Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk ipliği tarife kontenjan esasları yenilendi

Posted by Alıntıdır 22 Şubat 2012

ANKARA (ANKA) – Ekonomi Bakanlığı, dikiş ipliği hariç ağırlığı itibariyle yüzde 85 veya daha fazla pamuk içeren ve perakende olarak satılacak hale getirilmiş pamuk ipliği ithalatında açılan tarife kontenjanına ilişkin başvuru, dağıtım ve kullanım esaslarını belirledi. Buna göre yapılacak her bir başvuruda bir ithal lisansı talep edilebilecek. Bir ithal lisansında verilebilecek tarife kontenjanı miktarı net 20 bin kilogramı geçemeyecek. Bir ithal lisansı sadece bir ülke veya gümrük bölgesi için düzenlenecek.

Ekonomi Bakanlığı’nın İthalatta Kota Ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2012/1) Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu Tebliğ, 52.05 gümrük tarife pozisyonunda yer alan dikiş ipliği hariç pamuk ipliği (ağırlık itibariyle yüzde 85 veya daha fazla pamuk içeren ve perakende olarak satılacak hale getirilmemiş olanlar) ithalatında 28 Ocak 2012 tarihli ve 28187 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde açılan tarife kontenjanının başvuru ve dağıtım ile kullanım usul ve esasları kapsıyor.

Tarife kontenjanı başvurularının değerlendirmeye alınabilmesi için ithal lisansı başvuru formunun usulüne uygun bir şekilde doldurularak, istenen belgelerle birlikte tam ve eksiksiz bir şekilde Ekonomi Bakanlığına gönderilmesi gerekecek. Bir başvuruda ancak bir ithal lisansı talep edilebilecek. Bu Tebliğ kapsamında yapılan beyanın doğruluğuyla ve ithal mallarla ilgili incelemeleri yapmaya veya yaptırmaya Bakanlık yetkili olacak. Başvuruda sunulan bilgi ve belgelerde tutarsızlık olduğu durumlarda söz konusu tutarsızlık başvuru sahibi tarafından giderilinceye kadar talep karşılanmayacak. Bakanlık, gerekli görmesi halinde, ek bilgi ve belge isteyebilecek.

-TARİFE KONTENJANININ DAĞITILMASI-

Tarife kontenjanı, 14 Nisan 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Kararın 4. maddesi çerçevesinde, başvuru sırasına göre ilk gelen ilk alır yöntemiyle dağıtılacak. Başvuru sırasının belirlenmesinde Bakanlık genel evrak giriş tarih ve numarası esas olup, postadaki gecikmeler dikkate alınmayacak. Bir ithal lisansında verilebilecek tarife kontenjanı miktarı 20 bin kilogramı (net) geçemeyecek. Bir ithal lisansı sadece bir ülke veya gümrük bölgesi için düzenlenecek.

-İTHAL LİSANSI DEVREDİLEMEYECEK-

Gümrüklerce tespit ve kabul edilen kıymet veya miktarın, ithal lisansında kayıtlı kıymet veya miktarı, toplam yüzde 5’ten daha az bir oranda aşması ithalatın yapılmasını engellemeyecek. Ancak, ithalatı gerçekleştirilen fazla miktar ilgili ithalatçının bir sonraki lisansından mahsup edilecek. Tebliğ bugünden itibaren yürürlüğe girecek. (ANKA)(HGS/ORH)

http://www.haberx.com/pamuk_ipligi_tarife_kontenjani_cercevesinde_alinan_ithalat_lisansinda_tarife_kontenjani_20_bin_kiloyu_gecmeyecek%2817,n,10893939,704%29.aspx

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: