Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuğun sorunları masaya yatırılacak

Posted by Alıntıdır 11 Ocak 2012

Yıllık 24 milyar dolarlık ihracat potansiyeli ile Türkiye’de ihracat ve istihdamın lokomotifi olan hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin ana hammaddesi pamuğun sorunları Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğü’nde, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilen, “Pamuk Arama Konferansı”nda masaya yatırılacak. Pamuğun tüm tarafları “Pamuk Arama Konferansı”nda hazır bulunacak. Beyaz Altın olarak nitelendirilen, Tekstil ve Hazırgiyim sektörlerinin ana hammaddesi pamuğun sorunları, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda 14-15 Ocak 2012 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan “Pamuk Arama Konferansı”nda masaya yatırılacak. Çalıştay, ülkemizde pamuk ile ilgili tüm paydaşları bir araya getirecek.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Tarık Sönmez’in başkanlığında 14 – 15 Ocak 2012 tarihleri arasında Çeşme Radisson Blu Resort & Spa Oteli’nde düzenlenecek toplantıya Ekonomi Bakanlığı üst düzey bürokratlarının yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçı Birlikleri, Ulusal Pamuk Konseyi ve TOBB temsilcileri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜİK temsilcileri, Ticaret Borsaları, Kooperatifler, Üniversiteler ile pamuk üreticileri ve SANKO, BOSSA, Koton gibi önemli pamuk kullanıcıları katılacak.

“Pamuk Arama Konferansı” adı altında gerçekleştirilecek olan istişare toplantının amacının tekstil sektöründe daha fazla katma değerin ülkemizde bırakılması, ithalata bağımlılığın azaltılması, tedarik güvenliği ve sürekliliği ile ihracatta sürdürülebilir küresel rekabet gücünün artışının sağlanması temel hedefleri kapsamında tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin temel girdisi niteliğini taşıyan pamuğa ilişkin ayrıntılı bir yol haritasının hazırlanması olduğunu dile getiren Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, “pamuğun sorunlarının tüm yönleriyle ele alınıp, çözüm önerilerinin tartışılacağı ve önümüzdeki dönemlere ait pamuğu yakından ilgilendirecek politikaların oluşturulmasına kılavuzluk edecek bu çalışmaya İzmir’de ev sahipliği yapmak bizler için onur verici” dedi.

Son yıllarda ciddi biçimde azalan, tekstil ve konfeksiyon sektörünün talebinin çok altında miktarlarda gerçekleşen pamuk üretiminin sorunlarının ilgili tüm paydaşların katılımları ile her yönüyle ele alınacağını anlatan Ünlütürk şöyle konuştu; “Ülkemiz tekstil ve konfeksiyon sektöründeki üretiminin yaklaşık yüzde 65’i ihraç ediliyor ve ihraç edilen ürünlerin yüzde 80’i pamuklu ürünlerden oluşuyor. Bu gerçekten hareketle öncelikli hedefimiz pamuğun stratejik ürün olarak ilan edilmesini sağlamak.”

Pamuğun stratejik ürün olarak ilan edilebilmesi için ne tür bir irade ve kamu politikaları açısından nasıl bir alt yapı hazırlığı yapılması gerektiğinin “Pamuk Arama Konferansı”nın önemli tartışma konuları arasında yer alacağını belirten Ünlütürk, “Ayrıca pamuk üretiminin doğru tespiti ve rekoltenin gerçekçi tahmini, pamukta üretim ve girdi verimliliğinin arttırılması, destekleme primlerine ilişkin kalıcı politikaların belirlenmesi, yıllardır etkin bir biçimde hayata geçirilemeyen tek balya sistemi ve lisanslı depoculuk faaliyetlerinin ülkemizdeki geleceği ve pamuk kalitesinin iyileştirilmesine yönelik olarak alınabilecek tedbirler tartışılacak” şeklinde konuştu.

TEKSTİL VE HAZIRGİYİM SEKTÖRÜ PAMUKTA DIŞA BAĞIMLI

Türkiye’de çok yakın bir döneme kadar 900 bin ton yıllık pamuk üretimi gerçekleştirilirken, 2010/11 sezonunda 450 bin ton pamuk üretimi olduğuna dikkati çeken Ünlütürk, 2011 yılında Türkiye’nin 750 bin ton pamuk ithal ettiğini, tüketimin ise 1 milyon 250 bin ton dolayında gerçekleştiğini kaydetti.
Pamuk üretimindeki ciddi kan kaybının tekstil ve konfeksiyon sektörlerimizi hammadde konusunda dışa bağımlı hale getirdiğine vurgu yapan Ünlütürk, “Bizim için stratejik bir ürün haline gelen pamuğun üretiminin de artması gerekiyor. Dolayısıyla dünyanın önemli pamuk tüketicisi konumunda bulunan Türkiye’nin, eskiden olduğu gibi pamuk üretimine yönelmesi şart. Pamuk üreticisinin yeniden pamuk üretmesi için gerekli zemin oluşturulmalı.

Pamuğa ödenen prim desteğinin devamlılığı bu noktada hem düşen üretimin arttırılmasına hem de pamuk ithalatının gerilemesine önemli katkılar sağlayacaktır. Hükümetin pamuğa destek vermeye devam etmesi stratejik bir karardır” diye konuştu.

2010/2011 sezonunda pamuk fiyatlarında yaşanan olumlu gelişmelerin 2011/2012 sezonunda da pamuk ekim alanlarına olumlu yansımalarının olacağını kaydeden Ünlütürk, 2011/2012 yılında dünya pamuk piyasalarındaki gelişmeler paralelinde rekoltenin 641 bin ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini ancak, Avrupa gibi belli başlı pazarlarımızda tahminlenen ekonomik durgunluğun etkisi nedeniyle sanayinin pamuğa olan talebinde bir artış beklemediklerini sözlerine ekledi.

Merkezi Vaşington’da bulunan hükümetler arası kuruluş ICAC (Uluslararası Pamuk İstişare Kuruluşu)’ye göre; 2011 ve 2012 yıllarında dünya genelinde ekonomik büyümede öngörülen gerilemenin tekstil ve hazırgiyim ürünlerinin tüketimini ve dolayısıyla pamuk elyafına yönelik talebi etkilemesi bekleniyor.

KİMLER KATILIYOR ?

“Pamuk Arama Konferansı”na Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Tarık Sönmez, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Cömert, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkam Beliğ Azbazdar’ın aralarında bulunduğu; Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçı Birlikleri, Ulusal Pamuk Konseyi ve TOBB temsilcileri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜİK temsilcileri, Ticaret Borsaları, Kooperatifler, Üniversiteler ile pamuk üreticileri ve SANKO, BOSSA, Koton’dan 60 civarında katılımcı olacak.

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber-pamugun-sorunlari-masaya-yatirilacak-3257222/

Reklamlar

5 Yanıt to “Pamuğun sorunları masaya yatırılacak”

 1. Osman Ay said

  Yillarca elle toplama ve Rollergin sistemle circirlamada israr edilerek malesef Turk pamugu sistemli bir sekilde bitirildi. Simdide makineyle toplama ve Rollergin islemeyle bu is dahada kotuye goturuluyor. Neden dunyaya ayak uydurmakta bu kadar geri kaldigimizi anlamakta gucluk cekiyorum. Hukumet cari acigi kapatmak icin yollar ariyor. Tarlalarimiz bombos duruyor. Turkiye cidii sekilde pamuk ithal ediyor. Umarim bu konferans bir firsat olur. Modern sulama sistemleri,makineyle toplama ve Sawgin circirlamayla bu sorunun buyuk bir kisminin cozulecegini dusunuyorum. Devlette destekleme primi sistemini gozden gecirirse pamuk ithalatcisi durumundan pamuk ihracatcisi durumunu gecmemiz icin hic bir neden yok.

  Csatextileegypt

 2. Ne çözecekler Allah aşkına bunlar bir sürü laf salatası üretecekler hepsi o kadar.bu yıl biraz pamuk ekilişi arttı ya hemen fiyatları aşağıya çekip üreticileri iflas ettirdiler. Seneye ekilmeyeceğini anladıkları için göz boyamak için toplanıyorlar. Bu toplantılardan hiç bir şey çıkmaz. Sanayicinin paçası tutuştu dolar kuru 2 TL’ye dayandı ya artık dünyadan ucuz pamuk alamayacaklar, kapana kısılmış fare gibi çıkacak delik arıyorlar ama nafile. Bu üretici iki üst üste aynı hatayı yapmaz. Gitsinler 8-10 yıldır dışarıdan alıyorlardı pamuğu yine dışarıdan alsınlar.

 3. Faruk Fatiştooğlu said

  Aynen sizlere katılıyorum arkadaşlar bu toplatı iplikçilerin istegi doğrultusunda düzenlenmiş tir.
  Zaten bu saaten sonra üretici istesede bi şey yapamayacak çünki piyasaların dünya piyasasının altına çekilmesi üreticiyi iflasın eşigine getirdi son çare olarak yeniden ordan burdan bir kaç kuruş borç bularak tarlasını pamuk dışı hububat vesairesini akti .
  artık istesede pamuk falan ekemeyecek çünki tarlasını ekmiş bulunuyor.
  Biz bu toplantıları 9.cu ayda yapılmalıydı şimdi iş işten geçmiş üreticiyi mezarlıga kadırmış bulunuyoruz yapacak bir şey yok artık .
  Bir sonraki yıl görüşmek üzere sayın iplikçi kardeşlerim siz bu yıl ithal edin biz gelecek yıl düşünürüz ekermiyiz ekmezmiyiz diye yani 2013 çü kasdediyorum.

 4. mehmet akkurt said

  arkadaşlar bende k.maraşlı bir pamuk üreticisi olarak sizlere aynen katılıyorum ve pamugun fiyatının düşük gitmesinden dolayı arazimizin %70 oranında hububat kalan %30oranını ise pamuk ekmeyi düşünüyorum ama pamugun düşük fiyatı bizlerde ekim öncesi gider masrafının fazla olmasından dolayı bana göre prim desteklemesin %50sinin ekim öncesi verilmesinin pamuk ekim gücünü arttıracagını düşünüyorum ve küçük çiftçilerimizinde en azından pamuga ekim gücü verecegini tahmin ediyorum.bildigim kadarıyla ülkemizde tarım alanlarının bölünmüş olması nedeniyle küçük çiftçilerden oluştugunu tahmin ediyorum

 5. baki yiğit said

  “Pamuk Arama Konferansı”na Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Tarık Sönmez, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Cömert, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkam Beliğ Azbazdar’ın aralarında bulunduğu; Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçı Birlikleri, Ulusal Pamuk Konseyi ve TOBB temsilcileri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜİK temsilcileri, Ticaret Borsaları, Kooperatifler, Üniversiteler ile pamuk üreticileri ve SANKO, BOSSA, Koton’dan 60 civarında katılımcı olacak…….Şimdi soruyorum bu toplantı yapıldı hani açıklama bir bildirge,öretici için ne yapıldı..bir hiç adamlar orda bizimle dalga geçtiler 2 gün tatil yaptılar ve dağıldılar..diyeceğim şudurki köylünün emekçinin tek bir kara gün dostu yoktur herkes ne yapacağını bilir.Yani başınızın çaresine bakın..herşeyi allaha havale etmekten başka bir çaremiz yoktur.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: