Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Çin: Pamuk ithalatı rekor kırıyor

Posted by Alıntıdır 04 Mayıs 2012

Küresel pamuk ticaretinin 2011/12 pamuk sezonunda %13 artarak 8,6 milyon tona ulaşması bekleniyor. Pamuk ticaretinin artmasında Çin’in pamuk ithalatının rekor düzeyde artması etkili oluyor. Çin hariç diğer ülkelerin pamuk ithalatında %-18 gerileme öngörülüyor. Çin’in küresel pamuk ithalatındaki payının ise %52’ye çıkacağı hesaplanıyor. Çin’in pamuk ithalatının artması, dünya çapında pamuk arzında sıkıntı yaşanmasına yol açıyor.

Arz sıkıntısı nedeniyle ABD’nin pamuk ihracatı %21 azalarak 2,5 milyon tona geriledi. Öte yandan, Hindistan, Brezilya ve Avustralya’nın pamuk ihracatlarında artış kaydedildi.

Çin’de pamuk stoklarının 2011/12 döneminde iki kat fazla yükselmesi ve 5 milyon tona ulaşması, Çin hariç diğer ülkelerde pamuk stoklarının ise sadece %14 artarak 8,1 milyon tona yükselmesi bekleniyor.

İTKİB

Reklamlar

Bir Yanıt to “Çin: Pamuk ithalatı rekor kırıyor”

 1. mehmet aydın said

  Dünya pamuk fiyatındaki artışın etkisi ile 2010 ve 2011’de çiftçi para kazanmak umudu ile pamuk üretimine yöneldi. Pamukta deyim yerindeyse yalancı bahar günleri başladı.Zannedildi ki, pamuk üretiminde hep artış olacak.Sanayici ihtiyacı olan pamuğu iç piyasadan alacak.Amerika’ya, Yunanistan’a muhtaç olmayacak. Hindistan’ın ihracatı durdurmasını tebessümle karşılayacak.Milyarlarca dolarlık pamuk ithalatı
  hızla azalacak ve Türkiye, yıllar sonra hem kendi ihtiyacı olan pamuğu üretecek hem de ihracat yapacak.
  Pamuk hasat makinelerinin satışı patlayacak.Çırçırcılar, iplikçiler fabrika çarklarını yeniden çevirecek.
  Ege, Çukurova, Harran, Amik Ovası yeniden beyaza bürünecek.Bu yalancı bahar havası ile yıllardır çözüm bekleyen sorunların üstü örtüldü. Hükümet, pamuk fiyatı yükseliyor diye neredeyse üreticiye destekleme primi vermeyecekti. Kütlü pamuğun kilosuna 2010’da 42 kuruş prim verilirken, 2011 primi Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın keyfine bırakıldı. Bakanlık uzun süre primi açıklamadı. Ulusal Pamuk Konseyi,Tariş Pamuk Birliği ve bazı ziraat odalarının yoğun çabaları, 2011 genel seçimin de etkisi ile geçen yıl, 2010 da olduğu gibi kütlü pamuğa 42 kuruş prim açıklandı. Prim henüz ödenmedi. Bu yıl ise sadece 4 kuruşluk artışla 46 kuruş olarak açıklandı.
  Adı üstünde, yalancı bahar. Pamuktaki yalancı bahar çok kısa sürdü. Fiyatlar normale döndü ve pamukta iki yıldır unutulmaya çalışılan sorunlar daha da ağırlaşarak su yüzüne çıktı. Aslında, ilk günden beri Ulusal Pamuk Konseyi, Tariş Pamuk Birliği, İzmir, Adana ve Söke Ticaret Borsaları, Söke başta olmak üzere kimi ziraat odalarının başkanları, duyarlı bazı sanayiciler her fırsatta pamuktaki bu yalancı bahara dikkat çekerek sorunların ötelenmesine dikkat çekti. Ankara bu seslere kulak vermedi.
  Tam bir yıl önce, 5 Mayıs 2011 tarihli DÜNYA Gazetesi’nde “Pamuk üretimine dönüş…” başlıklı yazımız şöyle bitiyordu: “Pamukta umut verici gelişmeler var. Devletin istikrarlı bir politika ile bu umudu yeşertmesi gerekiyor. Atılacak yanlış bir adım pamuktaki olumlu gelişmeleri tersine çevirebilir.”
  Aydın’ın Söke İlçesi’nde yapılan 1.Pamuk Çalıştayı, aradan geçen bir yılın sonunda ne yazık ki pamuktaki umutların yeşermediğini ve olumlu gelişmelerin tersine döndüğünü gösteriyor.
  Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş ve Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Osman Aydın, yapılan çalıştayın sonuçlarını gazetecilere anlattı.
  Sonuçlar hiç de iç açıcı değil. Çiftçi iki yıl sonra tekrar pamuk üretiminden kaçmaya başlamış. Nedeni çok basit. Yüksek girdi fiyatları üretimi olanaksız hale getiriyor.
  Pamukta verimlilikle ilgili hiçbir sorun yok. Avustralya’dan sonra dünyada en yüksek verim Türkiye’de. Fakat, yüksek girdi fiyatları üreticinin belini büküyor.
  Bertan Balçık’ın da söylediği gibi, dünyanın her yerinde pamuk üretim maliyeti Türkiye’den daha düşük ve pamuk fiyatı Türkiye’den daha yüksek.
  Pamukta yaşananların özeti bu.
  Ne yapmalı?
  Pamuk Çalıştayı’nda çözüm konusunda önerilenler yapılmayacak veya ülke ekonomisini sarsacak boyutta değil.
  Pamukçular, Hükümetin 6 yıl önce çıkardığı Tarım Yasası’ndaki “fark ödemesi” sisteminin aynen uygulanmasını, üretim maliyeti ile dünya fiyatı arasındaki farkın prim olarak çiftçiye ödenmesini talep ediyor. Hak ettikleri 2011 primlerinin bir an önce ödenmesini bekliyor. Hükümetin 7 yıl önce büyük umutlarla çıkardığı Lisanslı Depoculuk Yasası’nın uygulanmasını talep ediyor. Yerli tohumculuğun, yerli pamuk kullanan sanayicilerin desteklenmesini istiyor.
  Özetle, pamukçular, ülkenin ihtiyacı olan pamuğu Söke’de, Çukurova’da, Harran’da üretmek istiyor. Yalancı baharı değil, gerçek baharı yaşamak ve yaşatmak istiyor

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: