Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • [gigya width="165" height="140" src="http://www.cotlook.com/affiliate/indices.php" loop="false" wmode="transparent" menu="false" allowScriptAccess="sameDomain" ]
 • Liverpool Cotton A İndex
   80.05 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

G.Doğu Anadolu bölgesinde yeni hasada bakış

Posted by Admin 28 Ağustos 2012

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 2012-13 yeni pamuk sezonu için hasad hazırlıkları sürerken, Bölge tüccarlarınca yapılan açıklamalarda; bölgede pamuk hasadının elle toplama için 10 Eylül, Makineli hasadda ise 20 Eylül’de başlaması öngörülüyor. Yörede geçen yıla oranla ekim alanlarında %10-15 oranlarında azalma beklendiği ve tarla veriminin ise tam kesin olmamakla beraber geçen yılla karşılaştırıldığında %15 daha az verim beklenilmekte. Yörede tarla zararlıları ile yapılan mücadelede ise zamanında ilaçlama ile ürüne etkisinin daha az hasarla geçiştirileceği (Yeşilkurt vs.) bekleniyor.

Zamanında ilaçlama yapılmayan veya önlem alınmayan tarlalarda  (pek az olsada) ürüne zararının %50 gibi yüksek oranlı kayıp olduğu belirtiliyor.

Yörede Pamuk toplama hasad için ise; bölge genelinde elle (insan gücü) toplamada kirlilik, maliyet vs. sorunlar nedeni ile genel olarak elle toplamaya tarla sahiplerinin sıcak bakmayıp, Makineli hasad oranının bu sezon %60 civarında olması beklenirken, elle toplama oranında ise %40 gibi gerilere düşmesi tahmin ediliyor.

Bölgede Çiftçi ve Çırçır işletmelerince özellikle dikkat çeken husus olarak; pamuk toplamada standartlara (kısmen) uygun haral, bez vs kullanımına önem verildiği ve naylon, polyester, pp. vs. çuvala doldurulmuş kütlü pamukların Çırçır işletmelerince alınmayacağı ve bu konuda titiz davranılacağı hem fikir gözükmekte.

G.Doğu Anadolu, Harran bölgesinde konuşulan ve netlik kazanmayan diğer bir konu ise; Suriye pamuk üretimi için her ne kadar USDA tarafından 2012-13 sezonu için 147.000 ton Mahlıç (yaklaşık 440.000 ton kütlü) pamuk üretimi tahmin edilsede bölgeden gelen haberlerde, Suriye pamuk üretiminin büyük yara aldığı ve pamuk hasadının USDA beklentilerinden düşük olduğu düşünülüyor.

Reklamlar

Bir Yanıt to “G.Doğu Anadolu bölgesinde yeni hasada bakış”

 1. Mehmet Sait MELİK said

  Hasad biraz daha GEÇ olacak, lütfen tüccarların tahminlerine en az daha fazla olabilir ama 2-3 hafta daha ekleyin. Elle toplamada istedikleri zaman başlıyabilirler, sembolik olarak borsada da satış oldu, çiftçinin topladıgı sadece 60kg. dı.Bu yanıltmasın, Çogu rakamları biz Türkler yanlış yapıyoruz ama hiç olmasa başlama tarihini bilelim.
  Bugün hala son sulamalar devam ediyor, Ekim in ilk haftasına kadar devam edecek.Geç ekim yapanlar biraz daha gece kalır, su bittikten sonra en az 15-20 gün gececek, pamuk %40-50 bazılarına göre % 60 açınca defoliant yaprak döktürücüsü, atılacak ilaçlar işe yarasın makinalı hasad a gelsin diye tekrar bir 15-20 gün beklenecek, bu işlem en az bir ay ve fazla sürer. İlaç ayarlaması, ilaçı atacak makinayı ayarlama, hasad makinası ayarlaması, bir süreç ve birbirini dikkatli takip etmeli….Teknik detay fazla anlatmıyalım ama tüccarın tahmini yanlış onu belirtelim.En erken Harran bölgesinin Güneyi olur orası bile ekim de ancak başlıyabilir. Dagdaki kıraçtaki kimseyi yanıltmasın o her zaman erken olur.
  Urfa Ziraat odası daha toplanmadı, tarafları 15-20 Eylül arası toplayıp, daha elle toplama ve makinalı hasad fiyatı belirleyecek, onların beklentiside en erken Ekim ayı.
  Tarla üretim eksikliği ve pamuk üretim eksikliği yani rekolte tahminlerinde doğrular, ikiside eksik olacak. Tarlada %15 eksik var, üretimde hasara bağlı olarak rekolte düşük olacak.(Aşırı, sıcaklık, kuraklık, haşere, zararlı böcekler, geç veya yanlış ilaçlama…etc). Pamuklar geçen seneki gibi iştah açıcı görünmüyor, bu sene zayıf görünüyor…
  Naylon, poşet artık kullanılmıyor, bunun söylenmesi bile ayıp, çiftçinin malını düşürmek içinmi söyleniyor bilemiyorum, ciidiye almayın, zaten malın 4/3 makina ile toplandıgından (şaşıracaksınız , urfa da hem işçi zor bulunuyor hemde makinalı hasada göre iki misline mal oluyor. ) hiç bir işlem görmeden el değmeden direk fabrikaya gidiyor. Hayırlı hasadlar.

  Mehmet Sait MELİK
  Şutso Meclis Bşk
  Agrogap Ö.Ç Bşk.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: