Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

ABD haftalık pamuk ihracat rakamları

Posted by Admin 25 Kasım 2011

ABD haftalık ihracat (10-17 Kasım 2011) Upland pamuk en son ihracat satış oranlarında bu haftada yüksek oranlı satış açıklandı; Upland pamuk yeni satış +823.800 balya iptaller ise -47.300 balya oldu (Net:+776.500). Çin +788.100 balya alım -26.500 balya iptal, Türkiye +2.900 balya alım -6.600 balya iptal, Vietnam +2.400 balya alım -2.200 balya iptal, Endonezya +400 balya alım -6.200 balya iptal yaptı. Net alım yapan ülkeler ise Pakistan +18.500 balya, Japonya +1.000 balya, Ekvador +700 balya vs..

Pima pamuk satışı gerçekleşmedi.

Bu hafta yayınlanan ileriye dönük 2012-13 dönemi satış bağlantıları +14.100 balyada kalırken, Pima pamuk satış bağlantısı ise +26.400 balya oldu..

Reklamlar

7 Yanıt to “ABD haftalık pamuk ihracat rakamları”

 1. Faruk Fatiştooglu said

  Bu iki haftadır ABD yüksek rakamlarda satış gerçekleştirmesine ramen ve bunun la birliktede özelikle çin tarihini en yüksek alım rakamlarına imza atlasına ramen piyasalar neden bu kadar perişan bir halde düşüşüne deyam ediyor anlam veremiyorum.
  Halbuki ticaretin ana bir kuralı var arz talep denilen bir kural bunlar dengeli gitiyi zaman piyasalarda düşüşün aksine seyir dengeli ve makul artış trendiyle devam eder.
  Ama bunun aksine trend başaşagı deyil uçurumdan yuvarlanırcasına başaşağı gitiyor bunun altında bilmediyimiz ama en az saroz kadar güçlü bi spikilatörler olduğu kanısındayım.
  Birde Türkiyedeki akılları fındık kabuğunu doldurmayanlar eklenince dahada aşağı götürdüler bu durumu da olansa Türkiyeye oluyor ben buna acıyorum bir tarım üreticisi olarak büyük zararlar içindeyim ama bu zarar T.C. nin tün vatandaşlarına yansıyacak bunu unutmayalım çünki gelecek yıl üretici pamuk ekmeyecek olanda bize olacaki buda yüksek fiyatlarla ithalatımız iki kata yakın artacaki buda 3 veya 4 milyar cıvarıdır.
  kendimize yazık ediyoruz bence.
  Not: ülkemizin 70 cente uhtaç olduğu yıları hatırlayalım ve ona göre davranalım.

 2. Admin said

  Sn. Faruk Fatişoğlu; bir kaç haftadır ABD haftalık balyalı pamuk satış oranlarında belirgin olarak artış gözlenirken, fiyatların halen yatay seyretmesini Çin’in bir oyunu olarak düşünüyorum, zira uygun fiyatlarla alım yapıp stoklarını tamamlaması halinde kendini garantiye aldığı süreçten sonra vadeli fiyatları arttırıp, tekstil ürün satışlarında uygun fiyatlı pamuk alımını kullanarak dış pazarlara satış hakimiyet üstünlüğünü tamamen kuracaktır diye düşünüyorum !

  Bizim tekstilciler bu durumun farkında mı ? bilemiyorum ?

  Dediğiniz gibi bindiğimiz dalı kesmeyelim !

  Saygılar…

 3. Halil Karahan said

  Dünyada pamuk fiyatlarının artışı iç piyasadaki fiyatlarımız için o kadar önemli olmadığı anlaşılmaktadır. Patronlar istediği şekilde top oynamaktadırlar. Maliyeti 1300- 1400 olan pamuğu vatandaştan 1000 alıyorlar, DIŞARDAN ALSALAR 1500 DIR.
  Pamuk üreticisinin yapacağı tek şey vardır. Şu anda dunyada açığa olan bitki ana ürün olarak Nohut ve ikinci ürün olarakta mısır dır. Türk çiftçisi PAMUĞU ekmemesi gerekir . Çünkü pamuğu ekmek zarardır. Geliri giderini karşılayamıyor….

 4. israfil AKKURT said

  sayin pamuk üreticileri pamugun artiş yapacagini tahmin ediyorum,japonyanin A.B.D NİN AVRUPA’NİN stok yapma girişimin magruz kaliyoruz… ilgili kişilere sesleniyorum emekci insanlarin emeklerine karşilik verin…pamuk ekmekten vazgeçmek üzeriyiz …sesimizi birileri duysun Saygilar sevgiler yorumumu okuyan herkese şimdiden teşekkür

 5. Mehmet Yeşildağ said

  Değerli Cotton Expert yorumcuları hepimiz hislerimizin doğrultusunda yorum yapıyoruz. Birazda işin ucu bizleri fazlasıyla yaraladığından duygusal yorumlar yapıyoruz. Ancak konuya hakim uzmanların yorumları gerekli böyle bir durumda.
  Şu anda hepimizin aklını pamuk piyasalarındaki düşüş ve durgunluk karıştırmakta. Sanırım böyle bir piyasada ülkeye daha önce yapılan bağlantılar hariç 1 kg pamuk ithalatı yapıldığı kanısında değilim. maliyetler çok yüksek olur 4 lira civarında(balya)
  ancak iç piyasada durum çok farklı 2.5 ile 3 lira arası rakamlar telafuz edilmekte. Türkiyenin yıllık 1.300.000. ton tüketiminin olduğunu ve bunun yarısını(650.000.ton) ithalatı olduğunu söyleyen uzmanlara soruyorum. Türk çiftçisinin ürettiği pamuklar bitince (2011-2012 üretim tahmini 600.000.ton) kaç paradan nereden pamuk ithal edecekler. cevaplarsanız sevinirim.
  Bu arada türk tekstil ihracatçısına büyük işler düşmekte bu pamuğu canlandırırsa yine onlar canlandırır. Doların şu anki seyri bu durumu göstermekte. Hem ülke ekonomisini hemde türk çiftçisini dış piyasalara karşı korur diye düşünüyorum.

 6. salih ece said

  kimse kimseyi düşünmez arkadaşlar. yetkili ve etkili arkadaşlardanda fayda gelmez. üretici ve çırçırcı kaderiyle başbaşa. Bir oyun var oynanan bırakın oynasınlar. bizim tarlalarda pamukta olur domateste olur biberde olur mısırda olur, olur oğlu olur. ama onların makinaları sadece iplik ve kumaş işler seneye yine geçen seneki fiyatlardan pamuk alırlar ama yine akıllanmazlar. iş bize düşüyo bir mahsül üzerine fazla yüklenmemek. Biri olmazsa diğeri misali ürün çeşitliğini arttırmak bence

 7. Muhittin Ayaz said

  Salih beye katılıyorum çeşit ekmeklazım ki ekiyorunda inaninki pişman değilim arkadaşlar hele bu tohum firmaları mileti bitirdiler

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: