Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Pamuk Allaha emanet

Posted by Alıntıdır 22 Eylül 2012

Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren pamuk depoları ve çırçır fabrikalarını sigortalamayan sigorta şirketleri üretici ve sanayiciyi çileden çıkardı. Türkiye Pamuk Konseyi Üyesi Burhan Cahit Bingöl sigorta şirketlerine tepki göstererek Türkiye sınırlarında herhangi bir değişim mi olacak ki sigorta şirketleri Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki çırçır fabrikalarını ve pamuk üretim tesislerini sigortalamıyor dedi. Konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapan Türkiye Pamuk Konseyi Üyesi ve Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerinin ve işletmelerin bundan sonra Allaha emanet olduğunu sigorta şirketlerinin Güneydoğun Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerinin ürünlerini ve çırçır ve pres fabrikalarını sigorta etmediklerini belirterek “Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticileri ve pamuk işletme tesisleri artık yerli ve yabancı sigorta şirketleri tarafından sigorta edilmiyor.

Yabancı sigorta şirketlerinin hiçbir gerekçe göstermeden bölgeye yönelik başlattığı ambargoya yerli sigorta şirketleri de katılınca Türk pamuğu ve buna bağlı olarak tekstili amiyane bir tabir olacak ama artık resmen Allaha emanet. Yabancı kökenli sigorta şirketlerine ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamukların sigortalanmasına ambargo koyan bütün sigorta şirketlerine sormak istiyorum. Türkiye sınırlarında bir değişiklik olacak ta bizim mi haberimiz yok veya Misak-ı milli sınırları değişti de Güneydoğu Anadolu sınır dışı mı bırakıldı da siz batı bölgelerinin pamuklarını ve pamuk üreticileriyle işletmecilerinin tesislerini sigorta ettiriyorsunuz da Güneydoğu Anadolu Bölgesine sessiz bir ambargo uyguluyorsunuz. Bunun sebebini mutlaka açıklayın. Ne biliyorsanız söyleyin bütün Türkiye bilsin, bütün dünya öğrensin.”dedi.

Gaziantep ve bölge sanayicisi ve üreticisi dürüsttür

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerine büyük bir darbe vuran sigorta şirketlerinin yaptığı yanlıştan dönmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Türkiye Ulusal Pamuk Konseyi Üyesi ve Şahin Pamuk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl “Yerli ve yabancı sigorta şirketlerinin bu uygulaması ortaya çirkin ithamlar ve dedikodular çıkarıyor. Türkiye’nin ve dünyanın ekonomi devi Gaziantep’te hangi dalda ve alanda olursa olsun sanayici ve üreticiler namusludur, dürüsttür. Bu özellikler bütün Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan üretici ve sanayiciler içinde geçerlidir. Sigorta şirketleri bu gün pamukçulara ambargo uygulayarak malları sigorta etmekten kaçıyor, yarın aynı ambargoyu diğer sanayi kollarına da uygulanabilir. Nitekim aldığımız duyumlara göre Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bazı illerini şimdiden her alanda kara listeye almışlar. Bu konuda Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Nihat Ergün’den, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan destek bekliyoruz. Bu güne kadar üreten, istihdam yaratan, Türk tekstilini ayakta tutan pamuk sektörüne sigorta şirketlerinin uyguladığı bu ambargonun amacı nedir, neden böyle bir ambargo uyguluyorlar, bizim bilmediğimiz bir şey mi var. Bu sorularımıza sigorta şirketlerinden yanıt bekliyoruz. Yapılmak istenen Güneydoğu Anadolu’da endüstriyel tarımı bitirmek mi ? Yurt dışından bu yönde sigorta şirketleri emirler mi alıyor. Türk pamuğuna ambargo uygulama kararının bu farklı bir versiyonu, farklı bir senaryosu mu? Burada pamukla birlikte Türk tekstili de mi bitirilmek isteniyor. Bu sigorta şirketleri emirleri nereden alıyor ? Bu Harran ovasına, Barak ovasına, Mardin ovalarına vurulan bir darbe değil mi ? Ben bu gün bu sektörden çekilsem en az 5 bin aile ve buna bağlı elli bin insan mağdur olur. Ama ben ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki sanayici ve pamuk işletmeleri bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Sanayici ve yerli ve yabancı yatırımcılar ürkerse bölgeden kaçar

Sigorta Şirketlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesine yönelik tutumunun yatırımcıları ve sanayicileri ürküteceğine de dikkat çeken Ulusal Pamuk Konseyi Üyesi burhan Cahit Bingöl “Sigorta şirketleri tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerine, çırçır ve pres fabrikalarıyla depolara yönelik uygulanan bu sessiz ambargo bölgeye yatırım yapan sanayici ve iş adamlarıyla yabancı sermayeyi de bölgeden kaçırır. Temelde yabancı sigorta şirketlerinin amacı bölgede sanayiyi bitirmek, işsizliği arttırmak ve bölge ekonomisini kaosa mı sokmaktır. Bugün pamuk ve pamuk işletmecilerine yönelik uygulanan ambargo takstil ve tekstilin bütün yan sektörlerini olumsuz etkileyecektir. Bu ülkeye, bu ülkede yaşayan insanlara, alın teriyle üretim yapan tarım sektöründeki insanlarımıza, bu ürünlere katma değer katan sanayici ve iş adamlarımıza yönelik bu haksız uygulamaya son verilmesini istiyoruz” dedi.

Reklamlar

7 Yanıt to “Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Pamuk Allaha emanet”

 1. Bertan Balçık said

  Cahit beyin bir çok tespiti doğru. Ancak yine bölgecilik ve ayırımcılık yapmış maalesef. Maalesef diyorum çünkü kendisi de çok iyi biliyor ki bugün Söke dahil Ege Bölgesi’ndeki çoğunluk fabrikalar da sigorta yaptıramıyor. Sonra bu yeni bir şey de değil. Yıllardır böyle… Çalmadık kapı kalmadı, Ankara’daki bütün toplantılarda dile getiriliyor ama sektör hala sigortacıların insafına bırakılmış durumda. (parantez içinde söylüyorum: aklıma olmadık şeyler de gelmiyor değil! Acaba diyorum bizim iplikçi lobisi mi baskı yapıyor sigorta şirketlerine çırçır fabrikalarını sigorta yapmayın diye! Bu sayede yangın riskinden korkan çırçırcıdan emanete pamukları daha kolay almayı da düşünüyor olabilirler! Olur mu olur! Türkiye burası)

  Burada sigorta şirketlerinin iyi niyetli olmayan tutumları yanında çırçır işletmecilerinin de hataları var. Türkiye’deki birçok fabrika gelişi güzel konumlanmış, inşaat projeleri hatalı, işletmeler küçük, giriş çıkışlar tehlikeli, yangın önlemleri yetersiz, yangın malzemeleri yetersiz, işletme içi yangın ekipleri yok vesaire vesaire… Hatta bakın iddia ediyorum bir çoğunun yapı kullanma izni yok, işletme ruhsatı yok ve çalışma izni bile yok. Araştırın bakın göreceksiniz.

  Yapılması gereken Cahit bey gibi Ulusal Pamuk Konseyindeki temsilcilerimizin sektör adına bu sorunu yukarılara taşıması ve yetkililerle birlikte çözüm bulmaya çalışmasıdır. Kendisinden bu çalışmayı yapmasını bekliyoruz. Bir de Türkiye’deki çırçır işletmelerinin yapı olarak, inşaat olarak, makine ve prese işletmesi olarak, kantar olarak, kütlü depoları olarak ve en önemlisi mahlıç depoları olarak belli bir standarda yükselmesi için Ulusal Pamuk Konseyinin çalışma yapmasını da istiyoruz. Bu geri kalmışlıktan kurtulalım artık!

  Bizler bu kafayla gidersek değil pamuğumuzu, fabrikalarımızı sigortalatmak (pamuk sektöründe olduğumuz için) bizi riskli gördükleri için evimizi ve arabamızı bile sigortalamaktan vazgeçecekler yakında.

 2. Erkut Davas said

  Bu uygulama sadece o bölge için geçerli değil Türkiyenin her yerindeki çırçır fabrikaları için geçerli.Ayrıca yapmıyacağım demiyorlar,gerekli düzenlemeleri yapın eksiklerinizi tamamlayın daha ucuza yapalım diyorlar.

 3. Murat Asrav said

  Çırçır işletmesi sahiplerinin sigortalatma konusundaki sıkıntılarının yıllardır devam ettiğini biliyoruz. Çırçır fabrikalarına teslim edilen kütlü pamuk mevcut haliyle tarım ürünü sayılabileceğinden bu konuda Tarsim sigorta birliğinden yasal düzenleme yoluyla yardım istenebilir. Sonuç olarak çözüm yolu yine Ankaradan geçiyor. Devlet rekabet müessesesini devreye sokmalıdır. Pamuk vazgeçilemeyecek bir sinai ve tarımsal değerdir.
  Agronomi Uzmanı Murat Asrav

 4. ERTUGRUL ŞAHBAZ said

  ARKADAŞLAR ASLINDA ÇIRÇIRFABRİKALARI ÖN İŞLEM OLAN İŞLETMELERDİRÇİFÇİNİN ÇOĞU ZAMAN EMANET DEPOSU OLARAK KULLANILMIŞTIR BU NEDENLE TARSİM DE ÇİFÇİNİN DEPOLU MALLARINA SİGORTA ÖNLEMİ ALINABİLİR GEREKLİ GİRİŞİM İÇİN TÜM İLGİLİLERİ BAŞBAKANLIK BİLGİ EDİNME DEN TARIM BAKANLIGINA MÜRACAAT ETMEYE DAVET EDİYORUM TALEP OLURSA MUTLAKA ARZ OLACAKTIR……..

 5. murat karakaya said

  tarsimden meded bekleyen dostlar,tarsim in sökede yapmış oldugu tarladaki pamugun sigorta sonunu 29/10/2012 olarak kararlaştırdıgını, bu tarih ten sonraki hasata yapılacak pamugun sigortasının olmadıgını acaba kaç kişi biliyor.

 6. mert say said

  yine pamuk üzerinde öyle oyunlar oynanıyor ki ne zaman çukobirlik fiyat açıklasa parite düşüyor fiyatlar düşüyor hayret bu sene pamuk satmayın bekletin

 7. MAHMUT OVABEYLİ said

  değerli meslektaşlarım ben şanlıurfa’dayım fabrikamın kaskosunu yaptım hiç sıkıntıda yaşamadım çünkü tesisimde hiç eksik yoktu

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: