Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukta prim desteğinin arttırılması talebi

Posted by Alıntıdır 14 Haziran 2012

Ulusal Pamuk Konseyi üyesi Cahit Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pamuğun tarımı, ticareti ve sanayisiyle Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, ihracatın lokomotif sektörlerinden tekstilin de ana hammaddesi ve nüfusun önemli bir bölümünün geçim kaynağı olduğunu söyledi. Dünyada pamuk tüketimi ve ihtiyacının giderek arttığını vurgulayan Bingöl, Türkiye’de ise girdi maliyetlerinin artmasına karşın desteklemelerin aynı oranda yükselmemesinden dolayı üreticilerin pamuk ekiminden kaçtığını savundu.

Türkiye’nin pamuk üretiminin tüketimini karşılayamadığını ifade eden Bingöl, pamuk açığının büyük kısmının ABD’den ithal edildiğini ve bu nedenle önemli miktarda dövizin yurt dışına çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

“Dünyada en büyük pamuk üreticileri, özellikle Amerika serbest piyasa ekonomisine rağmen pamuk üretimini yüksek oranda destekliyor. Bu ülkelerde üretim maliyetinin düşük, desteklemelerin yüksek olması pamuk fiyatlarında düşüşe neden oldu. Uyguladıkları ihracat politikaları, Türkiye’de yerli üretimi tehdit ediyor. Günden güne artan maliyet ve düşen satış fiyatları pamuk üreticimizi vuruyor.”

-“Tarladan başlayan bir destekleme lazım”

Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi olan Türkiye’nin 1,5 milyon ton pamuk tükettiğini bildiren Cahit Bingöl, “Tekstil en fazla dış ticaret fazlası veren sektörümüz. Tekstilden vazgeçmemiz mümkün değil. Türkiye pamuk ekmezse 1,5 milyon ton pamuğu dışarıdan almak zorunda kalır” diye konuştu.

Türkiye’nin yıllık 2 milyar dolar civarında pamuk ithalatı gerçekleştirdiğini belirten Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Küresel pamuk fiyatları bu yıl çok daha düşük seyredecek gibi görünüyor. Fiyatlar böyle giderse çiftçimiz gelecek yıl da pamuk ekmeyecek, pamuğun tamamını ithal etmek zorunda kalacağız. Hammadde ihtiyacı bizi Yunan, Suriye ve özellikle Amerikan pamuğuna muhtaç edecek. Türkiye’nin 2023’te 73 milyar dolarlık tekstil ve konfeksiyon ihracat hedefi var. Bu yıl 500 bin ton beklenen pamuk üretiminin 2023’te 2,5 milyon ton olması lazım. Hükümetimiz acilen bu konuya el atmalı. Tüm dünya pamuğu desteklerken bizim çiftçimiz öldürülmesin. Tarladan başlayan bir destekleme lazım. Şu anda 46 kuruş olan destekleme prim miktarı acilen artırılmalı ve en az 70 kuruşa çıkarılmalıdır.”

-“Müsteşarlık düzeyinde bir birim oluşturulsun”

Prim desteğinin artırılmasının devlete daha fazla vergi, stopaj ve katma değer olarak döneceğini dile getiren Bingöl, bunun cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacağını, tekstilin uluslar arası rekabet gücünü artıracağını ifade etti.

Türkiye’nin pamuk sektöründe büyük deneyime, yatırımlara ve verimli topraklara sahip olduğunu belirten Bingöl, “Biz daha iyisini üretebiliriz, yeter ki desteklensin” diye konuştu.

Bingöl, pamuk sektöründe milli bir politika belirlenmesini, sorunların tek elden çözülmesi için genel müdürlük veya müsteşarlık düzeyinde bir birim oluşturulmasını talep etti.

Yayıncı: İsmail Fidan

Kaynak: AA/http://www.haberciniz.biz/pamukta-prim-desteginin-artirilmasi-talebi-1497843h.htm

Reklamlar

3 Yanıt to “Pamukta prim desteğinin arttırılması talebi”

 1. Faruk Fatiştooğlu said

  Tabiki bu temeniların olması güzel bir şey ama olmayacağıda kesin.
  yani devlet destegi 70 kr olsa dahi bu fiyatlarla gelecek yıl pamuk ekecek veya üretecek bir tek çiftçi bulunmayacaktır
  biz üreticiler bu gecen sezon minimum satış fiyatımızın tardada 2.tl olacağını düşünmüştük ve o niyetlede pamuğu ektik ma mafi sezon geldiyinde hele hele sezonun sonuna doğru 50 kr şa dahi satan çifçilerimiz oldu 2.tl den 50 kr. düşersek 1.5.tl kalırki bu zararı kaldıra bilecek hiç bir güç yok.
  bakın Türkiyede üretilen pamugun takriben %60 şanıurfada üretilmekte idi emin olun bir iki yıla kadar en az pamuk ekimi yapacak bölgelerden biri Şanlıurfa olacak,
  çünki çifçi yeniden dededen kalma buğday üretimine dönecez hem şu an itibarıyla buğday fiyatları 70kr civarında hemde hayvancılık için saman ve mera alanı oluşturmaktadır yani bir çifçi buğday arpa ve diyer hububatları ekerse yan üretim alanı oluşturmuş oluyor kendisi için çünki hayvancılık yapa bilme imkanı doğuyor buda şu an için en akılcıl yol olarak görünmektedir.

 2. Ömer Malgir said

  Cahit beyin fikirlerine aynen katılıyorum. Hükümetin hemen bir acil eylem planını devreye sokması gerekir. Yoksa pamuk üreticileri tarihe karışır. Tekstilcilerimizi dışa bağımlı hale getirir.

 3. K.AKGÖL said

  saman 40 krş ,buğday 60 kuruş, pamuk 80 kuruş .yorumlarınızı bekliyorum

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: