Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
          92.35 C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 22.99 25.43
  Tüketim 24.52 25.22
  İthalat 8.11 8.35
  İhracat 8.07 8.35
  Bitiş Stok 18.77 18.98
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  28 Aralık-4 Ocak (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  281.100 Bl. -6.600 Bl. +274.500 Bl.
  28 Aralık-4 Ocak Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  43.200 Bl. -0.00 Bl. 43.200 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk Üreticisi Zorda !

Posted by Alıntıdır 25 Kasım 2011

Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Bal, son dönemlerde ülkemizdeki pamuk fiyatlarının dünya piyasalarının altında seyretmesinin çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirterek, “Böyle devam ederse üretimin arttırılması yönünde harcanan yoğun çabalar boşa gidecek ve Türk tekstil sektörü yine dışa bağımlı hale gelecek” dedi. Bal, yaptığı açıklamada, bugün itibariyle dünya borsalarında 1 kilogram lif pamuğunun yaklaşık 3,8 – 4 liradan işlem görürken, ülkemizde bu rakamın 2,7 – 3 lira civarında seyrettiğini, hatta fiyatların daha da aşağıya çekilmeye çalışıldığını ifade etti.

Bu durumun son derece düşündürücü ve çiftçi ile pamuğun geleceği açısından kaygı verici olduğunu vurgulayan Bal, “Günümüz piyasa şartlarında Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri’nin tek başlarına fiyat belirleyebilme gücü yok. İlgili çevrelerin duyarlı davranması ve reel değerler üzerinden alım yapması, herkesin yararına olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkemizde yıllık lif pamuk tüketiminin yaklaşık 1 milyon 300 bin ton olduğuna, yürütülen çalışmalar sonucunda bu yıl ülkemizde üretimin yaklaşık 200 bin ton artış göstermesine rağmen iç piyasa ihtiyacının hala yarısına yakınının ithalat yoluyla karşılandığına, bunun da rakamsal olarak yaklaşık 700 bin tonu bulduğuna dikkat çeken Bal, şöyle devam etti:”Geçtiğimiz yıllarda pamuk ithalatı için milyarlarca dolar dövizimiz dışarıya, başka bir ifade ile yabancı ülke çiftçisine gidiyordu. İçerde fiyatlarla bu kadar oynanır ve dünya borsalarındaki değeri üzerinden alınmazsa, çiftçi pamuk ekiminden soğuyacak, neticede; kendi üreticimizden esirgenen milyonlarca lira değerinde dövizimiz yine yurt dışına gidecektir.

Tekstil sektörünün bu gerçekler ışığında dünya borsalarında seyreden fiyatlardan alım yapması, her kesimin yararına olacaktır.”Tarladaki üretiminden tezgahtaki satışına kadar olan aşamalarda pamuğun ülkemizde yaklaşık 12 milyon kişiye istihdam alanı sağladığını da hatırlatan Bal, şunları kaydetti:”Geçen sezon serbest piyasada oluşan fiyatlardan memnun kalan ve tarlasında pamuğa daha çok yer ayıran çiftçi küstürülmemelidir. Çiftçi pamuk ekiminden çekilirse sektördeki istihdam tehlikeye gireceği gibi, hiç temenni etmiyoruz ama ülkemizin makine çöplüğüne dönmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu arada, tarım ürünlerindeki prim desteğini ciddi ve tutarlı şekilde sürdüren, böylece çiftçimizin emeğini koruyan devletimiz ile tüm yetkililere teşekkür ederiz.

Cari açığımız da düşünülerek imkanlar dahilinde pamuk üreticisine verilen destekleme prim miktarının biraz daha yükseltilmesinin, sıkıntıları hafifleteceğini düşünüyoruz.”

Kaynak : İHA / http://www.adanzyehaber.com/haber/pamuk-ureticisi-zorda-36929.html

Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogcu bunu beğendi: