Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
          92.35 C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 22.99 25.43
  Tüketim 24.52 25.22
  İthalat 8.11 8.35
  İhracat 8.07 8.35
  Bitiş Stok 18.77 18.98
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  28 Aralık-4 Ocak (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  281.100 Bl. -6.600 Bl. +274.500 Bl.
  28 Aralık-4 Ocak Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  43.200 Bl. -0.00 Bl. 43.200 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk fiyatlarının düşmesi çiftçiyi mağdur ediyor

Posted by Alıntıdır 26 Aralık 2011

Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, pamuk üreticisinin fiyatlardaki düşüş nedeniyle mağdur olduğunu söyledi. Pamuğun kilosunun, 90 kuruş ila bir lira arasında satıldığını belirten Dinler, sadece pamuk toplama maliyetinin 50 kuruşu bulduğuna dikkat çekti. Masraf ve toplama maliyetinin pamuğun kilo fiyatını geçtiğini anlatan Dinler, pamuğunu toplatamayan bazı çiftlerin hasadı almadan tarlasını sürmek zorunda kaldığını aktardı.

Dinler, “Bu sene çiftçimiz ciddi mağduriyet yaşadı. Bir sezon boyunca beklediği pamuk hasadını işçi sıkıntısı nedeniyle toplayamadı. Pamuk çok geç zamana kadar tarlada kaldı. Bulunan işçilerin maliyeti ise çok yüksek oldu. Pamuk fiyatının da düşük olması çiftçinin belini kırdı. Pamuğun kilosu 90 kuruş ila bir lira arasında satılıyor. İşçinin pamuk kilosunu toplama maliyeti ise 50 kuruşu buluyor. Gübre tohum, ilaçlama, sulama ve işçilik maliyetleri ortada. İşçi bulmayan ve zarar edeceğini bilen bazı çiftçilerimiz tarlalarını pamuğu toplamadan sürmek zorunda kaldı. Pamuk fiyatlarının düzelmesi lazım. Böyle giderse seneye kimse pamuk ekemez.” şeklinde konuştu.

(CİHAN) / http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1219961&title=pamuk-fiyatlarinin-dusmesi-ciftciyi-magdur-ediyor

Reklamlar

2 Yanıt to “Pamuk fiyatlarının düşmesi çiftçiyi mağdur ediyor”

 1. Faruk Fatiştooğlu said

  kutluyorum sizi ilk kes bir ziraat odası açıklama yapıyor .
  kızıl tepe ziraat odası başkanına bu açıklayayı türkiyede bir ilk olarak yapması hasebiyle taltif edilip çiftçiler tarafından madalyayla ödülendirilmeli bence.

 2. Kırıkhanda pamuk katliamı: Hatay ticaret borsası yönetim kurulu üyeleri kimler neden hatay pamuğu borsa ekranında yoktur ekran yapacak paralarımı yoktur neden Adana’nın var İzmir’in var hatayın yok 1 milyon dönüm arazimiz var . Ben bir vatandaş olarak soruyorum bu ilin siyasetcileri ne iş yapar çiftçiyi bu kadar madur etmenin amacı ne çıkarlarımı var yoksa Hatay öyle güzel bir ilki dörtyol’un narenciyesi Kırıkhan’ın kavunu,havucu,pamuğu Hassa’nın üzümü Altınözü’nün zeytini saymakla bitiremeyiz soruyorum çiftçimiz neden kazanç sağlayamıyor.İlçe tarım müdürleri, ziraat odası başkanları yatmasın .Türkiye çiftçileri 4,5 trilyon kdv sağlarken devletin ödediği destek 1 trilyon tarımda bir kişiyi istihtam bedeli 12000 tl iken sanayide bu rakam 270000 tl dir.Türkiyede tarımdan geçinenlerin sayısı 30 milyon idi bugün 3 milyon kişiye düşmüştür. Hala bir tarım politikası yapılmamıştır. Avrupada bütcelerin %40 ı , Türkiyede %1 i tarıma ayrılıyor artık çözüm bekliyoruz .

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: