Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Anket: 2013-14 Sezonunda Türkiye Pamuk Üretimi

Posted by Admin 21 Eylül 2012Reklamlar

27 Yanıt to “Anket: 2013-14 Sezonunda Türkiye Pamuk Üretimi”

 1. TÜRKOĞLU ÇIRÇIR PRESE said

  11.nci aya kadar fiyatlar artmazsa pamuk ekim alanları en az% 60 daha düşüş yapar buğday ekilir diye düşünüyorum.

 2. Naci KANATLI said

  Önceki yıl fiyatlar 2.000 tlyi geçti, geçen yıl ve şuan ki pamuk fiyatı 1.200 tl civarı. Hele hele üretim masrafları bu kadar artıyorken, fiyatlarda bir artış olmazsa ekim alanlarında bayağı düşüş olur diye tahmin ediyorum.

 3. servet özgül said

  SERVET ÖZGÜL Ş.URFA .urfanın tümü ve mardin yarısı mecburen 11,ayın 15,ine kadar karar verirler .d.bakır batman g.antep biraz daha avantajlıdır pamuk olmasa birinci ürün mısır ekebilirler yani 11,15,e kadarki fiyatlar çok belirleyici olacaktır durum böyle devam ederse pamuğa el fatiha vesselam.

 4. buğday ekerseniz kilosu 800 samanın kilosude 400 eti 1200 dekara 700 kilo alırsan
  dekara 840000 ytl para kazanırsın arti buğdayı biçersen ikinci ürün mısırde ekersin
  pamuk ise dekara 400 kilo alırsan 1200 satsan 54000 ytl desteklemesi de 20000 ytl toplamı 740000 ytl ediyor pamukta toplama çapası işçiliği zahmetli masrafı çok

 5. ERTUGRUL ŞAHBAZ said

  KESİN GERİLER SEBEBİ DİŞ GÜÇLERİN ELİNDE TUTTUGU PİYASALARA DİRENEMİYEN ÇİFTÇİ ELİNDE TUTTUĞU PAMUKTAN BİLE ZARAR ETTİ ÇARE ÜRETİM SEZONUNDA DEVLET İTHALATI DURDURMALI YOKSA İÇ PİYASA DAHA PERİŞAN.

 6. mehmet aydın said

  artik sozun bittigi yerdeyiz deniliyor ya aynen oyle calistaylar yapilsin ama pamuk EKMEME uzerine olsun. bakalim durum ne olacakyurt disi krediler yada disardan alinan pamuk ne olacak yada BORSA nasil islem yapacak misir vb ekelim gorelim…saygilar

 7. haci cakan d bakır said

  bu gidişle pamuk üretimini artık devlet kendisi üretmek zorunda kalacak çiftçi mezara

 8. Birol Kahraman said

  Allah aşkına neden bahsediyosunuz siz ya pamuk ekimi hiç de düşmez kendinizi kandırmayın. geçen yıl fiyatı çokmu iyiydi pamuğun . hayır değil bu yıl geçen yıldan iyi bile. peki neden düşmedi pamuk ekimi. soruyorum cevabı olan varsa yazsın.

  Saygılar
  Birol Kahraman

 9. bir pamuk çiftçisi olarak diyarbakırda ekili alan bulamazsınız diyorum ekilsede 5 bin dönümü gecmez.

 10. Kesinlikle pamuklarınızı emanete vermeyiniz fabrikaların ambarları hepsi boş Çukobirlikte de stoklar bitmiş efendim çifçiler istese emanete verebilirler

 11. Ş.Urfa da fiyatlar böyle kalırsa pamuk ta son ne bu ya fiyatlar düşüş masrafı çok kapatmiyor. Lütfen bir çare bulun

 12. Musa Kazim Değer said

  ben bir çifçi olarak Türkıyede bu sene pamuğun yüzde,25 düştüğünü kendi me göre hesapladım bu sene verımler dönüme 400kg tek tük parça geçer bu sene diyarbakır mardinde urfada elektrık kesıntilerının pamuğa çiftçiye verıme ne kadar etkıilendiğinden maşallah kimse bahsetmıyor balık baştan kokunca gerısı boş güneydoğuda, söylesınler çırçırcılar hangi çiftçinin bağkurunu yatırıyorlar söylesınler hangisi kozalı mal almıyor söylesınler hangisi balyasını iplikçiye emanete vermıyor söylesınonulup daha sonra ler bütün ele toplanan pamuklar hala naylon torbalara konulup daha sonra büyük torbala konuluyor söylesınler hangı babayiğit çırçırcı çıkıp diyeceki benım bundan haberım yok maşallah hepsının var. benım 10 gün sonra pamuğum çıkacak hangı çırçırcı fiyat verecek efendım fiyat şu anda beli değil siz getirin sonra pıyasadan sorarız fiyat neyse verırız der biçer le biçilen pamuğun depoya konulmayacağını herkes bilir nemden dolayı ADANA çırcırcılarıda sevınmesın cukorovada da bu sene pamuk eksık şimdiden her yer biçer dolmuş yabancıların hataydan adanadan gelmişler geçen sene mağdur edilen çiftçi tekrar mağdur olmaya çalışılmıştır sadece bir fark var bu sene çiftçi hey gidecek ama beraberınde çırçırcılarıda götürecek inşallah, alma mazlumun ahını çıkar aheste ahesteb ,

 13. faruk fatiştooglu said

  kendimi yormada ve kelime kalabalığı yapmadan söyleyeyim gelecek yıl pamuk ekim alalnları bu yıldan daha az olur bu kesin

 14. Mustafa Balkan said

  Fiyatları iki üç sene evvelin fiyatlarıyla karşılaştırmak hatadır. Hepimiz biliyoruz asya’da afet oldu dünyada pamuk fiyatları sıçradı. Hangi çırçırcı, çşftçi çıkıp kardeşim bizim bu kadar büyük bir sıçramaya ihtiyacımız yok ben bir evvelki senelere göre yüksek ama dünya pazarından daha düşüğüne razıyım dedi? Kimse demedi. Aldık pamuğu çırçırcıdan bi iki ay içinde fiyatlar tepe taklak oldu. pamuğu aldıığ fiyata o pamuktan yaptığı ipliği satmak zorunda kaldı iplikçiler. Kimse sesini çıkardı mı? Çıkarmadı.

  Bakın amerikada geçen haftalarda bir haber okudum. Soya fasülyesi ve Mısır’ın artan fiyatlarından dolayı pamukçular Amerika’da pamuktan mısıra ve soya faslyesine dönecekmiş. Diğer üreticilerde de durum farklı değil. Neticede sadece bizde değil dünyada pamuk arzı azalacak. ekip batmayan çiftçinin pamuğunu çırçırcı alacak satacak iplikçi alacak satacak. Yüksek fiyatlı günde parasıyla doğru yatırım yapabilen çiftçi ayakta duracak yapamayan tefecinin onun bunun elinde oyuncak olacak. Soya’da Mısır’da Buğday’da da dünyada arz artınca fiyatlar bugünkü seviyelerde mi kalacak acaba? Yoksa alıcılar pamukta yaptığını mı yapacak?

  Amerikayla hindistanla çinle kapışacaksak para geldiğinde onların yaptığı gibi yapmalıyız. Para gelsin paraları alalım masrafları kapatıp artan parayı rakı masasında ezelim dersek işte böyle geçiş dönemlerinde önümüzü göremez ondan sonra buğday ekmekten bahsederiz sevgili pamukseverler.

 15. zeki TÜMER said

  Benim düşünceme görede şu ana kadar atıl olan işletmeler tekrar piyasaya döndü.Yeni açılan işletmeleride göz önüne alırsak bu sene alıcılı bir sezon olacak.Dolayısı ile pamukta hareketli günler bizleri bekliyor.İyi sezonlar.

 16. Ahmet Yeşil said

  Hem üretici Hem ziraat mühendisi olarak benim düşüncem bu maliyetlerle bu yılda 1.5 tl nin altında pamuk sattığımda para kazanamam.Ve hiçbir kuvvet beni pamuk ekmeye zorlayamaz. Daha önceki yıllarda batmaktan zor kurtuldum aynı noktalara gelmeyi hiç düşünmüyorum.Buyurun kim ekmek istiyorsa eksin pamuğu.

 17. malınızı çabuk elden çıkarmayınız emanete kesinlikle uzak durunuz
  pamuklarınızı tarlada stok yapınız naylonla ürtünüz bir senede kalsa hiç birşey olmaz
  eyer emanete verirseniz piyasalar alkbulak edersiniz fiyatlar dahada düşer

 18. mahmut palta said

  ekim alanları fiyata bağlı çifçi kazanırsa eker am şu an masrafları kurtarırsak şükretmeliyiz allah yardımcımız olsun

 19. Hüseyin Topaloğlu said

  kesin düşer çünkü imamoğlu kozan bölgesinde yok denecek kadar azaldı.

 20. arkadaşlar geçen sene haran ve urfa bolgenın genelınde 400 ıle 700 kılo verımı almıştık bu sene aldıgım bılgı 250 ıle 400 en yuksek verım bılgısı mevcutır onun için şu kadarını soylım bu sene ozelıkle çiftçilerımiz pamuklarını satarken dıkatlı ve sabırlı davransınlar bu sene pamuk fıyatları ıyı olacak yeterkı çiftçi pamukunu satmasın acele etmesın ama şu kadarını soylım adanadada ege bolgesındede bu sene yuksek sıcaklardan dolayı pamukta verım kaybı yaşanmış bunu dıkate alırsak ozelıkle dunyanın dıger bolgelerındede mutlaka aynı durum yaşanmaktadır duşunun geçen sene ye nazaran yuzde otuz verım kaybı olacagından mutlaka bu pıyasaya yansıyacaktır ve busene sabreden çiftçimiz istedıyı sonucu alacaktır saygılar sunarım

 21. Mahmut kardeşim geçen yıl masrafları karşıladımı ki bu yıl yine herkes ekti

 22. Cevher KÜLLAH said

  Bu sezon da pamuk üreticisinin, yine yüzü gülmeyecek, hergün bütçe açığını düşük seviyelerde tutacağız diye vergi oranlarındaki artış direkt olarak yine çiftiçinin cebine yansıyor, baktığımızda genellikle akaryakıt oranlarında daha çok artış görülüyor buda üreticinin maliyetini artırıyor, sanırım bu bütçe açığınıda akaryakıta endekslemişler açık büyüdükçe fiyatlar artacak. Tabi baktığımızda üretici de pek sesini duyuramıyor, önümüzde ki sezon da pamuk üretiminde büyük bir gerileme belki biraz tepki olarak algılanır ki umarım öyle olur.

 23. Hakan Temel said

  Kimse kimseyi kandirmasin,pamuk üretimi azalsa bile ancak,%3-4 azalir.Seneyede fiyatlar düzelmez,bizde seneye bu vakitler,yine bu konulari konusuyor oluruz,sesimizide duyan zaten olmaz.

 24. berat coşkun said

  devlet dışardan gelen pamuğa dur demez se iki günde bir mazota gübreye zam gelirse ve destekleri açıklamaz sa bir iki seneye kadar allahın izniyle türkiye de pamuk ekecek çifçi bulamaz kalmaz da

 25. Mehmet Sait MELİK said

  Arkadaşlar çok çeşitli görüşler belirtmiş, hepsi nin kendi açısından tutarlı tarafı var, burada pamuk fiyatlarına bakarken neye bakıyoruz, arz ve talep, yanında üretim, tüketim, ama çiftçide artık gelir-gider hesabına bakmalı. Girdiler artarken, pamuk fiyatı düşerken zarar ediyor, genelde zarar eden işletmeler, değişikliğe gider, oda olmasa kapatır, çiftçide çok aptal değildir, kapatamaz ama zarar edince başka ürünlere geçecektir, bugday eker, çok kazanmasada masrafıda azalır, stresten uzaklaşır… Devamlı zarar olmaz, çiftçi akıllı ise pamuk ürününü azaltır, ilerde iyi olursa artırır. Bu girdiler ile pamuk para bırakmaz…Genelde ülkemizde tarım iyiye gitmiyor ve üretici zorlanıyor, sanayicide ham maddeyi az girdisi olan diğer ülkelerden temin eder, Önerim, pamuk u azaltıp diğer ürünlere yöneliş, Urfa cıvarında bugday mısır artacagına inanıyorum, pamuk üretiminin azalacagını düşünüyorum.

 26. ahmet aknuroğlu said

  bu fiyatla böyle devam ederse 11 aydan sonra bi değişiklik olmasa seneye herkes buğday mısıra yönelir ve böyle devam ederse gerçekten buğday mısır daha avantajlı

 27. mahmut palta said

  fiyatlar çifçiyi ters döndürdü ekim alanları çok azalacak

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: