Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Dünya pamuk piyasalarında….!

Posted by Admin 27 Mayıs 2012

2012-13 Yeni pamuk ekim sezonunun tamamlanmak üzere olduğu bu günlerde, yaklaşık 1.5-2 aydır Dünya vadeli pamuk piyasalarında belirgin olarak eksi (-) yönlü fiyat gerilemesi, pamuk ile ilgili tüm sektörü rahatsız etmeye devam ediyor. Üstelik bu durumun pamuk ekim sürecine denk gelmesi veya amaçlı olarak zamanlanması; Türkiye pamuk ekimine olan ilginin ”Ege’de yüzde 20-25, Çukurova-Antakya’da yüzde 35, Urfa-Diyarbakır’da yüzde 15, Türkiye ortalamasında ise yüzde 25 üretim azalışı tahmin ediliyor.

Dünya pamuk piyasalarında belirgin kendini hissettiren bir rant dönencesi dolaşıyor.

Amaç;
Dünya pamuk fiyatları üzerine Aşırı Volatiliteli piyasa hareketleri neticesinde pamuk ekim alanlarında üretici birkaç büyük ülke dışında ekim alanlarında azalma ile birlikte rant pazarı oluşturmak ve satıcı (pazarlamacı) olarak Tekel piyasaya dönüştürmek…

Bu duruma 3 büyük pamuk üreticisinin sebep olduğu şüphe götürmez.

Dünya pamuk piyasalarında dönen oyunun (rant piyasasının) her ne kadar farkında olsakta, halen sonuç getirecek üretimi kazandıracak netice ve gelişmeler yapamamaktayız. Bazı borsalar aşırı fiyat anormalliklerinden dolayı günlük oluşması gereken fiyat reel değerlerini açıklamamakla tavır koymaya çabalarken, üretici ekimden daha fazla vazgeçmeye, Çırçırcı ve iplik üreticisi ise stokla yakalandığı fiyat gerilemesinden; nasıl daha az zarar ederim kaygıları içerisinde bulunuyor.

Türk Tekstil sektörü; üretimde çalışan ekonomiye katısı en yüksek insan işgücü olarak büyük önem taşıyor. Oysa Türkiye pamuk üretimi ve devamlılığı için pamuk birlikleri (Tariş, Çukobirlik, Antbirlik) can çekişirken, Hikaye gibi kalan ve çok hızlı oluşturulması gereken Lisanslı depoculuk mu ? veya Ulusal Rezerv stoklamamı ? halen tartışılırken, (Atı alan … geçiyor)

Pamukta devlet gücünün sadece 46 kuruşluk destekleme ile olamayacağı, güçlü üretici ülkelerdeki gibi Devlet gücüne bağlı ulusal Rezerv stoklamanın Çin-Hindistan’ın ani değişken açıklamaları ile başarılı oldukları şüphe götürmüyor.

Saygılarımla
Kadir Bölükbaşı

UYARI: Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site ve yorum (görüş) sahipleri sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

5 Yanıt to “Dünya pamuk piyasalarında….!”

 1. URALBERK said

  Çukurova’da bir çok çiftçi pamuk ekimini bıraktı,bu yıl Çukurova’da her yer mısır.

 2. Kadir bey döktürmüşünüz yine 🙂

  pamuk iplik
  fatih pakdamar

 3. Faruk Fatiştooglu said

  Biz bunların tümünü daha yıl başında yazmıştık ulusal pamuk rezervinin oluşturulması ve dış resesyonlara karşı daha direncli bir iç piyasa için ma mafi sesimizi hiç bir zaman duyuramadık .
  gelelim ekim alanlarının daralmasına cukur ova daki daralma oranı %30 lar civarında degil %60 civarındadır çünki çukur ovada altarnatif ekim olan birinci ürün mısıra yönelmiş ve ekimini gerçekleştirmiştir ,
  güney doguda,da haran ovası hariç bir çok yerde birinci ürün mısır ekimi yapmış bulunmakta
  harran ovasında yapılmayış sebebide sam yelinin birinci ürün ekimine müsaade etmemesi ve 20 haziranla 10 temuz arasında bitki dölenmesine menfi etki yapmasındandır yoksa harran da da mısır ekimine büyük yönelme yapılırdıki buna ramen bazı çifçiler bu rizki göze almış bulunuyor.

 4. Kerim Ateş said

  Kadir beye bu anlaşılır açıklamalarından dolayı teşekkürlerimi bir borç bilirim..Ancak yinede yetkili merciilerin bu yazıyı dikkate alıp değerlendirmeleri için kadir beyi yanlız bırakmayıp her konuda destelerimizi vermemiz gerekir. Saygılarımla

 5. SALİH ARSLAN said

  düşen pamuk fiyatları bir yana….adıyaman yazı koyleri yuksek maaliyetli enerji yüzünden sulu tarımı bırakmak zorunda kalıyor çiftçi arkadaşlarımız pamuk ekmeyi biraktı.geçen senelere göre ekim alanları 3/1 azaldı…

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: