Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Anadolu pamuğunu kuraklık ve elektrik vuruyor

Posted by Alıntıdır 03 Ağustos 2012

Çiftçi kendi elektriğini devlet desteğiyle Güneş enerjisinden kendisi üretebilir !
Pamuk üreticilerini bir yandan küresel ısınmaya bağlı çöl sıcakları vururken diğer yandan sık sık elektriklerin kesilmesi ve geç onarılması nedeniyle mağdur oluyor. Geçen yıla oranla bu yıl pamukta beklenen rekolteye ulaşılamayacağı ve bunun tekstil sektörünü olumsuz etkileyeceği ifade edilirken Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan cahit Bingöl çiftçilerin kendi eletriklerini güneş enerjisinden üretebileceklerini belirterek bunun için devlet desteği şarttır açıklamasını yaptı.

Dünya genelinde yaşanan kuraklık bir çok tarım ürününü olumsuz etkilerken dünya tekstil sektörünü yakından ilgilendiren pamuk’ta da önemli oranda rekolte düşüklüğü bekleniyor.

Türkiye’nin de çöl sıcaklarından etkilenmesinin yanı sıra pamuğa en büyük darbenin sık sık kesilen elektrik tarafından vurulduğu, çiftçinin elektrik sorunu yaşadığı için pamuk tarlalarını sulayamadığı ifade edildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl Türkiye’de bu yıl pamuk çitçisinin görülmemiş bir şekilde mağduriyet yaşadığını belirterek “Türk tekstil sanayisinin en önemli ham maddelerinden birisi olan pamuk için maalesef bu yıl fazla olumlu konuşmak çok zor. Bir yandan kuraklık, bir yandan çözüm bulunamayan elektrik sorunu tarlada pamuk üreticisini mağdur ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde vatandaşlarımız tarlalarını sağlıklı olarak sulayamamakta, yapılan yatırımlar adeta çöpe gitmektedir. Pamuk fidanları sulanamadığı için tarlalarda aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenmekte ve kuraklığında etkisiyle istenen pamuk üretiminde bu yıl önemli oranda rekolte düşüşünün yaşanması beklenmektedir.

Bölgenin şu anda en önemli elektrik sonunu teknik alt yapının yetersiz oluşu ve geçen yıla oranla %50’nin üzerinde yeni abone müracaatının yapılması. Teknik alt yapının revize edilerek düzeltilmesi yönünde TKE yetkililerinin önemli çabaları bulunuyor. Ancak bölge milletvekillerinin konuyla ilgili yenileme çalışmaları için ciddi ödenekler çıkarması gerekiyor. Gerek il valilikleri gerekse TEK yetkilileri bu konuda insan üstü gayret içerisinde. Ancak bunların çözümünde hükümet kanadının da daha duyarlı olması, bölge milletvekillerinin teknik alt yapının değiştirilmesi için gerekli ödenekleri bir an önce çıkarması lazım. Bunun yanında TEK’in 24 saat görev yapacak çok sayıda mobil ekipler oluşturması gerekir.”dedi.

Çiftçi kendi elektriğini kendisi Güneş enerji panellerinden üretsin

Kuraklık ve enerji sorunlarıyla boğuşan Türk çiftçisinin güneş enerjisinden elektrik üretimine geçme zamanının da geldiğini vurgulayan Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl “Dünyanın birçok ülkesinde devlet destekli olarak çiftçiler kendi enerjilerini kendileri üretmektedir. Türkiye’de de bu mümkündür. Güneş enerjisinden elektrik üreterek çitçilerimiz enerji sorununu çözebilir. Bu konuda hükümetin ciddi adımlar atması ve destekleyici çalışmalar içerisine girmesi gerekir. Son alınan kararlarla Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri bu konuda kapsam dışı bırakılmış, ancak bölgenin güneş ışığından istenilen verimlilikte yararlanacağı özel olarak yapılan araştırmalarla mümkün görülmektedir. Türk çiftçisi kendi elektriğini üretme noktasında başarılı olursa ürün maliyet fiyatlarında da önemli düşüşler görülecektir. Özellikle 2. Ve3. Ürünlerle ilgili sulama çalışmalarındaki enerji açığı güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesiyle mümkün olacaktır. Çiftçilerimizin kendi enerjilerini üretebilmesi için gerek mali gerekse teknik desteklerinin devlet tarafından karşılanması ve bu alanda yapılacak yatırımların ülke ekonomisine büyük bir katma değer olarak dönüş yapacağı unutulmamalıdır ” dedi.

İHA

Reklamlar

2 Yanıt to “Anadolu pamuğunu kuraklık ve elektrik vuruyor”

 1. Halil Karahan said

  Atatürk barajında bekletilen suyu tarlalara taşıyabilsek çiftçi için en büyük bayram olur. Güneş enerjisine hiç gerek yok. Gap projesine bu güne kadar 22 milyar para harcandı, 18 milyar dolar gelir elde edildi. 2008 yılında Ak parti ilan ettiği Gap eylem planina göre 2012 yılı sonunda ciddi bir arazinin sulamaya açılacağı planlanmıştı. Bu planlanmanın biran önce gerçekleşmesi için özellikle sanayicin gücünü göstermesi lazım… Aksi durumda sanayici bu yıl pamuğu bulsa bile gelecek yıllarda asla bulamayacaktır. Özellikle Gap bölgesinde Ana ürün mısır ekiminde ciddi artışlar beklenmektedir ve ikinci ürün olarak ta soya tarımı ön plana çıkmaktadır.

 2. kemal bay-çiftçi üretici tüccar,diyarbakır.. said

  bu teklif uygulanabilir.yeterki devlet destek olsun..ancak güneydoğuda tahsil edilemeyen elektirik paraları yerine bu köklü bir çözüm olur dikkate değer.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: