spekülatif gibi geliyor. Bunun dışında yunanistanın belirsizliği bütün avrupayı belirsizliğe ve ekonomik daralmaya yönlendiriyor. Yunanistanın durumunda düzelme olursa yani belirsizliği ortadan kaldırırlarsa, ( ki bunu yapmak zorundalar) Avrupa’da istikrar olur ekonomik düzelme olur ve bu talebe yol açar.talep artışından dolayı fiyatlarda aralıktan sonra artış olacağını düşünüyorum. ben şahsen stoklamaya gitmişim.

 2. MutluBozan said

  Dünya piyasaında pamuk fiyatları artarken neden Türk pamuğunun fiyatı geriliyor? Üstelik GDO’suz pamuk ürettiğimizi söyluyorlar ama bunun bize bir faydası olmadı. Şu an ÇUKUROVA PAMUĞUNUN 1.5 TL olması gerekirken 1.31 TL’ye alınıyor. Bu oyunu kim , neden yapıyor? Neden hala dışarıdan pamuk alınıyor? Biz üreticileri üretimden vazgeçirip pamukta tamamen dışarıya bağımlı olmamız için mi?
  Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla…

 3. Faruk Fatiştooglu said

  Sanırım spekülasyonun son anlarını görmekteyiz şu sıralar piyasararda iki oyuncu var bunlardan biri dünyadaki büyük üretici olan ülkererki bunların başını çin çekiyor ikincisi ise daha küçük spikilatörleki bunlarda bizim yerli malı spikilatörlerimiz yani bizler türk üreticiler bir darbe deyill ikki darbe yemekteyiz.
  Halbuki agustos ayında pakistanın coğrafik ölçümünün %20 si sular altında kalmıştı ve sel pamuk üretim alanlarının çoğunu sel götürmüştü ne olduda bir mucise gibi pakistan üretiminin rekorte artışıyla biteceyini ilan edebiliyor hale çin büyük üretici olmasına ramen dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi oda daha dokuzun cu ayda musun yağmurlarıyla bir çok pamuk üretim alanını harap etmemişmiydi o nasılüretiminde artış olduğunu söyleye biliyor şaşıyorum bunları göz önünde bulunduralım.

 4. Musa Kazim Değer said

  Arkadaşlar vallahi biz çiftciler olarak şaşirdik niyetimiz traktörömüzü satip pamuğu bu fiyata kesmiyeceğiz kalsin fikri olan söylemesini bekliyoruz Diyarbakir pamuğu 40 randiman 1300 fiyat veriyorlar en az

 5. Halil Karahan said

  TÜRK ÇİFTÇİSİ ÜZERİNDE BÜYÜK OYUNLAR OYNANMAKTADIR.
  2012 pamuk ekim alanı kararı aşamasındayız. Çiftçi bir ümit görmese pamuğa alan bırakmaz yine kayıp olur. Acilen Hükümet iki şeyin yapması lazım,
  1- pamuk ithalatına son vermeli veya kotayı yukarıya doğru çekmesi gerekir..
  2- 2011 ve 2012 ürünlerine verecek destek miktarını artırarak bir an önce açıklanması….

 6. Said Ekinci said

  biz çifcilere oynayanan oyunlar sırf bir iki zalimin trilyon değilde katırilyon vursunlar diye…gerisi boş arkadaşalr 2 kg saman 1 kilo pamuk 2 kilo samanın maliyeti 0 kuruş 1 kilo pamukun maliyeti 60 kuruş getiriside 1 lira 🙂 faruk abi de durumu iyi analiz etmiş…

 7. Faruk Fatiştooglu said

  Sayın Musa Kazım bey pamuk topmalanın kg fiyatının 500kr olduğunu unutmuş gibisiniz.

 8. Musa Kazim Değer said

  Faruk bey herhalde Benin yanliş anladiniz Ben diyorumki pamuk fiyati 40 randiman 1300 fiyat veriyorlar bende pamuğun fiyatindan şikayetçiyim bende ele topladiğim için. Bahsetiniz fiyata bizde pamuk biçtiğ bu fiyata bizde pamuğu satmayip traktörümüzü satip işçinin parasini, Mecbur vereceğiz bende şikayetçiyim bu fiyatan bu durumdan her zaman ezilen çiftçi olmuştur gübre fiyati dap gübretaş 1750 fiyati mazot 4000 pamuk tohumuna 340 dönöme 5000 TL verdik işçi ćapalama. Ve sayre yani çiftçi kazanmiyor saygilar

 9. şaşırdık kaldık vallahi ne yapalım işte hani derler ya büyük balık küçük balığı yer diye tabiri caizse aynen öyle olacak gibi sanırım

 10. ACET TARIM said

  Evet arkadaşlar hepimiz haklıyız ama yapacak bir şey yok. Bir çiftçi olarak fikrimi söylüyorum…Hiç kimse demesin pamuk fiyatları kalkacak Ocak ve Şubat aylarına kadar….Hele çırçırlarına emanet pamuk istemeyen bu dönem 10 yıldan beri böyle bir şey görülmedi….Not: Emanete veren çiftçilerimizin suçu….

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: