Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk Üreticisine ‘Birlik’ Morali

Posted by Alıntıdır 05 Şubat 2012

Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oanna Çorat, pamuk üreticilerinin son dönemlerde dalgalanan fiyatlar nedeniyle umutsuzluğa kapılmamasını istedi. Çorat, “Pamuk her zaman Çukurova’nın gözdesidir. Fiyatlarda dalgalanmalar olsa da üreticimiz stratejik bir bitki olan bu ürünün ekiminden yeniden uzaklaşmamalı.” dedi. Çorat, geçen yıl ekim döneminde lif pamuğun tüm dünyada yükseliş trendine girdiğini, 2,5 TL olan kilo fiyatının 7 TL sınırına kadar dayandığını hatırlattı.

“Ardından fiyatlar inişe geçti. Bu da doğal olarak bu yıl pamuğa yönelen üreticimizi üzdü.” diyen Çorat, düşen fiyatların üreticinin moralini bozmaması gerektiğini söyledi. Oanna Çorat, pamuğun her zaman Çukurova’nın ana ürünü ve stratejik bir bitki olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Pamuk üreticisi şu anda umudunu prim destekleme fiyatlarına bağlamış durumda. Çünkü bu fiyatlar ne kadar erken açıklanırsa üretici o kadar moral bulacak. Ama üretici birliği olarak bizim tavsiyemiz pamuk üreticisi umutsuzluğa kapılmasın.”

Çorat, pamuğun Türkiye’nin en önemli ihraç kalemlerinden olan tekstilin ana hammaddesini oluşturmasının yanı sıra yağlı tohumlar açığının kapatılmasında da önemli bir unsur olduğuna dikkati çekti. Çorat, şöyle devam etti: “Pamuğun çiğidinden (tohum) bitkisel ham yağ elde ediliyor. Ülkemiz aynı zamanda bitkisel ham yağ açığı olan bir ülke. Bunun için milyonlarca dolar döviz ödüyoruz. Pamuk yağını aldığımız tohumun posası da hayvan yemi olarak kullanılıyor. Yani, pamuk çok yönlü değerlendirilen bir bitki.”

Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oanna Çorat, en büyük kaygılarının üreticinin üretim planlaması hatasına düşmeleri olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Bu yıl mısır üreticisi oluşan fiyatlardan memnun. Bu yüzden gelecek yıl bu ürünün ekimine yöneliş olacağını tahmin ediyoruz. Ancak bizim tavsiyemiz; üreticimiz arz-talep dengesini çok iyi tahlil etmeli. Çiftçilerin geleneksel hatası şu; o yıl hangi ürün daha iyi gelir getirdiyse, ertesi yıl tüm çiftçiler o ürüne yöneliyor. Ancak bu kez bir yıl kazandıran ürün ertesi yıl arz fazlası nedeniyle fiyat düşüşü yaşıyor. Bu yüzden pamuk konusunda karamsarlığa kapılmak için çok erken. Üreticimiz bu yanlışa düşmesinler.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / http://www.haberler.com/pamuk-ureticisine-birlik-morali-3332153-haberi/

Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogcu bunu beğendi: