Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Türkiye: Şubat ayı pamuk ithali %48.2 geriledi

Posted by Alıntıdır 30 Mart 2012

Türkiye’nin pamuk ihracatı Şubat ayında yüzde 15.2 düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, geçen yılın aynı ayında 163.7 milyon dolar olan ihracat, bu yıl aynı ayda 138.8 milyon dolara indi. Böylece yılın ilk iki ayında ihracat 18.2 düşüşle 322 milyon dolardan 263.4 milyon dolara geriledi. Türkiye’nin Şubat ayında pamuk ithalatı ise geçen yıl aynı aya göre yüzde 48.2 düşüş göstererek 418.1 milyon dolardan 216.4 milyon dolara geriledi.

Yılın ilk iki ayında ise ithalat geçen yıl aynı döneme göre yüzde 46.4 düşüş ile 823.8 milyon dolardan 441.2 milyon dolara indi.
(Foreks)

Reklamlar

9 Yanıt to “Türkiye: Şubat ayı pamuk ithali %48.2 geriledi”

 1. Türkiye pamuk alımında ithalci olabilir ama pamuğun türevlerinde ihraççı konumunda yani sektor ithali kısarsa ihracı da kısar…

 2. Görünürde ihracatın yüzde 15 gerilemesi ve ithalatın yüzde 48 gerilemesi: bir taraftan tekstilcinin yerli üretime yönelmesi demek ve fiyat artışı olacağını gösterir. Ama diğer taraftan geçen yıla göre kullanılan ham madde yani kullanılan pamuk azalmış yani tüketim azalmış buna göre de fiyatlar pek yükselmiyeceğini gösterir. İnanıyorum ki önümüzdeki 1 ay içinde stokta olanlar stoklarını kapatır ve sonra net fiyat belli olur. Ama bu politika hiç bi şekilde çiftçiye yararlı olmaz aynı şekilde Türkiyeninde zararınadır. Çünkü çiftçi ekim alanını çoktan bırakmıştır yani pamuk ekmeyeceğine çoktan karar vermiştir. Böyle Türkiye için stratejik bir ürün olan pamuk, kendi ihtiyacının yarısını anca kendi üretimiyle kazanan Türkiyeyi; gelecek yıl cari açık bakımından olsun kendi tüketimi de yükseleceğini ki tahmin ediyorum büyük zarara uğrayacaktır. Allah akıl fikir versin yöneticilerimize……

  ALKIŞ TARIM & ALKIS AGRO
  DIŞ TİCARET MÜDÜRÜ
  İSHAK ALKIŞ

 3. Bertan Balçık said

  İyi de nerede miktar bilgisi? Burada sadece parasal tutarlar var. Bu haliyle bir anlam ifade etmiyor. Bilen varsa paylaşsın lütfen.

 4. Erhan Türkoğlu said

  Türkiye bir yıllık pamuk buğday mısır ihtiyacının tamamını karşılayacak araziye sahip değil.çiftçinin ekim yapmama gibi bir lüksü de yok çünki borçlu zannediyorum yetkililer şöyle düşünüyor çiftçi hangi ürünü ekse azalan ürün ithal getiriyor onun için çiftçi para kazanmışmı zararmı etmiş hiç önemli deyil hemen Türkiyedeki traktör satışlarına bakıyorlar çiftçinin durumu iyi olmasa bu kadar traktör satılmaz diyorlar halbuki çiftçi traktörünü peşin satıp borcunu ödüyor tekrar krediyle traktör alıyor.

 5. M.ishak YÜREKLİ said

  Türkiye pamuk alımında ithalci olabilir ama pamuğun türevlerinde ihraççı konumunda yani sektor ithali kısarsa ihracı da kısar…

 6. Murat Asrav said

  Sayın Balçık rakamlardan anlaşıldığına göre geçen yıl 180 cent/libre fiyatlardan 4 milyar dolar ithalat yapılmadıysa, bu yıl 90 cent/libre fiyatlarla 2 milyar doları aşan pamuk ve mamulleri ithalatı yapılacaktır zannediyorum, miktar da bir değişiklik olacağı kanaatinde değilim.

 7. Mustafa BESİM KESER bey,

  ithalat kısıldığından ihracat kısıldığını düşünmüyorum 🙂

  ihracat kısıldığından ithalat kısıldığını düşünüyorum….

  biz tişört satarsak gidip pamuk alıyoruz basitçe, pazarlarımızda sıkıntı var…

  fatih pakdamar
  http://www.pamukiplik.com
  istanbul

 8. Bertan Balçık’a katılıyorum,

  benim de ilk okurken aklıma o geldi burda kilo bilgisininde olması çok önemli idi. Fiyatlar çok anormal değişti geçen yıl bu veri sıhhatli bir veri değil.

 9. İhraç ettiğiniz ürünlere bakrsanız ne demek istediğimi anlarsınız..hazır giyim sektörü ne kadar pamuk kullanıyor ki ben diğer sektörlerden bahsediyorum…

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: