Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Aylık Emtia Bülteni / Pamuk (Turkish Yatırım)-3

Posted by Alıntıdır 06 Eylül 2012

Temmuz ayının sonlarında Pamuk bir yandan küresel piyasalardaki FED ve ECB’nin ek teşvik uygulamak üzere harekete geçebileceği beklentisinin yarattığı olumlu havadan beslenirken (pamuk bir emtia olarak büyüme beklentilerinden etkilenmektedir) öte yandan da Çin, Hindistan ve ABD kaynaklı haber akışı da pamuk fiyatlarına destek vermiştir. ABD’de ekilen pamuğun %44’ünün iyi-çok iyi, %22’sinin kötü-çok kötü durumda olduğunun bildirilmesinin yanında Çin’de üretimin -destekleyici hava koşullarına rağmen- pamuk ekili sahaların %8,8 daraltılmış olması kaynaklı %4’lük bir düşüş gösterebileceği açıklaması pamuk vadelilerin değer kazancına yardım etmiştir.

Hindistan’ın da 2009 yılından bu yanan görülen en kötü muson yağışlarının etkisiyle iç talebi karşılayabilmek için pamuk, buğday, pirinç, şeker gibi emtialarda ihracat kısıtlamasına gidebileceği spekülasyonları da Temmuz’un son gününde gündeme gelmeye başlamış, arzın bir de bu cepheden kısıtlanabileceği spekülasyonu gündeme gelince pamuk vadelileri Temmuz ayının son işlem günündede yükselişine devam etmesini sağlamıştır.

Ağustos ayının ilk günlerinde International Cotton Advisory Committee (Uluslararası Pamuk Danışma Komitesi) yayınladığı raporda küresel pamuk arz ve talebinin gerileyebileceğini (üretimin 24,87 milyon metrik tondan 24,74’e, talebin ise 23,53 milyon metrik tondan 23,17 milyon metrik tona) , küresel büyümeye ilişkin olumsuz bekleyişler nedeniyle öngörmüştür. Ardından Çin’de pamuğu desteklemek amaçlı yüksek tutulan fiyatların da ekili arazilerin başka ürünlerin ekimine kaydırılmasının önünü açması da dikkate alınması gereken bir gelişme. Bu gelişmelerle Aralık vadeli kontratlar %0,9 değer kaybetmiştir.

Büyüme beklentilerinden önemli ölçüde etkilenen bir emtia olan pamuk global büyümedeki yavaşlama neticesinde değer kaybını sürdürmüştür.

Uluslararası Pamuk Danışma Komitesi Ağustos’un ilk günlerinde yaptığı açıklamada azalan Çin talebi nedeniyle küresel pamuk ticaretinin bu yıl yüzde 20 düşüş göstererek 7.5 milyon ton olabileceği belirtilmiştir. 3 Ağustos’ta ise küresel anlamda risk iştahında önemli bir toparlanma görülmüş, iyileşen küresel ekonomik beklentiler de pamuk fiyatlarına destek olmuştur.

ECB’den ve FED’den parasal genişleme umutlarını 2 Ağustos’ta kaldırdıkları raftan ertesi gün indiren piyasalar İspanya’nın borçlanma maliyetlerinin düşürülmesine yönelik ECB’den tahvil alımı hamlesi gelebileceği, Almanya’da koalisyon hükümeti küçük ortağının ECB’nin tahvil alımına destek vereceği gibi haberlerden moral bulmuş, ABD’de de tarım dışı istihdam verisi beklentiden çok iyi gelerek olumlu karşılanmış, bunlar da emtialara yükseliş hareketi olarak yansımıştır.

6 Ağustos haftasında küresel piyasalarda euro krizi endişelerinin yeniden gündeme gelmesi, Yunanistan’ın CCC not görünümünün S&P tarafından negatife çevrilmesi ve oy hakkı olmasa da bazı FED Başkanlarının parasal genişlemenin seçimlerden önce yapılması halinde bunun politik olacağı, buna ihtiyaç olmadığı açıklamaları moralleri bozunca, büyüme beklentilerinden etkilenen pamuk değer kaybetmeye başlamıştır.

ABD’de ICE Futures’da pamuk gerilerken Hindistan’da 2009’dan bu yana en kötü muson yağışlarının görülüyor olmasıyla Hindistan’da pamuk hasatının azalacağı konuşulmaya başlanmıştır. En büyük üretici bölge olan Gujarat’ta üretimin %30 azalabileceği öngörüleri ile Hindistan emtia borsasında pamuk yükseliş kaydetmiştir.

Ancak euro bölgesi borç krizi endişelerinin yeniden yükselmesi ve 6-10 Ağustos haftasının gündemini meşgul etmesi ile 14 Ağustos’ta açıklanacak Euro bölgesi 2.çeyrek büyüme rakamlarının Euro Bölgesi ekonomisinin daralacağına işaret edeceği beklentisinin oluşması pamuk fiyatlarını baskılamaya devam etmiştir.

International Cotton Association Başkanı’nın 15 Ağustos’ta yaptığı Çin’in pamuk rezervi biriktirmeye başlamasının ve Hindistan’ın üretiminin azalması ihtimalinin fiyatları destekleyeceği açıklamalarından önemli destek bulmuş, Aralık vadeli pamuk kontratları %2,2 yükseliş kaydetmiştir.

Çin başbakanının ekonomiyi baskı altına alan mevcut durum ve risklerin para politikası için daha fazla alan yarattığı açıklamalarının teşvik beklentilerini yükseltmesi ile değer kazanmaya devam etmiştir. Bu yükselişte USDA’nın önümüzdeki yıl için rekor seviyede stok öngörmesinin ardından değer kaybeden pamuğun bu seviyelerin fırsat bilinerek teknik alımların gelmesi de etkili olmuştur.

20 Ağustos haftasının başında pamuk teknik alımlarla ICE Futures’da %3’ün üzerinde değer kazanmıştır. Çin, pamuk fiyatlarına önemli ölçüde etki ettiği için, Çin’de sanayi üretiminde ve ihracatlarda yavaşlamanın ekonomi için verdiği olumsuz sinyallerin ardından pamuk yükseliş hareketini tersine çevirerek %1,25 değer kaybetmiş, Hindistan’da ekili ürünlerin iyi durumda oluşu ve üreticilerin satışları ile %3 daha değer kaybeden pamuk bu şekilde tırmandığı üç ayın yükseğinden gerilemeye başlamıştır.

Ayrıca Hindistan’ın mevcut yıl için ihracat tahminlerini %10 artırması (yerel talebin azalacağı öngörüsünün söz konusu anlamına geldiği için) ve Çin’in pamuk stoklarının %15’ini satabileceği spekülasyonu pamuk fiyatlarında gevşemeyi devam ettirmiştir. 24 Ağustos’ta ise Çin’in rezervlerinin önemli kısmını serbest bırakabileceği açıklaması pamuk vadelilere satış getirmeyi sürdürmüş, pamuk ICE Futures’da %2 civarında değer kaybetmiştir.

Ağustos ayının son haftasına başlarken Japonya’nın ekonomik görünüm değerlendirmesini 10 ayda ilk kez düşürmesi, küresel çapta ekonomilerden yavaşlama sinyallerinin gelmesi ve ABD’de Isaac kasırgasının Mississipi Vadisine yoğun yağış getirerek bölgedeki pamuğun kalitesini düşüreceği endişesi ile pamuk 28 Ağustos’ta %0,7 değer kaybetmiştir.

Çin’de zayıflayan ihracat talebi ve artan hammadde maliyetleri nedeniyle ülkenin bir milyon metrik tonluk satış yapabileceği haberleri de pamuğu aşağı çekmeye devam ederken ayın son günlerinde küresel piyasalardaki tek gündem maddesi olan Jackson Hole sempozyumu pamuğa da etki etmiştir.

Fed Başkanı Bernanke’nin FED’in Jackson Hole’da yapılacak yıllık toplantısından üçüncü tur parasal genişlemeye ilişkin açıklamalar yapabileceği beklentisi, ayrıca Eylül ayının gelmesi ile yoğun gündemin küresel çapta merkez bankalarından teşvik beklentilerine odaklanması pamuk fiyatlarına olumlu etki ederek destek vermiştir. Pamuk, ekim koşullarının yanı sıra büyüme beklentilerinden de etkilenen bir emtiadır. Talebinin tekstil sektöründe yoğunlaştığı pamuğun, küresel ekonomik büyüme beklentilerinin bozulması ile talebinin gerileyeceği, büyüme beklentileri iyileştikçe de daha çok talep edileceği düşünüldüğünden fiyatlar, hava ve ekim koşulları, Hindistan ve Çin’in stok satışları ve/veya stok biriktirme kararlarının yanı sıra global çapta büyümeye etki edebilecek gelişme ve olaylardan da etkilenebilmektedir.”

Turkish Yatırım ( http://www.turkishyatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Aylık Emtia Bültenidir

Foreks Haber

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: