Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Yerli pamuğa Hint dopingi

Posted by Alıntıdır 07 Mart 2012

Hindistan’ın hammadde yerine katma değeri yüksek ürünleri ihraç etme stratejisiyle yol alma kararı sonrası pamuk ihracatını durdurması Türkiye’deki üreticileri harekete geçirdi. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle Türkiye’de pamuk üretiminin artmaya başladığını belirterek, “En büyük pamuk üreticileri kendi içlerine dönmeye başladı. 2010’da 500 bin ton olan pamuk üretiminin bu yıl 600 bin tonu görmesi bekleniyor.

Bu açıdan bakıldığında hem üretim hem de buna paralel olarak istihdam artacaktır” dedi.

Pamuklu Tekstil Sanayicileri Birliği Başkanı ve Sanko Holding’in sahibi Abdülkadir Konukoğlu da “İlk etapta Türkiye ABD’den ithalatı artırır ama zamanla pamuğa gelen teşviklerin artmasıyla hem pamuk üretimi, hem de tekstil ve hazırgiyim tarafında istihdam artar. Bu yıl pamuk üretiminin 450-600 bin arası olması bekleniyor. Bu da üretimin artması anlamına geliyor” diye konuştu. Konukoğlu, üretimin artmaya başlamasıyla en 20 bin ek istihdam sağlanacağını bunun da en az yüzde 20’lik bir istihdam artışı anlamına geldiğini ifade etti. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise “Üretim arttıkça istihdam artar, ayrıca ithalat düşerse de avantaj olur” dedi.

2011’DE 200 BİN TON İTHAL ETTİK

Dünyanın en büyük pamuk üreticisi Çin geçen yıl 6.6 milyon ton üretim yaptı. Yılda 10 milyon ton pamuk işleyen Çin, ancak kendi ülkesinin ihtiyacını karşılayabiliyor. Hindistan ise 5.7 milyon tonluk pamuk üretimiyle ikinci sırada. Ülke üretiminin büyük bir bölümünü Çin’e ihraç ediyor. Türkiye ise üretimin yaklaşık iki katını ithal ediyor. Türkiye, Hindistan’dan geçen yıl 200 bin ton pamuk ithal etti.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/03/07/yerli-pamuga-hint-dopingi#

Reklamlar

5 Yanıt to “Yerli pamuğa Hint dopingi”

 1. Halil Karahan said

  Pamuk üreticilerinin iç ve dış piyasaya güvenceleri kalmamıştır. Bu aşamadan sonra yerli üretimi artırmak rüyadan öteye geçemez. Piyasanın hayali başka bahara kaldı.

 2. Admin said

  Hindistan pamuk ihracatını durdurmasından sonra sektör temsilcilerinin açıklamaları şaşırttı !

 3. aziz ibili said

  Aziz İbili,Gaziantep
  Ticaretimizin fırsatçılara uygun hale geldiği bir ortamda umutlu konuşmak pek mümkün görünmüyor.Ticaret yapan bir şahıs olarak ;böylesi istikrarsız bir ortamda üreticiyi pamuk üretimine yönlendirmek hayal olsa gerek.Geçen yıl yapılan spekülatif pamuk ticaretinin mağdurları olan iplik sanyicilerinin dışa bağımlılğını azaltmak yine onlara bağlı olan pamuk üreticilerine karşı olan insaflarına kalmış durumdadır.Buda pek mümkün görünmüyor.Pamuk üreticisi olan köylümüz zor durumdadır ve pamuk üreterek borçlarının artacağından korkmaktadır.Bunun nedeni olarakta pamuk fiyatlarında ki dengesiz harekeleri görmektedir.Bu nedenle şahsım olarak pamuk üretiminin TÜRKİYE de artacağına dair konuşmaların hayal olduğuna inanıyorum…

 4. Mustafa Alp said

  Sayın Konukoğlu sızınkı hayalden başka bırşey değil yıne olan uretıcıye olacak, üretım artarsa pamuğu ucuza alırım zıhnıyetındesınız hala.

 5. HAKAN Temel said

  Ne dopingti ama….Pamuğu emanette olanlar köşeyi bir anda döndü.Aslında Hindistan,böyle açıklamaları,cuma günü mesai bitiminde yapsaydı,piyasalarda bu şiddette(!!!!!!)deprem olmazdı.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: