Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

2012-13 sezonu pamuk üretiminde dip bekleniyor

Posted by Admin 19 Temmuz 2012

Küresel Pamuk Üretiminde 2012/13 sezonu için büyük oranda gerileme bekleniyor. Dünya 2012/13 sezonu pamuk üretimi 113.800.000 balyaya gerilemesi ve önceki yıla göre yüzde 7 düşüş tahmin edilmekte. Pamukta daha önce oluşan çıkış ters tepmeye başlayınca üreticiler daha karlı alternatif alanlara kayarak büyük pamuk yetiştiricileri nispeten zayıf küresel pamuk fiyatları ve yükselen üretim maliyetleri kombinasyonu ile ağırlıklı olarak tahrik oldu.

Çin ve Hindistan pamuk ekim alanlarında bir yıl önceye göre % 9 oranında gerileme beklenirken, sırasıyla Çin’de 30.5 milyon balya ve Hindistanda 24.0 milyon balya üretimi tahmin ediliyor.

Çin’in hasat alanlarında 2012/13 yılında 5.0 milyon hektara, önceki yıla göre yüzde 9 oranında gerilemesi beklenmektedir.

Hindistan’ın pamuk hasat alanıda gerileyerek yüzde 11,5 ile bir önceki yıla oranla 2012/13 yılında 10.8 milyon hektar olarak tahmin edilmektedir.

Küresel 2012/13 pamuk kullanımında 109.0 milyon balya ile bir önceki yıla göre yüzde 2 artacağı tahmin edilmektedir.

Çin’de yüzde -3.7 gerilemeyle, 2012/13 yılında 39.5 milyon balya tüketim bekleniyor.

http://www.fibre2fashion.com/news/textile-news/newsdetails.aspx?news_id=113560

Reklamlar

8 Yanıt to “2012-13 sezonu pamuk üretiminde dip bekleniyor”

 1. tekstilcilerin pamuk üreticisinin eline düşeceği günlerde gelecek. pamuk fiyatları yükseldiğinde tüm tekstilciler rekabet gücümüz azalıyor diye isyan ediyorlardı. Fiyatlar düşünce maşallah hiç bir tekstilci çıkıpta üreticiye destek olalım demedi. gün ola harman ola.

 2. Mehmet Sait MELİK said

  Pamuk üretiminin düşeceğini herkes hemfikir, sadece miktarı konusunda anlaşma yok, tahminler ne kadar üretim azalması oluncada işler zor oluyor.
  Türkiyede %10-15 tahmini var, bütün dünya üretimi bu kadar düşerse ciddi sonuçlar doğurabilir. Önümüzdeki sene daha da düşecek diye düşünüyorum.Bu arada Hatay da Asi nehri akıyor, bu şu demekmi? Suriye de pamuk yok ve ya sulanmıyor, çatışmadan dolayı tarlalar bırakıldımı? Yazın asi nehrinin aktığı nadir olur? O zaman suriyede de ciddi düşüşler olacak.
  Gene yazıyorum önemli olan üretimde girdiler, ABD girdileri bizim dört te birine kullanıyor, Hindistan ciddi sübvanse veriyor, gübre (Üre gübresi bizim 6 da bir fiyatımıza) ve enerji , mazot üçte birimiz, bakılması gereken bu. Ülkemizdeki çiftçi üretici iyi ama yurt dışındaki girdiler ile rekabet edemiyor, asıl sorun bu. Girdilere bir care bulunmazsa üretim yalnız pamuk ta değil, diğer ürünlerdede kendini gösterecektir…

  Mehmet Sait MELİK
  AGROGAP Ö.Ç. BŞK.

 3. mehmet aydın said

  degerli arkadaslar ;
  1.disarda kuraklik var pamuk fiyatlari artar
  2.pamuk ekimi azalacak pamuk fiyatlari artar
  3.hindistan falanca aciklama yapti pamuk fiyatlari artar
  4.cin aciklama yapti stok yapacakmis vs pamuk fiyatlari artar
  bu gibi aciklamalar turk ureticisine care degil sanal mutluluktur calistaylar yapildi ses yok borsa pamukculugu ortadan kalkmali el altindan pamuk satilsin yuz yillik bordada bir iki ton islem olsun mazot gubre ilac girdiler kpnusulmali
  sitemizin daha aktif ureticilerimizin seslerini duyurmasi dilegiyle saygilar sunarim.

 4. Bertan BALÇIK said

  Pamuk nedense 85 cent/libre yi (A endeks) geçmekte çok zorlanıyor. Halbuki mısır ve soyanın başı çektiği rakip ürünlerde yükseliş devam ediyor. Tabii ABD’deki kuraklık ve buna bağlı beklenen verim düşüklüğü fiyatların zıplamasına yardımcı oldu. Şu anda tam 29 eyalet mısır için doğal afet riski ile karşı karşıya olduğunu açıkladı. Şu anda mısırdaki afet, “zarar eşik değerini” çoktan aştı bile. Örnek vermek gerekirse, geçen hafta ABD Tarım Bakanlığı mısır verim tahminini 370 kg/dekar olarak açıkladı. Ancak yerel kaynaklar gerçekte bu rakamın en fazla 330 kg/dekar olacağını söylüyorlar.

  Tabloya bakınca Pamuğun da bu yükselişten olumlu anlamda faydalanması lazım. Ama bir türlü beklenen yükşeliş gerçekleşmiyor. Peki neden? Cevabı çok basit; dünyadaki piyasa oyuncuları pamuktaki yıl sonu stok devir rakamlarının fazlalığından çekiniyorlar. Haklılar da… Bu durumda pamuk için beklemeyi tercih edip diğer ürünlere odaklanıyorlar. Fiziki piyasayı yakından takip edenler ise önümüzdeki yıl başta ABD’nin Güney ve Kuzey Hemisphere bölgeleri olmak üzere sırasıyla Brezilya, Arjantin, Çin ve Hindistan’da pamuk ekili alanlarında önemli azalış olacağını öngörüyorlar. Özellikle gıda ihtiyacı her geçen gün artan Çin ve Hindistan’ın, çiftçilerini pamuk gibi lif bazlı ürünlerden ziyade gıda bazlı ürünlere yöneltmesi bekleniyor.

  Tahıllarda ve soyada fiyat artışları devam edecek gibi gözüküyor. Özellikle Endeks Fonları bu ürünlere oynuyorlar. Yani çok aptalca ve yüksek fiyatlar görülmesi süpriz olmaz. Geçen sene Pamukta yaşadığımız hikaye gibi… Kasım 2013 vadeli mısır fiyatının 6 dolar/bushel ve soyanın da 13 dolar/bushel olduğu bir piyasada pamuk ekim alanları azalmaya mahkum. Sadece gıda fiyatları keskin bir düşüş yaşarsa pamuk ekim alanları kendini koruyabilir veya bir miktar artabilir. Pamuk fiyatları eninde sonunda sıçrama yapacak. Ya kısa vadede alan daralmasını önlemek için ya da alan kaybını yaşadıktan bir sezon sonra… Sizce hangisi?

 5. URALBERK said

  Pamuk üreticisi ve tekstilci dikkatli olmak zorunda.Yine bir oyun oynanmak isteniyor ve benim tavsiyem ”hiç kimse risk almasın”.

 6. Ali Barışık said

  bence pamuğun para etmesi hayal oldu. buundan sonra buğay mısır daha mantıklı hiç degılse masrafı yok . pamuğa bakıyosun dünya borsası yüksek ama bizim burda alıcı bile olmuyo hatta koskoca borsa işlemsiz geciyor sonra kamyon kamyom mahlıclar yollarda ee hani borsada işlem yoktu olmamıştı ????? pamuk dünyada para etsede burda etmez kımse gaza gelmesin

 7. Sayın melık bu sene ıyı bır yıl olacak ona emınım bu sene pamuk ekıldıgı ayda pamuk fıyatlarının dıp yapması tamamen bır oyun ama şunu her kes bılsın bu sene çiftçilerın yılı olacak ben pamuk tıcaretı yapardım maraşa pamuk çekerdık orada sevdıyım bır tekstılcı var …. pamuk fıyatları yukseleceğı zaman hoca mınareye çıkmış yakında ezan verecek der ben busene hocanın mınareye doğru hazırlık yapacagını duşunuyorum saygılar

 8. hataylı çırçırcı said

  ben çırçırcıyım şuan çok zarardayız inşallah bir sıçrama yaparda şu zararlardan kurtuluruz iplikçilerden hiç ses çıkmıyor yerli pamukçuya bir darbede iplik fabrikaları vuruyor dışardan pamugu en az 3.5 yada 3.6 alıyorlar bizim extra pamuklarımızada 3.1 den bahsediyorlar ama kendileri kiloda en az 1.5 lira para kazanıyorlar ALLAH görüyor bunları

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: