Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

USDA: Hindistan pamuk üretim tahminini düşürdü

Posted by Admin 01 Ocak 2012

Hindistan’ın Thehindubusinessline web sitesinde bugün çıkan haberde (1 Ocak 2012) ABD Tarım Bakanlığı (USDA) son raporunda “Hindistan’ın 2011-12 dönemi pamuk üretimi, önceki en son tahmininden 750.000 balya (1 balya 170 kg) daha düşük olarak 34,25 milyon balyaya gerilemesi bekleniyor. Hindistan pamuk üretiminin özellikle Maharashtra bölgesi hava koşulları bitki üzerindeki etkilerinin düşük üretimde etkisi olabileceği düşünülmekte. USDA Aralık-11 en son arz-talep tahminlerinde Hindistan pamuk üretimini 35 milyon balya olarak açıklamıştı.
.
http://www.thehindubusinessline.com/industry-and-economy/agri-biz/article2765959.ece?homepage=true&ref=wl_home

Ayrıca Fibre2fashion (Elyaf 2 Moda) sitesinde yayınlanan haberde;

Hindistan 2012 için ana pamuk ihracat hedefleri hakkında yorumda bulunan Saurashtra Ginners Derneği Başkanı Sn. Bharat Vala; Kuzey komşusu Çin’in (20 Ocak 2012) Yeni Yıl tatilinden sonra yeni pamuk alım kotası açılacağını belirti.

Hindistan iç piyasalarında pamuk ihracatçıları uygun fiyatlı mal temin ederek hazırlıklarda bulunurlar.

http://www.fibre2fashion.com/news/textile-news/newsdetails.aspx?News_id=106779

Reklamlar

8 Yanıt to “USDA: Hindistan pamuk üretim tahminini düşürdü”

 1. FARUK ALTAY said

  Yine bir dalgalanma yapılmaya çalışılıyor oysa Çin alıcı konumunda deyil gevşek alıcı ve piyasalar çok yükselecek gibi görünmüyor.

 2. Admin said

  – Pamuk piyasaları Altın, Bono, Parite vs. gibi değil, çok güçlü finansmanlar olmadan piyasalarla maalesef oynanabilme olasılığı yüksek !

  – Bu parimetrelerden dolayı pamuk piyasaları için 1 saat ileriye dönük tahminler bile yapmak çok güç!

  Bakalım 2012 döneminde pamuk piyasaları nasıl bir seyir izleyecek !

 3. Semih Onay said

  USDA acaba bu yıl hangi tahmininde yanılmadı. Tahminlerini hep yüksek tutup fiatları aşağı çekmekten yana kullandı.

 4. Mehmet Sait MELİK said

  Arkadaşlar dalgalanma falan yok, bazı yazarlar pamuk yükselsin istemiyor öyle yazıyor , tabiki bazı üreticilerin de içi yanmış yükselsin istiyor çünkü bu girdilerle para kazanan yok diye yazıyor… Çin devamlı alıcı konumunda gevşeklik yok, Usda devamlı revize ediyor etmek zorunda çünkü veriler geç veya yanlış geliyor. Ben kendim ABD usda nin bu sene çok revize yapacağını söylemiştim…Olay kısaca şu, Teksas ta pamuk eksik, 3 milyon balya kadar, Hindistan da 2 milyon eksik cıkacak resmi rakamlara göre,( aralık 25 ine kadar 3 milyon eksik görünüyordu, belki şimdi topluyorlardır.. resmi rakamlara göre..) bunlara bakarak üretimi revize ediyorlar. Dikkat ederseniz nereye baksanız farklı rakam veriliyor. Dogrusu şu: Pamuk tahmin edilenden daha az üretilecek. Fakat az üretildi diye fiyat yükselmiyor çünkü tüketim de Dünya ekonomisindeki durgunluğa paralel olarak azalıyor. Fiyatlar ne zaman yukselir, az kaldı eğer yukselecekse 20 ocak ta çin in alıma geçmesi ve şubat başında AB liderlerinin toplantısından sonra olacak. Piyasaya bol para girdimi emtia fiyatlarıda tabiki pamuk ta artacak.
  Piyasa da oynıyan varsada bunlar genellikle yabancılar, bizler kısıtlı bilgi ve az paramızla sadece izlemeye çalışıyoruz.
  Pamuk ilginç seyir izleyecek, bu fiyatlarda kalması zor görünüyor, yılbaşı ve noel tahtilin de, şu zamanlarda bile 4 cent artıysa bu senede sürpizler bol demektir. Pamuk hepimiz için önemli beraber düşünmeyi beraber kazanmayı öğrenmemız lazım.

  Mehmet Sait MELİK
  ŞUTSO Meclis Bşk.
  Agrogap Ö.Ç. Bşk.

 5. Sayın Melik bu düşüncenız bıle bız uretıcılere yeter ama bızım beklentımız buyuk hala şuan çiftçinin elinde aşakı yukarı 60bin ton mal var ambarların içinde yılbaşındandan sonra yukselme olursa çiftçiler için sezon yeni başlar ama şunu herkesın bilsenizi istedıyımız birşey var çiftçilerın kanıyan yarası 11 15 12 15 tarıhlerı neden hep bu aylarda pamuk düşürüliyor onu merak ediyoruz

 6. Mehmet Sait MELİK said

  Mehmet bey, doğru noktaya temas etmiş, evet çiftçiler için sezon yeni başlıyor. Sorduğunuz soruya bildiğim kadar cevap vermeye çalışayım, arkadaşlardan katkıda bekliyorum, onlarda düşündüklerini yazarsa ortak cevap kolay olur. Yazdıgınız tarihler önemli çok nedeni var kısaca birkaçını yazayım.12-15, 01-15 arası herkes tekstil ürünleri satıyor, kimse pamuk almıyor.Abd, Avrupa tahtili tam bu ara noel var, yılbaşı var, bu ülkeler 2 ay zarfında şukran gününden itaberen deli gibi, çılgınca alışveriş yapıyorlar, hem kendilerine hemde hediye.Bu alınan ürünlerinde siparişi çok önceden verilmiş, hazırlık yapılmış (6 ay bir sene önce). Bu yazdıgınız tarihler ürün satılan aylar pamuk sipariş verilen aylar değil, İkincisi tahtil moduna giren insanlar pamuk alışverişi azaltıp tahtil havasına giriyorlar. Bilançolar envanterler bu aylarda yapılıyor kimse defterde değişiklik istemiyor.Başka neden Çin in tahtili yılbaşısı 20 ocak ta bitiyor, o zaman önü açılıyor, bir nedeni siz çiftçiler, çek ve ödemeleriniz bu tarihte mecburen bozacaksınız, bunu tekstilci biliyor…(ödeme tarihlerinizi şubat a ayarlayın) ucuza almak varken niye pahalı alsın? Başka neden genelde pamuk piyasası Türkiye de faklı,Dünya da farklı….Ülkemiz maalesef Dünya piyasasını şubat tan itaberen yakalıyor. Öncesi mallar ucuz. (şu anda dışarda pamuk istediğiniz fiyatta 1600 tl cıvarında, kütlü için) bu rakamı yakalaması zaman alıyor.Başka önemli neden standart bir pamuk olmayışı, (çiftçide, çırçırcıda hatalı). ABD tek standart var, bizde ise çok ve farklı fiyatlar…ege, yetmedi cukurova, yetmedi gap , urfa diyarbakır, harran bozova etc… daha uzar, bu nerden cıkıyor merak ediyorum. Bizim standart ve pamuklar dışardan farklı, o zaman ihracaat kabiliyeti azalıyor… Daha cok neden var ben burada bitireyim, başka arkadaşlar devam etsin.
  Bu arada Şanlıurfa da vali Cellaletin Güvenç beyin talimatıyla bir pamuk paneli var.(21 ocak 2012) arkası gelecek, mart gibi. Konu pamuk kalitesi ve bunun yukseltilmesi ile ilgili , o zaman fiyatlarda artar, iyi bir kalite ve standart yakalınırsa….
  Bu cevaplar sorunuza yetmez ama iyi bir tartışma başlattınız, sağolun. Bu kadar beklediniz biraz daha dayanın, dolarda yükseliyor, pamuk da yükselme eğilimine girebilir. Önü açık görünüyor sadece Dünya ekonomisi durgun….
  Pamuk hepimiz için önemli, beraber pastayı paylaşalım, olan genelde şu, olmayan az olan bir dilim için kavga var, pasta büyürse hepimize bir dilim düşer. İyi günler dileği ile….
  Mehmet Sait MELİK
  Şutso Meclis Bşk.
  Agrogap Ö.Ç Bşk.

 7. Mehmet Aydın said

  Üretıcının elınden pamuk alındı sımdı pamuk ektırmek ıcın gostermelık yuksetecekler toplama zamanı yıne dusucek.. cıftcı suskun oldukca boyle devam eder bu duzen..pamuk onemlı pamuk stratejık tarım onemlı denıyor butcede tarıma ayrılan kısım bellı kendımızı cok yormaya gerek yok..

 8. Benim düşüncem bu pamukun temiz toplanmamasında en önemli etgenlerden biri zıraat odası ve ve ilçe tarımların bazı olaylara mudaheale etmeyıp geç kalmaları kaymakamlıkların veya valiliyin olaylara seyırcı kalması mesele bu sene işçiler tamukun kilosunu 500 toplayıp 800 satırdılar neden dersenız temız toplama yok kalıte duşuk geçen hafta ilçe tarım zıraat odası komısyon kurmuş çırçırlara çiftçilere baskın yapılıyor temiz toplansın ben bır uretıcıve olarak gunaydın dıyorum geç kaldınız bizim akçakale kaymakamlıkı na gıtık bu surıyeden gelen işçiler var bıze izin verın işçiler 250 kuruşa toplıyorlar temız toplıyorlar hıç olmazsa bızım işçilere ornek alırlar dedık ama kabul edılmedı bizım işçiler ne yapar boş otururlar çalışmazlar ozaman denıldı goruyorsunuz arkadaşlar bızım işçiler pamuuk biçeri gibi ayarları yukseltıler pamuka zarar verdıler şuan bızım bıldıyımız tek şey çiftçinin 6 aylık maratonda yaptıkı emeyı boşa getmiştır ve ıflas etmiş r

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: