Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

ABD: Pamuk ekiminin %26’sı tamamlandı

Posted by Alıntıdır 02 Mayıs 2012

ABD Tarım Bakanlığı, Mart sonunda başlayan pamuk ekiminde 29 Nisan itibariyle yüzde 26 oranına ulaşıldığını açıkladı. ABD Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, geçen hafta ekimin yüzde 18’lik, geçen yılın aynı döneminde ise yine yüzde 16’lık kısmı tamamlanmıştı. Bu tarihteki ortalama ekim oranı ise yüzde 19 seviyesinde bulunuyor. Eyaletlere göre ekim durumu ise şu şekilde:
 

 

04/29 04/22 2011 Ort.
—– —– —- —-
Ala 25 10 9 15
Ariz 65 47 66 58
Ark 50 20* 6 15
Calif 55 30 76 84
Ga 23 12 13 9
Kans 4 1 0 0
La 50 19 55 44
Miss 39 13 7 17
Mo 33 6 0 12
NC 9 4 16 13
Okla 3 0 4 3
SC 14 7 17 9
Tenn 6 0 2 4
Texas 25 23 15 20
Va 7 5 15 14
15 Eyalet
Ort. 26 18 16 19

-FOREKS-

Reklamlar

6 Yanıt to “ABD: Pamuk ekiminin %26’sı tamamlandı”

 1. mehmet aydın said

  Pamukta yalancı baharın sonu…

  Kayıt : 1 Mayıs 2012

  Yazan : Ali Ekber Yıldırım Kategori : Hayvancılık, Pamuk

  Dünya pamuk fiyatındaki artışın etkisi ile 2010 ve 2011’de çiftçi para kazanmak umudu ile pamuk üretimine yöneldi. Pamukta deyim yerindeyse yalancı bahar günleri başladı.Zannedildi ki, pamuk üretiminde hep artış olacak.Sanayici ihtiyacı olan pamuğu iç piyasadan alacak.Amerika’ya, Yunanistan’a muhtaç olmayacak. Hindistan’ın ihracatı durdurmasını tebessümle karşılayacak.Milyarlarca dolarlık pamuk ithalatı
  hızla azalacak ve Türkiye, yıllar sonra hem kendi ihtiyacı olan pamuğu üretecek hem de ihracat yapacak.
  Pamuk hasat makinelerinin satışı patlayacak.Çırçırcılar, iplikçiler fabrika çarklarını yeniden çevirecek.
  Ege, Çukurova, Harran, Amik Ovası yeniden beyaza bürünecek.Bu yalancı bahar havası ile yıllardır çözüm bekleyen sorunların üstü örtüldü. Hükümet, pamuk fiyatı yükseliyor diye neredeyse üreticiye destekleme primi vermeyecekti. Kütlü pamuğun kilosuna 2010’da 42 kuruş prim verilirken, 2011 primi Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın keyfine bırakıldı. Bakanlık uzun süre primi açıklamadı. Ulusal Pamuk Konseyi,Tariş Pamuk Birliği ve bazı ziraat odalarının yoğun çabaları, 2011 genel seçimin de etkisi ile geçen yıl, 2010 da olduğu gibi kütlü pamuğa 42 kuruş prim açıklandı. Prim henüz ödenmedi. Bu yıl ise sadece 4 kuruşluk artışla 46 kuruş olarak açıklandı.
  Adı üstünde, yalancı bahar. Pamuktaki yalancı bahar çok kısa sürdü. Fiyatlar normale döndü ve pamukta iki yıldır unutulmaya çalışılan sorunlar daha da ağırlaşarak su yüzüne çıktı. Aslında, ilk günden beri Ulusal Pamuk Konseyi, Tariş Pamuk Birliği, İzmir, Adana ve Söke Ticaret Borsaları, Söke başta olmak üzere kimi ziraat odalarının başkanları, duyarlı bazı sanayiciler her fırsatta pamuktaki bu yalancı bahara dikkat çekerek sorunların ötelenmesine dikkat çekti. Ankara bu seslere kulak vermedi.
  Tam bir yıl önce, 5 Mayıs 2011 tarihli DÜNYA Gazetesi’nde “Pamuk üretimine dönüş…” başlıklı yazımız şöyle bitiyordu: “Pamukta umut verici gelişmeler var. Devletin istikrarlı bir politika ile bu umudu yeşertmesi gerekiyor. Atılacak yanlış bir adım pamuktaki olumlu gelişmeleri tersine çevirebilir.”
  Aydın’ın Söke İlçesi’nde yapılan 1.Pamuk Çalıştayı, aradan geçen bir yılın sonunda ne yazık ki pamuktaki umutların yeşermediğini ve olumlu gelişmelerin tersine döndüğünü gösteriyor.
  Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş ve Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Osman Aydın, yapılan çalıştayın sonuçlarını gazetecilere anlattı.
  Sonuçlar hiç de iç açıcı değil. Çiftçi iki yıl sonra tekrar pamuk üretiminden kaçmaya başlamış. Nedeni çok basit. Yüksek girdi fiyatları üretimi olanaksız hale getiriyor.
  Pamukta verimlilikle ilgili hiçbir sorun yok. Avustralya’dan sonra dünyada en yüksek verim Türkiye’de. Fakat, yüksek girdi fiyatları üreticinin belini büküyor.
  Bertan Balçık’ın da söylediği gibi, dünyanın her yerinde pamuk üretim maliyeti Türkiye’den daha düşük ve pamuk fiyatı Türkiye’den daha yüksek.
  Pamukta yaşananların özeti bu.
  Ne yapmalı?
  Pamuk Çalıştayı’nda çözüm konusunda önerilenler yapılmayacak veya ülke ekonomisini sarsacak boyutta değil.
  Pamukçular, Hükümetin 6 yıl önce çıkardığı Tarım Yasası’ndaki “fark ödemesi” sisteminin aynen uygulanmasını, üretim maliyeti ile dünya fiyatı arasındaki farkın prim olarak çiftçiye ödenmesini talep ediyor. Hak ettikleri 2011 primlerinin bir an önce ödenmesini bekliyor. Hükümetin 7 yıl önce büyük umutlarla çıkardığı Lisanslı Depoculuk Yasası’nın uygulanmasını talep ediyor. Yerli tohumculuğun, yerli pamuk kullanan sanayicilerin desteklenmesini istiyor.
  Özetle, pamukçular, ülkenin ihtiyacı olan pamuğu Söke’de, Çukurova’da, Harran’da üretmek istiyor. Yalancı baharı değil, gerçek baharı yaşamak ve yaşatmak istiyor

 2. Admin said

  Sn; Ali Ekber YILDIRIM tam yerinde güzel bir açıklama yapmış ama; pamukçular piyasasında oluşan en son gelişme, yorum ve en son piyasa beyanlarının burada yayınlanmasına bile tahammül olunmayan sektörde artık ne desek boş kalıyor….!

 3. Mustafa Besim Keser said

  Adanaya şu an itibariyle yağan yağmur mısır ,soya ve pamuk ekimi olan yerlere zarar verir..hatta pamuklar ikinci kez ekilebilir..

 4. Sayın.Ali Ekber YILDIRIM beyefendi ağzınıza sağlık çok güzel yazmışsınız ama nedense bunu düşünemiyenler var her halde Türkiyede pamuk ekilmesini istemiyorlar gerçi tarım yapılmasını istemiyorlar zamanında çok iyi kalitede tütün ekimi yapılıyordu ama bitirdiler insanlar sigara içmeyimi bıraktılar bana kalırsa sigara tüketiminde artış olmuştur.tamamen yabancıların tekelinde bana kalırsa pamuktada yapılmak istenen budur her şeyin hayırlısı REİS

 5. MEHMET SAİT MELİK said

  Abd allahtan pamuk ekimine devam ediyor, önümüzdeki yıl pamuksuz kalmıyacağız, bu iyi haber. Bizde Türkiye de % kaç ekilmiştir acaba, şaka bir tarafa bu rakamlar bizdede bilinmeli ki önümüzü görelim.Şanlıurfa da ekimler çok gece kaldı, dünkü bazı bölgelerde afet nitelendireceğimiz yağışlada pamuklar hasar gördü, boğuldu, ve ekmiyenler içinde , çoğunlukta, ekim en az bir hafta daha gecikecek,(genelde 20 nisan da ekilip mayıs 1 de bitiyordu) bu hasat zamanın geç olacagını ve bizde zaten % 15 eksik olan üretiminde gecikeceği ni gösteriyor. Dünya yı takip ederken memleketimizi unutmayalım.Bu sene daha az gübre kullanan çiftçiler (bazıları gübresiz ekim yapıyor) verimde ne yapacak? Bu pahalı girdiler ile üreticinin işi zor, önümüzdeki sene üretim dahada azalacak diye düşünüyorum, ama merak etmiyelim yurt dışı ekimleri iyi gidiyor gibi görünüyor…

  Mehmet Sait MELİK
  AGROGAP Ö.Ç BŞK.

 6. MEHMET SAİT MELİK said

  Bugün de afet diye nitelendireceğimiz, yagmur, dolu, sel oldu…Ekilmiş tarlalar ciddi hasar aldı, çıkmış pamuklar şiddetli yagışlardan,doludan parçalandı, yeni ekilmiş üretim tarlaları yerinde bol sudan boğuldu, çıkmaya yakın tarlalar katmer bağlıyacak, pamuk çıkışını yapamayacak, ve ekilmemiş, üretim sahaları en az on gün , onbeşgün ekilemiyecek….Şanlıurfa bu sene doğru bir randımana giremedi. Oluşan hasarların ne kadar oldugu nu bilen uzman varmı? ne kadar alan ekildi? ne kadar hasar oluştu?ne kadar gecikme var? Lütfen artık bu verileri kim takip ediyorsa, Börokratlarmı? Tarım il Md., Araştırmamı? Ticaret Borsasımı, sanayicilermi? çiftçi örgütlerimi? Yeni kurulan Pamuk Konseyimi? Bu görev kimde, Bizlerde bilelelim. Böyle bir takip yoksa da oluşturalım. Bizlerde ülkemizde ne kadar ekim yapıldı? ne kadar pamuk üretilecek , tahminini yapmak istiyoruz. Allah üreticilere yardım etsin. Selamlar

  Mehmet Sait MELİK
  AGROGAP Ö.Ç BŞK.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: