Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Nisan 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

  • İTB'de pamuk işlemi gerçekleşmedi.(24 Nisan 2018) 1 hour ago
  • İTB'de 220 ton 41 renk (7.95-8.00 ₺) pamuk işlemleri gerçekleşti.(18 Nisan 2018) 6 days ago
 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Avrupa GDO’lu pamuk üretiminden endişeli

Posted by Admin 26 Şubat 2012

Hindistan 10 yıl öncesinden bu güne kadar genetiği değiştirilmiş ürünlere hızlı geçişle pamuk yetiştiriciliğinde önemli artış kaydederken, küresel dünya pazarında özellikle Çin’e doğal (pamuk) elyaf tedarikinde büyük yol almasını sağlamıştır. Ancak genetiği değiştirilmiş ürün yetiştiriciliğinin benimsenmesi özellikle Avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler için endişe kaynağı olmasının gün geçtikçe etkileri artmaktadır. Bu durum genetiği ile oynanmış üretimle pazarlama yapan üreticiler için yakın süreçte ihracat kaybına neden olması büyük olasılık beklentileri arasında yer almaktadır.
.

Hindistan ana pamuk türlerinde Genetiği ile oynanmış pamuk çeşitliliğinin artmasıyla ülkede pamuk üretimi hastalıklarla ilgili sorunlar yaşamakta.

Türkiye Pamuk üreticiliği Ege’den G.Doğu Bölgesine kadar genel olarak GDO’suz etiketli ve Dünya standarlarının üzerinde pamuk üretimi yaygınlaşırken, Dünya pazarlarında daha fazla tanıtım ile özellikle Tekstil ihracatçı sektör bu durumu avantaj olarak Türkiye lehine çevirme sürecinin tam zamanıdır.

Genetiği değiştirilmemiş ‘Organik’ pamukla üretilmiş tekstil ürünlerinin Dünya pazarlarında alıcının ilk tercihli ürün olarak yaygınlaşması, iç pazarlardaki pamuk üretimini destekleyeceği gibi Dünya pazarlarına göre nisbeten iç piyasalarda daha düşük fiyatla değer bulan pamuk fiyatlarının gerçek pazar değerini bulması kaçınılmaz olurken ithal menşeli pamuk girişinide büyük oranda etkileyecektir.

Kaldı ki; Hindistan Türkiye’yi (DTÖ) Dünya Ticaret Örgütüne pamuk ipliği ithalatı politikasını şikayet etmişti.

http://www.thehindubusinessline.com/industry-and-economy/agri-biz/article2935403.ece?homepage=true&ref=wl_home

Reklamlar

3 Yanıt to “Avrupa GDO’lu pamuk üretiminden endişeli”

 1. faruk fatiştooğlu said

  şu ana kadar güneydoğu ve egede veya çukur ovada genetiyi degiştirilmiş pamuk üretimi mevcut olmamasına ramen sanki çifçi cezalandırılıyor gibi bit muameleyle karşı karşıya kalmaktadır.
  bu gidiş bu şekil devam ederse genetiyi deyiştirilmiş pamuk tofumunu bulmak zorunda kalacaktır devlet ne kadar önlem alırsa alsın ölüm kalım savaşı sürecinde üretici bu tohumları yur dışından temin edecektir bundan emin olun.
  çünki bu gidişle üretici ülke tekistilini degil kendini kurtarmaya çalışacaktır batmamak için bu gibi tohumları ilegal yolarla hindistandan getirir ve getirecektirde bundan emin olun unutmayalımki türkiyenin güneydogusu ve dogusunun büyük bir bölümü hata tamamı suriye ırak ve iran na sınırdır iran da pakistan ve oradanda hindistana sınır komşusu sayılır bu dediyimden emin olun bu bölge insanının çobanı dahi hindistana gidip bu genetiyi deyiştirilmiş pamuk tohumunu getirecek kapasitededir yeterki üreticiyi bu yola zorlamayalım andolsun binlerce ton genetigi deyiştirilmiş tohum getirilir o zaman tekistilci desin işte benim ürünüm gedeosusdur desin diye bilirse yeterki o noktaya getirmeyelim bu işi diyorum.

 2. Semih Onay said

  Pamuk üreticisi olarak daha nekadar teknolojinin gerisinde tutulup maliyetlerimizi minimize edemiyeceğiz ?Amerikalı üreticiler Bayer firmasının yeni geiştirdiği ‘TWİN LINK’ yani çift bağlı(hem kurt tahribini engelliyen hemde ot ilaçlarından etkilenmeyen genetik yapıya sahip) pamuk tohumu iznini EPA (çevre koruma kuruluşu) dan almış bulunmaktadır .Kısacası amerikalı meslektaşlarımız maliyetlerini dahada düşürmüş kar marjlarını arttırmış olacaklardır .Bu bizler için hiçte adil bir savaş değildir. Ya Türkiye’ye genetik pamuk ithalatı tespit edilcek normlar (ki bunlar biz üreticileri koruyacak düzenlemeler olmalıdır) çerçevesinde yapılmalı yada ; biz üreticilerde teknolojinin getirdiği yeniliklerden istifade etmeliyiz. Bugün için GDO’lu ürünlere şüpheyle bakan Avrupa yarın bunda hiçbir sorun yokmuş diyebilirde .Düne kadar küresel ısınmadan bahseden bilim adamları şimdide mini buzul çağından bahsediyorlar!!!

 3. Volkan said

  2017 Kasım ayında Kolombiya tarım alanlarına yaptığımız ziyaret sonucunu özet olarak yazıyorum. Umarım okuyanlara yararlı olur.

  Bundan 5 yada 6 yıl önce bu GDO’lu tohum satan Global firmalar, Kolombiya’ya gelerek ” ellerinde TWİN LİNK” denilen tohumlar olduğunu, bunları ülkelerinde ekerler ise verimde artış olacağını belirtmişler. Kolombiya bu tohumların ülkelerine girmesi ile tarımsal araştırmlarına son vermiş ve kendilerini tamamen bu firmalara teslim etmişler.

  GDO’lu tohum satan global firmaların müşterileri arasında kalkınmakta ve kalkınmanın eşiğinde olan ülkelerde tarımla uğraşan birçok küçük ölçekli çiftçi bulunmaktadır. ” Bunun başlıca sebebi; Kolombiya gibi ülkelerde Tarımsal Araştırmalara çok önem verilmemesidir. GDO’lu tohum satan global firmalar, bu ülkelerde; tarımsal araştırmaların çok uzun zaman aldığını ve büyük maliyetler içerdiğini söyleyerek, kendi ellerinde ülkeye uygun tohumlar olduğunu ve bu tohumları daha ucuza satın alabileceklerini söyleyerek ülkeye giriş yapmaktadırlar. İlk birkaç yıl hedef ülkeye ucuza GDO’lu tohumlar ile giriş yaptıktan sonra, araştırmaları zaten zayıf olan ülkeler araştırma çalışmalarını da sonlandırmakta ve kendilerini tamamen bu firmaların eline teslim etmektedirler. Ayrıca bünyelerine aldıkları birkaç kişi hedef ülkede durmadan GDO’lu tohumların olmayan avantajlarından bahsetmekte ve üreticiyi inandırmak üzere çalışmalarına devam etmektedirler.

  2017 yılı itibarı ile Kolombiyadaki pamuk üreticisi 1 kg GDO’lu pamuk tohumunu 18 Dolara satın almaktadır. Bu tohumlar ile yapılan üretim sonunda dekardan 280-300 kg/da kütlü verimi elde etmekteler. GDO’lu tohumlarla birlikte ülkeye satılan tarım ilaçlarınında fiyatları artmış durumdadır.
  Yaptığımız saha incelemeleri sonucunda, GDO’lu pamukların hastalık, zararlı ve yabancı ot ilacına dayanıklık bakımından tam olarak dayanıklılık sağlamadığınıda saptadık.

  GDO’lu pamuklara aktarılan trans genler, hastalıklara dayanıklılık sağlasa da; bu tohumları satan Global firmalar nasıl büyük bir risk taşıdıklarını bildikleri için şöyle bir tedbir alma yoluna gitmişlerdir. GDO’lu üretim yapan üreticilere, pamuk tarlalarının %5-10 kadarına Doğal pamuk ekmelerini tavsiye ekmektedirler. Peki bunun sebebi nedir? Doğada hastalık etmeni bakteri ve funguslar, kendilerini mutasyona uğratabilme yeteneklerine sahiptirler. GDO’lu pamuk ile karşılan hastalık etmenleri, ilk yıl kendi besin ortamlarını bulamadıkları zaman, 2. Yıl mutasyona uğrayarak daha güçlü bir yapıya ulaşmaktadırlar. Buradan da anlaşılacağı üzere; GDO’lu pamukların ekimi, sadece birkaç yıl hastalık etmenlerinin etkilerini azaltabilmekte, daha sonra daha güçlü hastalık etmenleri sayesinde zararın 2 yada 3 kat artmasına neden olmaktadır.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: