Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk üreticisi tedirgin

Posted by Alıntıdır 31 Temmuz 2012

Türkiye pamuk üretiminin önemli bir bölümünün karşılandığı Çukurova yöresindeki üreticiler, kütlü pamuğun satış fiyatının bugünlerde ancak üretim maliyetini karşıladığını belirtirken, önümüzdeki günlerde daha da düşmesinin endişesini yaşıyor. Adana’nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pamuk ekim alanlarının genişliği nedeniyle ”beyaz altın” diyarı olarak adlandırılan Çukurova yöresinin, bu özelliğini kaybetmeye başladığını söyledi.

Şu anda tarlalarda çiçek açan ve yer yer kozaya dönüşen kütlü pamuğun kilo bazındaki üretim maliyetinin 1,2 ve 1,3 TL arasında olduğunu belirten Tezcan, serbest piyasadaki fiyatının ise destekleme ile 1,5 TL’yi bulduğunu ifade etti.

Tezcan, dünya ve Türkiye’deki pamuk serbest piyasasının olumsuz gelişmesinden dolayı fiyatların düştüğünü, bu durumun ise üreticileri endişelendirdiğini bildirerek, ”Dünya ve Türkiye borsalarında fiyatların çok düşük olmasından dolayı üreticiler kara kara düşünüyor. Böyle giderse Çukurova için bu son pamuk dönemi olabilir. Bunu üzülerek belirtiyorum ama durum hiç de iç açıcı değil. Pamuk fiyatı düşmeye devam ederse, üretici maliyetini kurtarmaktan öteye zarar edecek, borçlarını da ödeyemez duruma gelecek” dedi.

Pamuğa verilen prim desteğinin mutlaka artırılması gerektiğini belirten Tezcan, şöyle konuştu:

”Dünyadaki en kaliteli ve rekoltesi en yüksek pamuğu Türk çiftçisi ve Çukurova çiftçisi olarak bizler üretiyoruz. Eğer pamuğun Türkiye’de ve Türktarımının önemli merkezlerinden Çukurova’da ekilmesi isteniyorsa, prim destek miktarı mutlaka artırılmalı. Türkiye’nin yıllık pamuk ihtiyacı yaklaşık 1,5 milyon ton. Biz son 20 yıldır ilk defa 2011 yılında en yüksek seviyeyi yakaladık ama geçen yıl fiyatların düşmesi, bu yıl da düşüşün devam etmesi dolayısıyla çiftçi 2013 yılında pamuğu ekmeme durumuna gelmiştir. Türkiye’nin tekstil ihtiyacı 1,5 milyon ton balya pamuktur. Türkiye geçen yıl 550 bin ton balya pamuk üretmiştir ve 1 milyon ton dışarıdan ithal edilmiştir. 1980’li yıllarda Türkiye pamuk ihraç eden ilk 3 ülkenin başında gelirken ne yazık ki geçen yıl Çin’den sonra pamuk ithal eden 2. büyük ülke Türkiye olmuştur.”

-Ekim alanlarında bu yıl azalma yok-

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen de, pamuk üreticisinde fiyatlardan kaynaklanan tedirginlik olduğunu söyledi.

Adana genelindeki pamuk ekim alanının geçen yıl 60 bin hektar civarında olduğunu belirten Girmen, ”Ekim alanları miktarı bu yıl da yerini koruyor ama fiyatların düşmesi hem bu sezon hem de gelecek yıllar için endişelendiriyor” diye konuştu.

AA / http://www.aksam.com.tr/pamuk-ureticisi-tedirgin–129988h.html

Reklamlar

Bir Yanıt to “Pamuk üreticisi tedirgin”

 1. Bertan Balçık said

  Sayın Ziraat Odası Başkanımızın söyledikleri doğru. Ancak maliyet konusunda verdigi rakamlar tahmin ediyorum, kendi tarlasını eken çiftçiler için geçerli. O da kaba bir hesaplamayla… Diğer taraftan Soke gibi üretimin %70 inin kiralama yöntemi ile yapıldığı yerlerde maliyet 1,90 TL ye kadar çıkıyor. Bu maliyetin detaylarını yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Şimdilik su kadarını söyleyeyim, bu fiyatlarla pamuk üretimi karlı olmaktan çıktı.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: