Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Bayrak
  Bayrak
       
 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.
 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !
 • Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.827 3.800
  Tüketim 1.470 6.750
  İthalat 0.740 3.400
  İhracat 0.060 0.027
  Bitiş Stok 0.403 1.853

  USDA Ekim 2017/18 Tahmin


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.


 • Liverpool Cotton A İndex
   77.85 C/Lb       TL/Kg

 • İNO.com  Aralık-17

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Ekim (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  256.300 Bl. -3.100 Bl. +253.200 Bl.
  5-12 Ekim Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  33.900 Bl. -0.00 Bl. 33.900 Bl.
 • En Son Yorum

Avrupa GDO’lu pamuk üretiminden endişeli

Posted by Admin 26 Şubat 2012

Hindistan 10 yıl öncesinden bu güne kadar genetiği değiştirilmiş ürünlere hızlı geçişle pamuk yetiştiriciliğinde önemli artış kaydederken, küresel dünya pazarında özellikle Çin’e doğal (pamuk) elyaf tedarikinde büyük yol almasını sağlamıştır. Ancak genetiği değiştirilmiş ürün yetiştiriciliğinin benimsenmesi özellikle Avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler için endişe kaynağı olmasının gün geçtikçe etkileri artmaktadır. Bu durum genetiği ile oynanmış üretimle pazarlama yapan üreticiler için yakın süreçte ihracat kaybına neden olması büyük olasılık beklentileri arasında yer almaktadır.
.

Hindistan ana pamuk türlerinde Genetiği ile oynanmış pamuk çeşitliliğinin artmasıyla ülkede pamuk üretimi hastalıklarla ilgili sorunlar yaşamakta.

Türkiye Pamuk üreticiliği Ege’den G.Doğu Bölgesine kadar genel olarak GDO’suz etiketli ve Dünya standarlarının üzerinde pamuk üretimi yaygınlaşırken, Dünya pazarlarında daha fazla tanıtım ile özellikle Tekstil ihracatçı sektör bu durumu avantaj olarak Türkiye lehine çevirme sürecinin tam zamanıdır.

Genetiği değiştirilmemiş ‘Organik’ pamukla üretilmiş tekstil ürünlerinin Dünya pazarlarında alıcının ilk tercihli ürün olarak yaygınlaşması, iç pazarlardaki pamuk üretimini destekleyeceği gibi Dünya pazarlarına göre nisbeten iç piyasalarda daha düşük fiyatla değer bulan pamuk fiyatlarının gerçek pazar değerini bulması kaçınılmaz olurken ithal menşeli pamuk girişinide büyük oranda etkileyecektir.

Kaldı ki; Hindistan Türkiye’yi (DTÖ) Dünya Ticaret Örgütüne pamuk ipliği ithalatı politikasını şikayet etmişti.

http://www.thehindubusinessline.com/industry-and-economy/agri-biz/article2935403.ece?homepage=true&ref=wl_home

Reklamlar

2 Yanıt to “Avrupa GDO’lu pamuk üretiminden endişeli”

 1. faruk fatiştooğlu said

  şu ana kadar güneydoğu ve egede veya çukur ovada genetiyi degiştirilmiş pamuk üretimi mevcut olmamasına ramen sanki çifçi cezalandırılıyor gibi bit muameleyle karşı karşıya kalmaktadır.
  bu gidiş bu şekil devam ederse genetiyi deyiştirilmiş pamuk tofumunu bulmak zorunda kalacaktır devlet ne kadar önlem alırsa alsın ölüm kalım savaşı sürecinde üretici bu tohumları yur dışından temin edecektir bundan emin olun.
  çünki bu gidişle üretici ülke tekistilini degil kendini kurtarmaya çalışacaktır batmamak için bu gibi tohumları ilegal yolarla hindistandan getirir ve getirecektirde bundan emin olun unutmayalımki türkiyenin güneydogusu ve dogusunun büyük bir bölümü hata tamamı suriye ırak ve iran na sınırdır iran da pakistan ve oradanda hindistana sınır komşusu sayılır bu dediyimden emin olun bu bölge insanının çobanı dahi hindistana gidip bu genetiyi deyiştirilmiş pamuk tohumunu getirecek kapasitededir yeterki üreticiyi bu yola zorlamayalım andolsun binlerce ton genetigi deyiştirilmiş tohum getirilir o zaman tekistilci desin işte benim ürünüm gedeosusdur desin diye bilirse yeterki o noktaya getirmeyelim bu işi diyorum.

 2. Semih Onay said

  Pamuk üreticisi olarak daha nekadar teknolojinin gerisinde tutulup maliyetlerimizi minimize edemiyeceğiz ?Amerikalı üreticiler Bayer firmasının yeni geiştirdiği ‘TWİN LINK’ yani çift bağlı(hem kurt tahribini engelliyen hemde ot ilaçlarından etkilenmeyen genetik yapıya sahip) pamuk tohumu iznini EPA (çevre koruma kuruluşu) dan almış bulunmaktadır .Kısacası amerikalı meslektaşlarımız maliyetlerini dahada düşürmüş kar marjlarını arttırmış olacaklardır .Bu bizler için hiçte adil bir savaş değildir. Ya Türkiye’ye genetik pamuk ithalatı tespit edilcek normlar (ki bunlar biz üreticileri koruyacak düzenlemeler olmalıdır) çerçevesinde yapılmalı yada ; biz üreticilerde teknolojinin getirdiği yeniliklerden istifade etmeliyiz. Bugün için GDO’lu ürünlere şüpheyle bakan Avrupa yarın bunda hiçbir sorun yokmuş diyebilirde .Düne kadar küresel ısınmadan bahseden bilim adamları şimdide mini buzul çağından bahsediyorlar!!!

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: