Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk ithalat ve ihracatında ürün denetmeni

Posted by Alıntıdır 08 Haziran 2012

Pamuk ithalatı ve ihracatının kontrolü kapsamında, kontrol başvurusu üzerine pamuk kontrolü için gerekli görülmesi halinde bundan böyle Ürün Denetmeni görevlendirilecek. İhracatta kontrol talebi en geç 24 saat, ithalatta ise en geç 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak. Pamuk ithalatı ve ihracatının kontrolü kapsamında, kontrol başvurusu üzerine pamuk kontrolü için gerekli görülmesi halinde bundan böyle Ürün Denetmeni görevlendirilecek. İhracatta kontrol talebi en geç 24 saat, ithalatta ise en geç 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak.

Ekonomi Bakanlığı’nın Pamukların Kontrolüne İlişkin Tebliğ’i 15 Temmuz 2012’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğle, tasnif ve kontrolü zorunlu olan pamukların ihracatında, ithalatında ve iç piyasa kontrollerinde uygulanacak usul ve esaslar düzenlenirken; Tebliğ, Pamukların Kontrolüne Dair Tüzük hükümleri gereğince preselenmek üzere çırçırlanacak çiğitli pamuklar ile preselenmiş veya preselenecek mahlıç pamuklarına, çırçırlama ile iplik imalatı esnasında meydana gelen pamuk lifi döküntülerine ve linter pamuklarına ihracat, ithalat ve iç piyasada uygulanacak kontrol şekillerine, çırçır prese fabrikaları ve Pamuk Sorumlu Denetçisinin taşıması gereken asgari şartlara, bunların hak ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemeleri kapsıyor.

-PAMUK İHRAÇ VE İTHAL EDEN FİRMALARIN TAREKS’TE TANIMLANMASI GEREKİYOR-

Tebliğ’de Türkiye’de üretilen pamukların Kısa Elyaflı (Yerli), Orta Elyaflı (Upland) ve Uzun Elyaflı olarak üç gruba ayrıldığı belirtildi.
Bununla birlikte, pamuk ihraç veya ithal eden firmaların Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi Tebliği çerçevesinde ürün güvenliği ve teknik düzenlemeler mevzuatı uyarınca yapılan denetim, uygunluk ve izin işlemlerinin elektronik ortamda ve risk esaslı yerine getirilmesi amacıyla oluşturulan Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi’nde (TAREKS) tanımlanması ve firma adına TAREKS’te işlem yapacak en az bir kullanıcının yetkilendirilmiş olması gerekiyor.

Pamuk ihracatında yapılacak kontroller kapsamında, kontrol başvurusu üzerine pamuk kontrolü için gerekli görülmesi halinde Ürün Denetmeni görevlendirilecek. Kontrol talepleri en geç 24 saat içinde sonuçlandırılacak. İhracat kontrolünde, pamuklar ihraç edilinceye kadar geçen süre içinde özelliklerini kaybetmemesi ve ambalaj, etiketleme ve işaretleme ilgili mevzuata göre yapılmaları şartı aranacak.

Pamuk ithalatının kontrolü kapsamında ise, kontrol başvurusu üzerine pamuk kontrolü için gerekli görülmesi halinde Ürün Denetmeni görevlendirilecek, kontrol talepleri en geç üç iş günü içinde sonuçlandırılacak.

ANKARA (ANKA) -(BRŞ/ZHR) / Haberx.com

Reklamlar

2 Yanıt to “Pamuk ithalat ve ihracatında ürün denetmeni”

 1. Mustafa ER said

  Genetiği oynanmış pamukla genetiği oynanmamış pamuğun fiyatının farklı olması lazım, unutmayalım genetiği oynanmış pamuğun küspesinden aynı zaman da hayvan yemi yağıda bir çok gıda ürününde kullanılmakta yani sadece pamuk kısmı kullanılıp diğer küspe ve çekirdeği atılmak zorundadır.. Aksi taktirde ilerde kanser hastası ve bir çok mikroba karşı bağışıklık sistemi çökecektir ,Pamuk ithalatında buna dikkat edelim, BU sene toplam ne kadar genetiği oynanmış pamuk ithal ettik bunlar sağlık kuruluşlarında çocuk bezlerinde ve kıyafetlerinde kullanıldı mı ? hazır bakanlık bu tip şirketleri deşifre etmeye başladı artık bu tip pamuk getiren işleyen kurumlarıda ilan etmeli

 2. Zeki Tümer said

  Bu güne kadar hiç duydunuzmu yada gördünüzmü çırçır fabrikalarının herhangi bir pamuk çekirdeğini ihma ettiğini yada bir yere döktüğünü .yıllardır zehirlenmiş ürünlerin yağını zaten yiyoruz.bıraksınlar bu organik hikayelerinide Urfa yı incelesinler bakalım kaç bin ton organik tarım var yada kaç bin ton organik belgesi dağıtılıyor.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: