Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Nisan 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

  • İTB'de pamuk işlemi gerçekleşmedi.(24 Nisan 2018) 1 hour ago
  • İTB'de 220 ton 41 renk (7.95-8.00 ₺) pamuk işlemleri gerçekleşti.(18 Nisan 2018) 6 days ago
 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Sökeli Çırçırcıya emanet pamuk uyarısı

Posted by Alıntıdır 12 Eylül 2012

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık üreticileri pamukta kalite konusunda uyardı. Kozalı pamuk toplatmayın diyen Bertan Balçık; pamuk piyasası ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık yaptığı açıklamada; “Pamuk üretimi maalesef zor şartlar altında ve yüksek maliyetlerle yapılıyor. Bunun yanında iç piyasayı sürekli tehdit eden ithal pamuklar ve iplikçiye kullandırılan ABD kaynaklı GSM kredileri var. Dış kaynaklı tehditlerin en başında Yunan pamukları geliyor.

Ekonomisi battı denilen Yunanistan, Türkiye sayesinde pamuk üretimine aynı hızla devam ediyor. Üretim maliyeti Türkiye’den daha düşük olan Yunan pamukları bugünlerde 3,20 – 3,30 TL fiyatlardan iplikçilere teklif ediliyor. Piyasanın durgunluğunu sadece ithal pamuklara da bağlamamak lazım. Dünya ekonomisinde yaşanan durgunluk ve Türkiye’de büyümenin azalması da piyasaları olumsuz etkilemektedir. Ancak bize göre bunlardan daha önemli olan iki hususa dikkatinizi çekmek isterim.

-Birincisi; özellikle Ege Bölgesindeki pamuk üretiminin %50’sini gerçekleştiren Söke’de yaygın bir şekilde kozalı pamuk toplanmaktadır. Diğer bir ifadeyle makine arkası pamuklar diye tabir ettiğimiz kozalı pamuklar mahlıç pamuğumuzun kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kaliteli pamuklarla karıştırılarak işlenen kozalı pamuklar maalesef Borsa’da fiyat düşmesine yol açmaktadır.

-İkincisi de çırçır fabrikaları tarafından iplikçiye bedelsiz olarak gönderilen emanet pamuklar meselesidir. Geçtiğimiz sezon önemli miktarlarda mahlıç (lif) pamuk iplik fabrikalarına emanete gönderilmiştir. Bu durum pazarlık gücünün iplik fabrikalarının eline geçmesine yol açmakta olup, talebin azalmasına ve fiyat bakımından piyasanın bozulmasına neden olmaktadır.

Bu iki hususta biz Sökeliler olarak üzerimize düşeni yapmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde kendi ayağımıza kurşun sıkmış gibi olacağız ve üretici çırçırcıyı, çırçırcı üreticiyi suçlamaya devam edeceğiz. Biran önce bunun önüne geçmemiz lazım. Bu duruma bir dur dememiz lazım. Ne kozalı pamuğun ne de emanete gönderilen pamukların ekonomik olarak hiçbirimize faydası yok. Aksine zararı var” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı / http://www.haber3.com/sokeli-pamukcuya-emanet-pamuk-uyarisi-1506939h.htm

Reklamlar

9 Yanıt to “Sökeli Çırçırcıya emanet pamuk uyarısı”

 1. Mehmet Aydın said

  uygun fiyat olursa neden uretici emanet pamuk.versin ki
  ureticinin yuzunden mi bu durumlar
  ureticinin elinden ciktiktan sonra pamuk artiyor kim kazaniyor o zaman neden emnet vermesin ki

 2. DENİZ GUNAY said

  Eskiden (dedelerimiz zamanında) emanet bu kadar çok kullanılan bir kelime değildi. pamuk tarlada toplanır, keten balyalara basılır, ardında depolarda saklanırdı. deposu olmayan ise üzerine branda çeker evinin bahcesine koyardı. yanı pamuk fiziki olarak üreticinin elinde kalırdı. bu durumda tuccar kapı kapı dolaşarak pamuk alırdı. pamuk bulmak zor zanaattı. şimdi işler değişti.
  Sayın Bertan Balçık ‘ın demek istediği, Üretici pamugu emanate verse bile, pamuk kağıt üzerinde emanette, yani aslında çoktan gömlek, kazak, pantolon oldu da eskidi bile,..

  Bakın hangi çırcıcının elinde mahlaç var. yada hangi iplikcide prese… ama hala adı emanette….emanet nerde?? YOK. Pamuk nerde YOK. Tuccarın, circircinin depoda bıraz pamuk var. ama biraz. hepsi o kadar….

  Böylece Pamuga ulaşmak çok kolay oldu… zor ulaşılan şey değerlidir. sizin / bizim emenet dediğimiz pamuğu geri istediğinizde hangi tuccar pamugunuzu verebilir ki?? Tüm emanetciler gitsin pamugumuzu verin desin bakalım ne olacak? herkez aynı anda yapsın.. ??? bakın bir gecede fiyatı 3 kat olur. yada ınanın amerikadan pamuk getirmek zorunda kalır tuccar.

  kısacası, iplikçinin dokumacının 1 kuruş para vermeden alıp, çoktan sattığı pamuğun ne değeri olabilir ki? saygılar

 3. Kerım Özyıldız said

  Kozalı pamuk toplatan ve toplayanlara ceza uygulamasına gıdılemez mı acaba?

 4. Slm çifçi arkadaşlar pamuğunuzu kesinlikle emanete vermeyiniz kurt un yanına kuzuyu bağlarsanız yem olursun
  aklınızı başına alınız bilinçli davranın.

 5. Mehmet Aydın said

  Deniz beyin yazisi cok guzel olmus agzina saglik.
  sadece bumu sebep arkadaslar uretici mi suclu yani odalarin hic sesi cikmazken yanimizda olmazken yillardir bu siteyi takip ediyorum bir tane ziraat odasinin haberi yok
  tamam emanet olmasin fiyatta ureticiyi tatmin etmeli uretici satiyor sonra pamuk fiyati ucuyor o zaman kim kazaniyor bu noktada uretici acaba cikar mi diye emanete veriyor

 6. Mustafa REİS said

  Sayın Deniz Günay bey emanet konusunda sizinle hem fikir değiliz çiftci pamuğu çırçırcıya emanete bırakır bırakmak zorundadır sebebine gelince sizin dediğiniz gibi eskiden pamuk elle toplandığından 3-4 ayda toplanır şimdi ise makinalı hasatda 1ay içinde toplama biter o yüzden dolayı makinalı hasatla edilmiş pamuk biran önce çırçınlanması gerekiyor çırçırcıda çiftcinin bırakdığı emanetide satamıcağından dolayı iplikçiye emanet vermek zorunda kalıyor deposunda çok uzun süre tutamıyor zaten istesede tutamaz depolar yeterli gelmez,bu yüzden dolayı emanet işleri bu şekilde istemesekte gerçekleşmiş oluyor burada iş bana göre çiftçide bitiyo pamuğu topladığı zaman en kısa zamanda değellendirmesi gerekmektedir parasını başka bir şekilde değelendirebilir birde herkes üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor çiftci toplama işini iyi yapması gerekiyor çırçırcıda çırçırlama işini iyi yapması gerekiyor nasıl olsa öylede olsa böylde olsa gidiyor dememeli herkes üzerine düşen görevi yapması gerekiyor yeni sezonun herkes için hayırlı uğurlu bol kazançlı bir sezon olmasını dilerim Mustafa REİS Borsa Simsarı-İzmir

 7. Ali Barışık said

  Ne yapalım yani bu fıyatlara pamuk mu satalım . yada bırılerı elımızdekı pamugu alıp kendısı satmıyacak sonrada pamuk yukselecek hani bıze faydası ..gusel bır fıyat olursa çiftcı malını satar zaten ama bu şekılde degıl .kozaklı pamuk alan tuccarlar bellı zaten onlarda almassa o sorunda cözulur bence

 8. mehmet yalnız said

  o zaman cözüm arama zamanı senin malına senden başka kimse sahip cıkmaz motorunu arabanı ihtiyactan degiştiriyorsan ürettiğin pamuğun ihtiyac harici satmayacağın kısmı kadar depo yaptıracaksın ve kendi elinde tutacaksın bak ozaman değerleniyormu saygılar
  mehmet yalnız

 9. ALİ Şayıboğlu said

  Dünya geleninde en düşük pamuk alımı yapan Türkiye pamuk ihracatı yapıp en düşük fiyata pamuk veren yine Türkiye ondan sonra pamuk stokları bitti diye dış ülkelerden ihracat alıp daha fazlaya kendisine mal ediyor neden kendin icin calış kendi milletin kazansın

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: