Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukta ikinci deprem mi geliyor?

Posted by Editör 29 Şubat 2012

Geçtiğimiz hafta, pamuk tohum fırmalarının yapmış olduğu toplantıda, gelecek sezon Türkiye’de pamuk ekim alanlarında %40 azalma olacağı bilgisi ortaya çıktı. Bu durum, rakamlarla ifade edilecek olursa, üretimin 670 bin tondan 400 bin tona düşeceğine işaret ediyor. Diğer yandan gelecek sezon için mısır ekim miktarının 3.4 milyon tondan, 5 milyon tona çıkacağı da pamukla ilgili endişeleri de destekliyor. Bilindiği gibi, mısır ve pamuk aynı bölgelerde ekiliyor. Mısır ekim alanarının artması, pamuk ekim alanlarında azalma olacağı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl, balya fıyatlarının 5 dolara çıkması dünya pamuk ekim miktarının 26.7 milyon tona çıkmasına neden olmuştur. Bu sezon fiyatların beklenenin çok altında olmasından dolayı, dünya pamuk ekim alanlarının yaklaşık %8 oranında düşmesi bekleniyor. Gelecek sezon, üretimin 24.5 milyon tona düşüp, tüketimin de bu rakamın çok üstünde olacağından ‘yine bir pamuk depremi mi olacak?’ sorusunu akla getiriyor.

Pamuk ekim alanlarındaki belirsizlik ve istikrarsız fiyatlar olduğu sürece, üretici, alıcı ve satıcıların geçen yıl ki depremi unutmayarak hareket etmelerinde fayda olacağı düşüncesindeyiz.

Ahmet ÖZKAYA
Toprak Tarım

UYARI: Burada yer alan yorum, tavsiye ve tahminler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site ve yorum (görüş) sahipleri sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

16 Yanıt to “Pamukta ikinci deprem mi geliyor?”

 1. Nasıf Aydın said

  Pamuk ekimi azalacağı bolgeler Çukurova Hatay K.Maraş olur
  Ege bolgesi bilemıyorum da Ş.Urfa kesın yine pamuk eker, en verimli aldıkları urun pamuk oldugu ıcın.

 2. Ali Barışık said

  Ege bölgesindede pamuktan kacış fazlasıyla olacaktır şartlar onu göstermektedir. Bu şartlarla bu girdilerle ekim cok zor bence, buna sebeb olanlar düşünsün bindikleri dalı kesmenın ne demek olduğunu görsünler . Mısır tohumları şimdiden sipariş verilmekte bile ziraatcilere.

 3. ahmet duran said

  pamuk ekiminin azalacağı söylemi tekstilcilerin provakasyonudur.çiftçi buna inanarak gelecek yıl ürün para diye ekime yönelir ve sezonda kendi istedikleri düşük fiyatla malı alırlar. pamuk ekimnin artmasını istiyorlarsa hükümet şimdiden destekleme oranlarını belirlemelidir.mazot gübre destegini revize edip kullanılan mazot ve gübrenin enaz yarısı kadar olmalıdır. ozaman belki çiftçi pamuga yönelir.pamuk fiyatları yedi sekiz yılda bir ancak çiftçinin yüzünü güldürebilmilmiştir.

 4. Hasan Tomar said

  Şanlıurfaın ceylanpınar bölgesi neredeyse hububat ekilmiş buda demek oluyor ki seneye herkes mısır eker kimse pamuk konusunda urfadan ümit beklemesin en bariz örneği benim 120 dönüm tarlam var ve şimdi her karışına buğday ektim bu sene pamuk ekmiyorum herkes böyle yapıyor diyeceğim şu urfada beklenenden fazlasıyla pamuk alanı azalacak saygılar…

 5. Soner Avcı said

  Sevgili Toprak Tarım
  inşallah dediğiniz gibi olurda biz çiftçiler pamuk ekmeyiz .Bunun sonucundada nasıl olsa tekstilcimizde bir yabancı hayranlığı var. Hiç olmazsa hayranları olarak yabancıların kütlüsünü yada balyasını alarak onlara şirinliklerini gösterirler. Devamlı bizmi zarar edeceğiz????

 6. Mehmet Aydın said

  Pamuk dikimi için yapılan oyunlardır, gecen sezon agzı yanan uretıcı pamuga guvenı kalmamıştır boyle haberlerın ne anlama geldıgını az cok uretıcı anlıyor artık, HASAN TOMAR uretıcımıze katılıyorum zaten bugday dıkılmış durumda pamuk alanların azaldıgı apacık ortadadır

 7. Ahmet Yeşil said

  Pamuk ekim zamanı yaklaştıkça bu tür söylemleri çok duyacaksınız arkadaşlar.Şİmdiden çiftçilerimizin girdi maliyetleri ortalama % 20 oranında artmış durumdadır.Ben 2012 yılı pamuk fiyatlarının bugünkü düzeyinden farklı olmayacağını düşünüyorum. Destekeleme primi de malum sabitlediler.Herkes hesabını ona göre yapsın vede ürününü ona göre eksin derim. Saygılar.

 8. Fehmi Demir said

  Pamuk ekim alanları haliyle düşecek, fiyatlar bu olursa toplama fiyatları aynı olursa sonu ne olacak çifçi pamuktan kaçacak, mısır ve bugday ekecek bakalım sonucu ne olacak Saygılar Fehmi Demir

 9. Musa Kazim Değer said

  Çiftçi ekerse ne olur ekmese ne olur, yani sanki ekmesek adamlar üzülürler çok komik iplikçiler sanmayin kendilerine değilde çiftçiyi Düşünecek zirat odaları böyle olduğu sürece çiftçi hep kaybedecektir bizde bir çiftçi olarak hakimizi helal etmiyoruz kim olursa olsun.

 10. Yusuf Gedik said

  K.Maraşta küçük çiftçi pamugu zaten bırakıyor ,nedeni ise işçi yok var olan işçide pahalı,makina ile toplamayada gücü yetmiyor.Babamda buğday ekmiş işçi yüzünden…

 11. Halil EREN said

  Biz çiftçi olarak ekmiyoruz ekmiycezde.Bu güne kadar pamuktan Türk çiftçisi olarak çok kazandık,eğer pamuk para yaparsa,birazda gariban Amerikan çiftçisi kazansın???

 12. bir çifçi olarak
  aynen sayın eren in görüşündeyim

 13. Bir çiftçi olarak artık hiç pamuk ekmiyoruz Kızıltepe Mardin

 14. Hani bizim pamuğumuza GDO’suz etiketi yapıştırıp daha pahalıya satılacaktı? Olay tam tersine döndü adamların gdo’lu pamuğu bizimkinden daha pahalıya satılıyor. Sadece kredi veriyorlar ama çiftçi yakında bu kredileri ödeyemeyecek duruma düşecekler az kaldı. Sonuç ödeyemeyince borcundan dolayı toprağına el koyulacak ve bu sayedede küçük çiftçilerin yerine şirketler gelecek ve çiftçiler de işçi olarak hayatlarına devam edecek. Bu görüş bana mantıklı gelmeye başladı artık. Bizse sadece konuşup duruyoruz. E-mail atıyorum bakanlığa cevap yok. Neden çiftçiler için birşeyler yapılmıyor? Ben kredi istemiyorum. Ben ürünümün desteklenmesi değerine satılmasını istiyorum. Lütfen birileri bunu gerekli mercilere iletsin sesimzi duymlarını sağlasın. SAYGILAR.

 15. Mehmet Aydın said

  Ulusal kanallarda bır tane çıftçı haberı goruyor musunuz hayır…
  bır tane tarım ıle ılgılı sorunun tartısıldıgı program var mı hayır..tarım ıle ılgılı kanallar reklamdan baska bır ış yapmıyor modern aletlerı tanıtıyor guzel kabul ama uretıcının cebınde ne var kı ona bakabılsın..tarımın konusulmadıgı ortamda bız neden cabalıyoruz …?

 16. Mutlu Şen said

  ben egeden bır çiftçiyim bızım burada tamamen bitmiş durumda pamuk ancak aydın tarafında var onlarda artık kacış arıyorlar gelelım manisanın merkezıne ve yakın köylerıne pamuk ekım alanı bırhaylı azaldı saygılarımla arkadaşlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: