Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Buğdayda rekolte düşüşünün pamuk fiyatına etkisi

Posted by Alıntıdır 22 Temmuz 2012

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, dünyada buğday rekoltesindeki gerilemenin fiyatları artırdığını, üretim alanlarının gıda bazlı tarım ürünlerine yönlendirilmesi nedeniyle pamuk ekili alanların daralacağını, pamukta da fiyat artışının tetikleneceğini öne sürdü. Balçık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Söke’de bu yıl buğday veriminin yüksek olduğunu, 650-700 kilogram arasında verim alındığını, ancak Orta Anadolu Bölgesi’nde sulanan arazilerde 300-350 kilogram, sulanamayan arazilerde ise 150-170 kilogram arasında verim alınabildiğini belirtti.

Bunun Türkiye buğday rekoltesinin düşeceğini gösterdiğini ifade eden Balçık, yaklaşık 14 milyon tonluk bir rekolte beklendiğini söyledi.

Balçık, buğdayda en büyük üreticilerden Rusya’da da rekoltelerin düşmesi nedeniyle fiyatların yükseleceğini, dünya genelinde buğday üretimindeki gerilemeler nedeniyle gıda krizi kaygılarının ortaya çıktığına işaret ederek, ”Önümüzdeki sezon Sökeli üreticilere buğday ekmelerini öneriyoruz” dedi.

İlçenin önde gelen tarım ürün olan pamukta ise global krizin etkisiyle fiyatların baskı altında kaldığını ifade eden Balçık, dünyada gıda bazlı ürünlerin kuraklıktan etkilenmesi nedeniyle fiyatların yükselişe geçtiğini, bunun gelecek sezon pamuk ekim sahalarını daraltacağını savunarak pamukta da bir fiyat artışının kaçılınmaz olacağını ileri sürdü.

Balçık, ”Pamuk fiyatlarının eninde sonunda sıçrama yapacağına inanıyoruz” dedi.

http://www.haberdar.com/bugdayda-rekolte-dususunun-pamuk-fiyatina-etkisi-3530743-haberi

Reklamlar

4 Yanıt to “Buğdayda rekolte düşüşünün pamuk fiyatına etkisi”

 1. MEHMET SAİT MELİK said

  Sayın Balçık güzel analizler yapmış, çoguna katılıyorum. Bugday rekoltesini tam gözünden vurmuş, her ne kadar farklı rekoltelerde söylensede… Ayrıca kendisine teşşekür ediyorum, üyelerini uyarıyor yönlendiriyor. Bende Gıda ürünlerinin öne cıkacagını ve pamuk ekim sahalarının azalacagını tahmin ediyorum, ABD bunu konuşmaya başladı bile. Önümüzdeki birkaç yıl tahıl ürünleri gözde olacak gibi, mısır dan dolayı et fiyatlarıda artabilir. Pamuk önemli ama gıda kadar değil, kenarda bekliyebilir. Biz de oturup seyretmiyeceğiz tabiki, hedefleri doğru belirleyip ona göre hareket edeceğiz, ürünleri yarı yarıya bölelim derim.

  Mehmet Sait MELİK
  AGROGAP Ö.Ç BŞK

 2. HASAN GÜNAL said

  STRATEJİK HAMMADDE OLARAK KABUL EDİLMELİDİR PAMUK, OLABİLECEKLER HÜKÜMETLERCE BELİRLENMELİDİR.EKİLEN YERDE DESTEKLENMELİDİR,BERTAN ABI GIBI DEGERLI INSANLAR OLMASA YORUMA HASRET KALACAZ,ABD TARIM BAKANLIGINDAN TAKIP EDİYORUZ URETIMI,,,,,

 3. MEHMET SAİT MELİK said

  Bugday da ve diger ürünlerde rekolte düşüşü pamuk fiyatlarını muhakkak etkiliyecektir.Şu anda bizdeki, yani ülkemizdeki fiyatlar Dünya fiyatlarının altında. Mısır, Bugday,Arpa, soya ve tabiki pamuk Dünya fiyatlarının altında. Eskiden böyle değildi ama şu anki fiili durum bu. Dünyada çogu ülkeler önümüzdeki yıllar pamuk dışındaki ürünlere yönlenecek, Gıda tabiki pamuk tan önemli, Gıda ürünlerine ciddi yöneliş olunca, pamuk üretim sahaları tahmin edilendende çok azalacak, bütün emtia fiyatları artarken ve pamuk üretim sahaları azalırken tabiki pamuk ta yükselecek, buna söylenecek bir durum yok, sadece genel olarak dünya ekonomisi yavaş bunuda göz önünde bulundurmak lazım.
  ABD tarım bakanlığı allahtan takip ediyor, birilerinin takip etmesi lazım, keşke bizde bunu yapabilsek, Bizde takip ÇKS lerle oluyor ama ne kadar doğru olduğu tartışılır.
  Pamuk ürünün önü açık deyip bitirelim.Bu arada herkese hayırlı ramazanlar dilerim.

  Mehmet Sait MELİK
  Şutso Meclis BŞK.

 4. zeki tümer said

  sayın melik unutmamalı ki çiftçiler aynı anda farklı üründe yoğunlaşın ca bu sefer o ürün bol olduğuntan fiyatı gerilemekte.bence amerikadaki kuralık nedeni ile seneye pamuk rekoltesi kısmende olsa azalacak.birde kapasitesinin çoğunu şanlı urfadan karşilıyan bir müessesenin alım yetkilisi olarak o yöredeki toplama vede işletme kalitesinin yükselmesi bölgeyi öne çıkartacaktır.saygı ile.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: