Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Nisan 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

  • İTB'de pamuk işlemi gerçekleşmedi.(24 Nisan 2018) 1 hour ago
  • İTB'de 220 ton 41 renk (7.95-8.00 ₺) pamuk işlemleri gerçekleşti.(18 Nisan 2018) 6 days ago
 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

2011-12 Pamuk hasat sezonu sonlanırken !

Posted by Admin 11 Aralık 2011

Türkiye 2011-12 cari pamuk sezonu tarlada hasadın sonuna gelinen bu günlerde tamamlanmak üzere. Genel olarak yeni sezona umutlu başlanmasına rağmen dış piyasaların gerileme kaydetmesinin yanında iç piyasa fiyatlarının daha düşük seyretmesi sektörde kalite ve nitelik olarak standartlarını üst noktalara taşıyan pamuk üretiminin yara almasına neden oldu. Pamuk üretim Maliyet fiyatlarının yüksekliği ve özellikle elle toplamada 0.35-0.50 TL/Kg yüksek toplama ücretleri pamuk fiyatlarının düşük seyretmesiyle üreticileri yeni sezon için pamuk ekiminde kararsız tutum seyretmesinde önemli etken olmakta.

Yeni 2012-13 sezonu için pamuk destekleme fiyat değerinin piyasa şartlarına göre yeni bir düzenlemeye gidilerek çiftçi ve üreticiler için daha tatminkar değerde açıklanması gerekmektedir. Ayrıca Türk pamuk sektörünün geleceği açısında Devlet rezerv stoklama uygulamasının geç olmadan başta Ulusal pamuk konseyince ilgili Resmi birimlere iletilerek oluşturulacak balyalı pamuk depolama rezerv uygulaması ile piyasalardaki arz ve talebe göre pamuk fiyatlarında denge oluşturulabilmesi dünyanın en büyük ikinci pamuk ithalatçısı konumunda bulunan Türkiyenin özellikle cari açık açısından ehemmiyet taşımaktadır.

2011-12 Sezonunun tarlada bittiği şu günlerde Güneydoğu bölgesi için yaklaşık %97 oranında tamamlanan hasattan çırçır işletmelerinde bulunan kütlü pamuk haricinde  çifçi depolarında yaklaşık olarak 70 bin ton ürün (kütlü pamuk) kaldığı tahmin edilmekte.

Cari sezonda Türkiye pamuk kalitesi olarak üst seviyelere çıkarken, Güneydoğu pamuklarında elyaf standartlarının kirli toplama hasat olmadığı taktirde (Elyaf uzunluğu, mikroner , mukavemet vs..) Ege kaliteli elyaf oranlarını yakaladığı düşünülebilir.

2011-12 sezonu için söylenebilecek en olumlu gelişme Türkiye elyaf pamuk üretiminde kalite ve nitelik olarak (kirli toplama hariç) dünya standartlarına ulaştığı hatta daha fazlasının elde edildiği bir sezon oldu.

Not: Cotton Expert site olarak; en baştan itibaren tüm Tekstil sektörünün üst seviyelerde daha kaliteli üretim amaçlı, düzeyli ve tarafsız olarak hazırlamaya çalıştığımı burada yeniden belirtmem gerektiğini ve bazı olumsuz içerikli düzeysiz günlük düşünülmüş mesajların yayınlanmadığını yinelemek istedim. Tekstil Sektörü olarak piyasadaki olumsuzlukları ve olması gerekenleri burada samimi ve doğru olarak belirtirsek sağlıklı ve doğru bilgi detaylarına ulaşmamız mümkün olacaktır. Ayrıca Ana sayfada bulunan Pamuk fiyat değerleri piyasada oluşan en son doğru denilebilecek kaynaklardan ‘oluşan işlemlere göre’ yayınlanmakta olup mümkün olan en doğru ama Kesinliği olmayan fiyatlar yansıtılmaktadır!!

Hata, eksiklik ve düzenlenmesi gereken detaylar hakkında uyarılarınız ve devamı için tekrar Teşekkür ederim.

Saygılarımla
Kadir Bölükbaşı
Cotton Expert

UYARI: Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site ve yorum (görüş) sahipleri sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

2 Yanıt to “2011-12 Pamuk hasat sezonu sonlanırken !”

 1. Faruk Fatiştooglu said

  Kadir yazınızı okudum ve memnun oldum bizim geçmiş zaman içinde cotton expert’e yazmış olduğumuzu açık bir şekil de teyit etmişsiniz .
  mamafi bununla birlikte yinede sesimizi duyan olmayacak sanırım,ayrıca pamuk destek fiyatları ne kadar artırılırsa artırılsın bu üreticiyi tatmin etmeyecekti .
  nedenine gelince bunuda bir benzetmeyle size açıklayayım düşünün iki çocuk var biri mamayla besleniyor biri ana sütüyle mutlakaki ana sütüyle beslenen daha sağlıklı olur,
  sebebi ise vucudunda gelişen dogal direç ve antıkorlardır diyeride sağlığını koruyamaz çünkü dış desteklerle ayakta kalır.biz çiftçilerde ancak ulusal pamuk rezervleri oluşturulup gerektiyi zaman devlet experleri tarafından payasadan satın alınacak olan balye pamukla piyasaya gerekli müdahaleler yapılıp piyasaları dünya piyasalarının altında deyil bir nebze üstünde veya aynı durumda tutmaktır.
  pamuk desteyi ise mamayla beslenmektir buda biz üreticilere güven vermez ve bizi pamuk ekiminede teşvik etmez bilakis medine fukaraları gibi gözümüzü ziraat bankasının kapısına dikmekten ibaret olur.

 2. 2012 2013 PAMUK TOPLAMA SEZONU HATAYDA 25 AGUSTOS 2012 TARİHİNDE BAŞLAMIŞTIR GEÇEN YIL PAMUK FİATLARINDAN UMDUGUNU BULAMAYAN PAMUK ÜRETİCİSİ EKİM SAHALARINI İSTEMEYEREKTE OLSA AZALTMIŞTIR PAMUK YÜKSEK DEGERLERDE SATILIRKEN TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜLERİ BU YÜKSELİŞİN DÖRT YIL SÜRECEGİNİ BASIN TV YORUMLARIYLA İFADE ETMİŞLERDİ İŞTE BUNUN ÜZERİNE GEÇEN YIL PAMUK EKİM SAHASINI ARTIRMIŞTI.BU ARTIŞ PAMUK ÜRETİCİSİNİN KABUSU OLMUŞ OLUP 2012 DE İSTEMİYEREKTE OLSA EKİM SAHALARINI AZALTMIŞ OLUP BU YILKI ÜRÜN HASADINA BAŞLAYAN PAMUK ÜRETİCİLERİ AŞIRI SICAKLARDAN DOLAYI DEKAR BAŞINA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ÜRÜN KAYBININ OLDUGUNU İFADE ETMEKTEDİRLER GEÇEN YIL ÜRETİCİLERDEN ESİRGENEN PAMUK FİATLARI BU YIL İPLİKÇİLERİMİZ GÖNÜL RAHATLIGIYLA DIŞARDAN PAMUK İTHAL EDEREK YABANCI ÜLKELERİN ÇİFÇİLERİNİN KALKINMASI VE ZENGİNLİGİNE KATKILARI OLUR 2013 PAMUK EKİMİNİN BÜYÜK ÖLÇEKTE AZALACAGINI ŞİMDİDEN RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM HASAN TÜRKMEN KÜTLÜ PAMUK EKSPERİ

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: