Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   81.60 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Dünya: Pamuk tüketimi 2012-13 döneminde artabilir

Posted by Alıntıdır 08 Şubat 2012

Uluslar arası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC), uluslar arası pamuk fiyatlarının yaklaşık on ay boyunca geriledikten sonra Ocak ayında pound başına 1 ABD Doları olarak belirlendiğini açıkladı. Fiyatların sabitlenmesinde, Çin hükümeti tarafından yerli ve uluslar arası pazarlarda yapılan büyük alımlar ve talepte görülen iyileşme etkili oldu. Ancak, fabrikalarda pamuk kullanım oranı düşük kalmaya devam ediyor.

Dünya ekonomisinin 2012’de gerileyeceği beklentisi, pamuk kullanım oranının 2011/12 döneminde %-3 azalarak 23,7 milyon ton olarak öngörülmesine yol açtı. Öte yandan, 2012/13 döneminde küresel ekonominin iyileşmesiyle verilerde canlanma görülebileceği belirtiliyor.

Küresel pamuk üretiminin 2011/12 döneminde %7 artarak son beş yıl içindeki en yüksek miktar olan 26,8 milyon tona ulaşması bekleniyor. Ancak pamuk fiyatlarının gerilemesi, diğer tarım ürünlerine yönelme ve artan üretim maliyetleri nedeniyle 2012/13 döneminde üretimin 24,9 milyon tona inebileceği belirtiliyor.

Üretimin tüketimden daha fazla olması, stokların büyümesine neden olurken, 2012/13 döneminde stok seviyesinin 12,9 milyon ton seviyesine ulaşması öngörülüyor.

İTKİB

Reklamlar

6 Yanıt to “Dünya: Pamuk tüketimi 2012-13 döneminde artabilir”

 1. Faruk Fatiştooğlu said

  Bu da bize göstermektedirki gelecek sezonda pamuk fiyatlaının yatay bir şeklde seyredecektir bu kadar yüksek oranda stokların olması ki bu dünya pamuk tüketiminin %55 teşkil ediyor.
  yani çifçilerin dikatli olması pamuk ekinine fazla meyil etmemesi gerekmektedir.
  neden derseniz türkiyede üreticileri her hangi bir şekilede koruyacak bir mekanaizmanın olmamasıdır.
  çünki yüksek fiyatlardaki girdilerle pamuk ekimini düşünüreseniz sezonun başından iflasınızı açıklamış olursunun .
  çifçi kardeşlerimin başka ürünlere yönelmelerinin daha doğru olacagı kanısındayım.
  yani rakam lar.
  şunu bize geteriyor açıklanan göstergeler 2013 yılıda pamuk üreticileri için hüsranla bitecek bir sezon sonu göstermekte,
  2014 yılı içinse duruma göre bakıp hareket etmeliyiz allah ömür verirse

 2. Halil Yeşildağ said

  Ben bu siteyi sürekli takip eden ancak hiç yorum yapmayan okurlarındanım. ancak bu habere kayıtsız kalmam imkan dışıdır.bu haber manipulatiftir. bu haber tekstil devlerinin çıkarlarına hizmet eder mantıktadır. editörden ricam; benim kanımca çiftçinin hakkını müdafaa eden ve çok fazla çiftçinin takip ettiği bu sitenin, bu tür haberlere prim vermesine mani olmasıdır. yani butür haberleri yayınlamamsıdır. pamuğun bu yıl ayaklar altına düşmesinin en büyük sebebi; geçen yıl bu tür haberlerle çiftçinin manipule edilerek (aklıyla oynanarak) bu kadar çok pamuk ekilmesinin sağlanması neticesinde bir arz fazlasının ortaya çıkması olmuştur. ne yazıkki çiftçilerin biraraya gelme, ortak karalar alma, piyasayı etkileme gibi yetenekleri mevcut değildir. ama sermayesi büyük tekstil devlerinin piyasada sayısı belirli olduğu için butür yetenekleri ve imkanları mevcuttur. neticede yapılması lazım gelen şu ki;bizler ve bizim gibi amaçları taşıyan kişilerin elinden geleni asgari düzeyin altına düşürmeden yapmasıdır.

  saygılarımı sunarım
  halil yeşildağ

 3. Güray Oktar said

  Sayın Yeşildağ fikirlerinize aynen katılmaktayım.Bu haber bence de tamamen Türk çiftçisini etkileme çabası içinde yapılmıştır.
  Birileri ortaya bir laf atıyor ve koca sezon ki ekim alanlarımızı ona göre belirleniyor. Ama Sayın Fatişoğlu da şu konuda haklı ; çiftçimiz gerçekten devlet tarafından dış koşulların değişimden etkilenmemesi için, çiftçinin güvenle üretim yapmasına olanak sağlayacak adımlar atmamaktadır. Bir sonraki sezonun nasıl olacağının kestiremeyen, piyasa koşullarına güvenemeyen üreticide kör dövüşüne sürüklenmektedir.Buna acil yapıcı ve koruyucu önlemler almak şarttır.
  İplikçiler bilmiyorlar ki güçlü bir Türk pamuk üreticisi kardeşimiz ileride dışa bağımlı hale gelecek olan bu sektörü kurtaracak insanlardır.
  Yıllarca pamuğun kaderini belirleyenler aslında tamda kendi kaderleriyle oynamaktadır.Lütfen bu oyuna kimse gelmesin.

  Saygılar.

 4. URALBERK said

  Halil yeşildağ bey’e katılıyorum.Geçen dönem oynanan oyunlardan sonra usda güvenirliliğini yitirmiştir.

 5. Sayın Yeşildağ bende sizin gibi bu siteyi takip eden ama ikinci defa yazanlardanım.Sadecede üreticiyim daha önceki yazımda bende aynen sayın fatiştooğlunun yazdıklarına benzer birşeyler yazdım. ABD den gelen rakamlar sitede yazdıgına göre dünya üretiminin yarısını gecen miktarla 2012 ye girdik! tarım bakanlıgının ve odaların kayıtlarına bakabilirsiniz.ben yanlış görmüyorsam 2001-2011yılları arası 2009 yılından başka sadece bu yıl en düşük pamuk ekilmiştir.

 6. Ramazan Karaağaç said

  Halil abiye görüşüne katılıyorm.yılardır çifçilfer birliği niçin kurlduğnu anlamış değilm.bakıyorumda,diğer kurumlar haklarını savunurken biz çifçiler zavalılar gibi bir köşede pineklerken birileri bizim için nasıl olsa düşünüyor bizim kafa yapmanıza ne gerek var hakkımızı zaten alıyorlar tarlalarda surdurerek saygılarımla …

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: