Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukta Ulusal Rezerv Stoklama Olabilir mi !

Posted by Admin 19 Kasım 2011

Geçen 2010-2011 sezonunda üretim darlığına bağlı olarak dünya genelinde son 140 yılın en yüksek rekor seviyelerini gören pamuk fiyatları, Dünyanın en büyük ikinci pamuk ithalatçısı konumunda bulunan Türkiye’nin yüksek fiyatlarla ithalat yapmasına neden olmuş ve Cari açığın artmasındaki büyük ithalat kalemlerinde ilk sıralarda yer almaya devam etmekte..

2011-2012 cari sezonunda Türkiye ekim alanlarında geçen sezona oranla sevindirici olarak belirgin üretim artışı yaşanırken bu defa da dış piyasalara oranla iç piyasalarımızda üretilen pamuk değerini bulamayıp dünya fiyatlarının çok gerisinde kaldı. Bu durum büyük umutlarla tarlasını ekip hasada başlayan çiftçilerimizi büyük oranda hayal kırıklığına uğrattığı gibi genel beklenti fiyatlarının altında oluşan piyasa değeri tüm üretici sektörünü zora soktu.

Pamuk yetiştiren çiftçilerimizde gelecek yeni sezon için oluşan ve genel olarak yansıyan kanıya göre pamuk ekim alanlarında belirgin bir azalma olacağıdır.

Oysa Türk tekstilk sektörü Dünyada kalite, nitelik ve Pazar olarak ilk sırada yer alırken kendi üretimi (pamuk) hammadde fiyatlarındaki tutarızlık çelişki yaratmaktadır!

Her yıl pamuk kuşağı seyahati yapan firma temsilcileri bu konuda ne düşünür bilinmez ama !

Türkiye pamuk sektörünün geleceği için artık kanımca yapılması gereken sürekli cari açık veren ve sürekli büyük oranda pamuk ithal eden büyük bir ülke için ulusal pamuk rezerv stoklarının oluşturulma zamanının geldiğinin görülmesi ve bu konuda tüm siyasilerce gereken adımların atılma zamanı gelmiştir.

Ulusal pamuk stok rezerlerinin oluşturulması pamuk ithalinin kontrolünü sağlayacağı gibi iç pazarlarada fiyatlar ın dünya seviyelerinde olmasında önemli rol oynacaktır.

Not : Ulusal pamuk rezerv stokları; balyalı pamuk olarak stoklanıp değişken dünya şartlarına göre iç pazarlardan gerektiğinde alınarak stoklanıp, piyasa hareket eğilimine göre iç pazara yada ihracata satış değerlendirlmesi olarak düşünülmesidir..

Bu yıl ki toplam pamuk üretimimiz yaklaşık USDA kasım verilerine göre 675.000 ton, ithalatımız 675.000 ton, toplam pamuk tüketimimiz 1.263 milyon ton ….

Saygılarımla
Kadir Bölükbaşı
Cotton Expert

Reklamlar

22 Yanıt to “Pamukta Ulusal Rezerv Stoklama Olabilir mi !”

 1. Faruk Fatiştooglu said

  Sayın Kadir Bölükbaşı nın sunmuş olduğu düşünceyi yerinde ve olumlu bir düşünce olacağını düşünüyorum bütün dünya ülkelerinde bu ve bunun gibi ürünler stratejik sayıldığı için buna belirli rezerler oluşturuyorlar ama Türkiye hariç tabiki bizim bu gibi düşüncelere girmemiz için önce politika yapıcılarımızın üstendeki spekülatörlerin baskısının kaldırılması lazım daha önce sayın Başbakanımızın dediyi gibi iktidarı kaybetme pahasına dahi olsa kelimesini pamuk politikasında da aynı şeyi söyleyip gerçekleştirmesi lazım ve devlet piyasaları dengelemek için bazı zamanlar piyasaya müdahil olup balye alımı yapmalıdır o zaman hem çiftçisini korumuş olur hemde her hangi bir zaman dünya piyasasında yaşanaçak anormaliklerde sanayicisini korumuş olur çünki aşırı yükselmeler sırasın da makul fiyatlarla daha önceden satın almış olduğu pamuk balyelerini piyasaya sürer ve durumu konturol altına almış olur.
  Yoksa üreticiler bu yıl gibi fiyatların düşük olduğu yılın bir sonrasındaki yıl pamuk ekmez ve devlet büyük zararlar yaşamaya devam eder dilerizki bu görüşlerimiz tarım bakanlığının yetkilileri veya bakanın bizat okuması ve hatırlaması ile hayata geçir
  Biz üreticilerde rahat ederiz arkamızda bir devlet güvencesi görürüz inşallah.

 2. Müslüm DEMİRKOL said

  Sayın üretici ve sanayiciler günümüzün bu zor ekonomik şartlarında ülke üreticisinin boğularak malının elinden alınmasının hiç kimseye fayda getirmeyeceği bilakis dış güçlerin ekmeğine yağ sürmektedir. Bilinmelidir üretici bu koşullarda pamuk ekemez dolaysıyla starejik bu ürünümüz yine elimizden çıkar. Bu gün sanayicilere sesleniyorum yabancı piyasalarda ürün yüksekken neden bizim pamuğumuzu kütlü 1000tl den balyemizide 2.900 tl almak istiyorlar. Yoksa geçen geçen yıl yüksek fiyatlarla alınmıi malların bedeli üreticiden çıkarılmak isteniyor geçen yıl 3.000 tl ye kadar ürünü satan üretici degil yine stokçuydu üretici ortalama 1.600 tl den sattı lütfen kendi ayağımızdan kendimizi vurmayalım biz bunu ekemesek sizler bu ürünü ithal yoluna gideceksiniz ve cari açığın büyümesine sebep olacaksınız.
  El birliği ile bu işin altından kalkmamız lazım fırsatçılara prim vermememiz lazım

 3. Pamuk fiyatlarında istikrarın sağlanması piyasaların hareketliliği açısından çok önemli.Arz talep endeksine dayalı olmayan uluslararası borsa hareketleri piyasaları ciddi manada etkilenmektedir.


  http://www.hmgroup.com.tr/

 4. Kemal Karasu said

  Türkiye birkez daha ve bu defa belkide sonkez altın yumurtlayan tavuğunu kesiyor….

 5. Hasan Günal said

  Türk pamugu Avustralya’dan sonra verimde dünya ikincisi, gdosuz tohumla üretim yapılıyor,Yani elden gelen yapılıyor.

  yaprak biti Beyaz sinek Kırmızı örümcek Yeşil kurt,,derken sezon bitiyor.

  bu sefer ne oluyor gecensene teksilci yüksek fiyatlarla ithalat yaptı diye busene fiyatları indirerek zararını yine bizlerden cıkarıyor.

  ülkemizin düşük kur politikası 10 seneden beri yüz güldürmedi,

  maliyetlerimiz cok yüksek banka faizleri ilaçlar akaryakıt insan güçü kiralar,

  hiçkimse sahip çıkmıyor.her sezon umutla başlıyor hüsran keşkeyle bitiyor

 6. Ali Çalışkan said

  Eğer piyasa şartları diğer yorumcuların da belirttiği gibi seyrederse bir üretici olarak bir daha asla pamuk ekmeyi düşünmüyorum.ileriki yıllarda sanayici de yüksek rakamlardan pamuk almayı hakediyor demektir.O ZAMAN DA AĞLAMAYACAK.

 7. Bu şartlar devam eder ve Tarım Bakanlığımız da kayıtsız kalmayı sürdürürse pamuk üretimi ülkemizde son bulmuş demektir. Şunu bilin ki (sanayicilere) yakarım o pamuğu ama size yar etmem bu fiyatlardan. Yeter artık çiftçilerin sırtından geçindiğiniz. Cari açıkmış , kimsenin bunu düşündüğü yok bence. Olsa birinci kalemlerden olan pamuğa destek çoktan arttırılmış olur ve bizde bunları konuşuyor olmazdık. Dışarıdan kalitesiz pamuğu pahalıya al içerde üreticini yok etmek için türlü oyunlar oyna. Gübre , mazot , zehir almış başını gidiyor … Neyse ; kısaca buna neden olanlar , üreticisini desteklemek yerine bitişini hazırlayanlara yazıklar olsun.

 8. Ulusal Stok yapılmasının kanaatindeyim Çindeki pamuk fiyatları hala türkiyenin çok üstünde.Ama ithalatta durgunluk söz konusu dünya stoklarında bir fazlalık mevcut bazı ülkeler pamuk ithalatını durdurdular iç pazarı kurtarabilmek için ithalat durdurulursa iç pazarda bir hareket yaratıla bilir.Nihai üreticilerin de bu duruma ayak uydurması olağandır.Nihai ürün pazarımız olan Avrupaya olan yakınlıgımız ve termin süremiz ve kalite standartlarımız nedeniyle uzak doguya oranla daha fazla tercih ediliyoruz.

  Pamuk üreticisini ancak ithalatı durdurarak zararlarını azaltabilirler onun haricinde yapılabilecek bir şey yok arz talepten fazla su anda.Piyasadaki durgunlukta firmaları zorlamaya başladı şimdiden.

  Saygılarımla
  Mehmet TEKKILIC

 9. Nazif GÜNEZER said

  1 pamuk üreticisi olarak 1 daha asla pamuk ekmem. çok uğraşısı olan 1 mahsül saatli bomba gibi her an çiftciyii batırabilir böyle oldugu halde fiyatlar cok düşük acaba oyunmu oynanıyor? çocugumuz coluğumuzun rızkını arayamıyoruz çaresizce yok olup gidiyoruz dünyada böle başka 1 meslek dahi yok sanayici zarar etmiyor, tüccar zarar etmiyor, işçi zarar etmiyor, ilaççı gübreci zarar etmiyor bütün zarar emeği veren çiftcinin üstüne yıkılıyor çiftci olarak herşeyi allaha havale ediyoruz pamuğu görmek dahi istemiyoruz artık Saygılar…

 10. Fedayi BAYTEKİN said

  Pamukta Ulusal Rezerv Stoklama Olabilir mi ? … Olamaz çünkü mantıklı olan hiç bir şey olamaz bu ülkede ve dahada üzücü olan durum başta GAP bölgesi olamak üzere çifçiyi büyük hayal kırıklıgına ugratan bu politika tekstilciyide başarısızlıga mecbur kılarak bir ülkenin en önemli sektörüne darbe vurmaktadır .. oysa Pamukta Ulusal Rezerv Stoklama Olabilse söz konusu duruma müdahale etmek ne kadar kolay olur …

 11. Şanlıurfa kütlü pamuk iç piyasasını bence üreticilerimiz yani çifçi kardeşlerimizin mallarını emanete vermekle kendi rızıklarını sanayicilere yedirmeye çalışıyorlar sanayici kardeşlerimizin tabiki bu işten kazanmalarını isteriz fakat bu tek taraflı yağmalanmasına gönlümüz razı olmaz fakat öyle tuhaf birşey yaşandığı hissediyorum çifçi futbol topu gibi sağa sola çarpılıyor hayallerle gelecek yılları beklemekten başka çaremiz yok saygılar

 12. Bu şartlar altinda devam ederse harran bölgesinde üretici diye kalmaz sahne fırsatcilarin olur allah üreticelere yardimci olsun.

 13. Halil EREN said

  Malesef şu kesinki ne hükümet ne sanayici pamuk üreticisi için parmağını oynatmaz.Bu gün bir gazetede okumuştum Türkiyeye ithal edilecek çaya 100de 148 oranında gümrük vergisi varmış,pamuk ve mısır söz konusu olunca kapılar ardına kadar açık,TMO fındık bile alıyor…Şimdi size soruyorum biz patagonya vatandaşımıyız???

 14. Mehmet Aydın said

  Üretıcının arkasında olanlar nerde tarıs ıc pıyasa ucuz olursa yurt dısına satarım dıyordu ulkede pamuk bıtmıs sesımızı duyan yok…

 15. Recep Sezai said

  1. Ulusal rezerv oluşturulabilir. Ancak devletimiz böyle bir politika-planlamadan aciz.
  2. Bu sanayici/iplikçi düşmanlığı ve fiyatları onların belirlediği-kırdığı gibi yanlış bir anlayışın kaynağı nedir? Kimse kimsenin sırtından para kazanmıyor. Herkes batırmadan gemisini yüzdürmeye çalışıyor. Fiyatları serbest piyasa belirliyor. İplik fiyatı son 1 ayda, 1 tl geriledi, hiçbir iplikçi “vay kumaşçılar/konfeksiyoncular sırtımıza biniyor, ekmeğimizi yiyor” vs demiyor. Çünkü fiyatı piyasa oluşturuyor, iş yoksa, stok varsa, nakit ihtiyacı varsa, fiyatı birileri mecbur düşürüyor ve yeni fiyat oluşuyor.
  3. İthale vergi, iç üretimin fazlasıyla yeterli olduğu ve yurt dışından gelen ithal malın fiyatının iç piyasa malından çok ucuz olduğu, dampingli olduğu kalemlerde konulur. Pamuk için bu iki durum da geçerli değil. Yeterli pamuk olsun, hiçbir iplikçi pamuk ithal etmez. Ki şu anda ithal pahalı ve kimse 1 kg ithal etmiyor. %100 yerli kullanıyor.

  Saygılar, hayırlı işler.

 16. Admin said

  Recep bey ;dış piyasalardan vadeli pamuk (alım) sözleşmeleri çok önceden kesilmekte..

  675.000 ton dış piyasalardan ithalat bekleniyor, bunların çoğunun kontratları 6-7 ay önceden bağlanmakta.

  Yani şimdiki fiyatlar gümrük teslimi işlem görmekte !

 17. cemal/G.Bülent said

  Pamuk sezonu bıttı daha fıyat yok her gecen düşüş.

 18. Admine teşekkürler. Güzel bir bilgilendirme olmuş.

 19. DENIZ GUNAY said

  Ucu acık bır konuda, kulakdan duyma bir sey belirtmek istiyorum. mahlaç 8 tl olduğu gecen sene tekstilci korkudan ABD pamuğuna 3 dolardan kasım-aralık vade bağlantı yapmış. Gun gelmış pamuk dusmuş ama bağlandı 3 dolardan devam etmiş. verilen sözler imzalanan anlaşmalar var. dönemiyor teksilcı… o zaman uyanıklık yaptığını düşmüşler ama şimdi alayı zarar ediyor.. kader ya.. her sene bizim yerli pamugu ucuza alıp kalanı dısarıdan pahalı alıp ortalamayı dusuruyorlardı. bu senede benzer sey oldu. ama sıra değişti. bu yıl önce dısarıdan almak zorunda kaldılar. hasılsa 3 dolardan dısararıdan aldık, kalan eksik olursa ıc piyasadan temın ederiz mantığı ile iç piyasanın yuzune bakan yok… yani demek istedğim. yıl basına kadar pamuk fıyatı yukselmez. ancak dıs piyasadan bağladıkları pamuk bu yılki üretimlerine yetmez ise, ve iç piyasada halen pamuk kalmış ise. iç piyasa pamuğu degerlenır. yoksa tekstilcı zsaten bu yılkı uretimini 6-7 ay önceden bugunku fiyattan daha yukseğe bağüladı. saygılar.

 20. ERCAN MANAVOĞLU said

  saygı değer iplikçi arkadaşlar Ben bir pamuk üreticisiyim şu an buğday tohumu almak istiyorum ama şuanki pamuk fiyatlarından dolayı piyasada buğday tohumu dahi bulamıyorum bilgilerinize
  ARZ EDERİM…

 21. Sanayicinin malı ucuza almak gibi bir isteği hep vardır.Malı alan ucuza satan pahalıya satmak ister.Ancak fiyatlar sanayicinin elinde değildir.Bu tamamen dünya pazarı ile ilgilidir.Oyun oynamaları mümkün değildir cünkü rekabetçi ortamda kimse pazarla oynayabilecek güçte değildir bu gün siparişler yüksek fiyatlardan olsun yarın pamuga yansır.

  Gecen yıla oranla pamuk üretimi daha fazladır gecen sene tükenen stoklardan dolayı pamuk fiyatları çok yükselmişti.Seller vb.olaylar Pamugu tırmandırmıştı.

  Benim düşüncem aralıktan sonra dahi bir artışın olamayacagı fiyatların sabit bir seviyede kalacagı düşüncesindeyim.Umarım daha fazla pamuk fiyatı geriye düşmez.

  Su anda dunyada bir fiyat belirsizliği söz konusudur.

  Saygılarımla
  Mehmet TEKKILIC

 22. Hasan Gözüküçük said

  Geçen pamuk sezonunda herkez doydu çünkü pamuk az fıyat yüksekti ama bu sezon pamuk fazla olup fıyat çok düşük derken çifçinin emanetı kesmeyıp yukselecegını dusunerek gecen zaman içinde sımdı kutlu fıyatı 1.20 1.25 olup ıplıkçilerın kendı pıyasalarından alacagı pamugu şimdi dış ülkelerden getırmesı çifçiyi etkiliyor gecen hafta görustugumuz bırkac buyuk çifçilerimizin ekmiceklerını bugday mısıra yöneldıklerını acıkladı yani buda ne oluyor gecen seneye göre bu önümüzdeki pamuk ekim sezonunda %45 lere düşüyor bunu lütfen dıkkate alalım saygılarımla

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: