Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Aylık Emtia Bülteni (Turkish Yatırım)

Posted by Alıntıdır 03 Ekim 2012

Pamuk: Küresel ekonomiye dair yavaşlama sinyalleri, Çin’in stoklarının bir kısmını serbest bırakabileceği haberleri, Hindistan’da muson yağışlarının 50 yılın ortalamasının %12 altında olması ve Hindistan’da yerel talebin azalacağı öngörüsü ile ihracat tahminlerinin artırılması sonucunda Ağustos ayının sonlarında Jackson Hole sempozyumuna dek değer kaybeden, sonrasında yukarı yönlü desteği Jackson Hole beklentileri ve FED Başkanı Bernanke’nin parasal genişleme yaratabiliriz açıklamasından bulan pamuk Ağustos ayının son iki işlem gününde başlattığı yükseliş hareketini Eylül ayına da taşımışsa da Eylül ayı başlarken pamukta yıl başından beri %18’lik bir değer kaybı göze çarpmaktaydı.

FED’den beklentilerin yanı sıra Eylül ayının ilk haftasında yapılacak olan ECB PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısında ECB’den Euro bölgesi ekonomisini destekleyici bir adım geleceği beklentisi ve ECB yetkililerine dayandırılarak verilen haberlerde ECB’nin sınırsız tahvil alımlarına başlayacağının yazılması, ECB Başkanı Draghi’nin Avrupa Parlamentosu’nda “2-3 yıl gibi kısa vadeli tahvil alımları mevcut mevzuatı ihlal ve devletleri finanse etme anlamı taşımaz.” açıklamalarının yarattığı beklentiyi güçlendirirken pamuk fiyatlarına da yukarı yönlü destek olmuştur.

Bu yukarı yönlü harekette Eylül’ün ilk işlem gününde Çin’deaçıklanan İmalat PMI verilerinin beklentilerin altında kalmanın yanında imalat sektöründe daralmaya işaret ederek teşvik beklentilerini canlandırması da etkili olmuştur. 6 Eylül’de yapılan ECB toplantısında üst limit belirtilmeksizin borç yükü fazla olan ülkelerin başvurmaları şartı ile devreye alınacak bir tahvil alım programının açıklanması küresel piyasalara ve emtiaya destek olmuş, ICE Futures’da Aralık vadeli pamuk kontratları da 76,19 cent düzeyine dek yükseliş kaydetmiş, izleyen günde de ABD’de açıklanan Tarım Dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ile işsizliği en büyük endişe olarak tanımlayan FED’den ekonomiyi desteklemek üzere bir adım geleceği beklentilerini daha da yükseltmiş bu şekilde Eylül ayının ilk haftasının son işlem gününde pamuk vadeliler, %0,5 değer kazanmıştır.

Yıl başından bu yana genel olarak baskılanmış fiyatlar ile değer kaybının izlendiği pamuk için bu yıla ait beklentiler de mevcut şartlar altında bir ralliye işaret etmemektedir. USDA (ABD Tarım Bakanlığı) tahminlerine göre pamuk üretiminde kilit öneme sahip ülkelerden Çin, Avustralya, Brezilya ve Hindistan’da daha az üretim yapılacağı ve son 3 yılda ilk kez küresel çıktının azalacağı beklentisine rağmen ekonomik büyümede yavaşlama, talebi kısarak stoklarda artışa neden olacak ve 1 Ağustos ile başlayan yeni üretim yılında da küresel çapta üretim önceki senenin rekor sayılan üretimi olan 122,7 milyon metrik tonun %7 altında kalacak, talep ise 108 milyon metrik ton ile 9 yılın en düşük ikinci seviyesinde gerçekleşecektir.

Küresel ekonomiyi baskı altına alan unsurlar pamuk fiyatlarını da etkilemektedir. Bu nedenle, ABD’de işsizlik ve konut sektöründe yavaşlama, Euro Bölgesi borç krizi, Çin’de son dönemde açıklanan verilerin Çin ekonomisinde yavaşlamanın derinleşerek sürdüğüne işaret etmesi gibi sıkıntılar talep tarafında baskı oluşturmaktadır.

Talebin kısılmasına neden olacak unsurlar belli iken USDA’nın Çin, Avustralya, Brezilya ve Hindistan’da daha az üretim yapılacağı öngörüsüne de açıklık getirmek gerekirse Eylül ayının ilk haftası itibariyle Avustralya’da hükümet, pamuk ekiminin gelecek 3 ay boyunca %12’den fazla düşebileceği öngörüsü Brezilya’da üretimin çiftçilerin ekili alanları soya fasulyesine kaydırması nedeniyle pamuk sahalarının %26 daralması beklentisi Hindistan’da son 50 yılın ortalamasının %12 altında bir düzeye işaret eden muson yağışları Çin’de pamuk sahalarının baskı altındaki fiyatların kazanç getirmemesi nedeniyle başka alanlara kaydırılması Küresel olarak ise International Cotton Advisory Committee’nin 2012’de sentetik fiber üretiminde %4 artış beklentisi ve daha fazla tekstil üreticisinin daha düşük maliyet nedeni ile sentetik fibere yönelmesi şeklinde özetlenebilecek maddeler 2012 yılı için pamuk üretiminde azalma beklentilerine dayanak oluşturmaktadr.

ABD de dahil olmak üzere üreticilerin yükselen fiyatlar nedeniyle soya fasulyesi ve mısır ekerek daha çok kazanç elde etmeyi değerlendirme ihtimali ve bu şekilde talebe ek olarak pamuk ekili alanlarda da daralma beklentisi söz konusudur.

Bu durum ancak gelecek yıl fiyatları yükseltebilecektir. Fakat bu yıl için talebin düşük kalacağı beklentisi yalnızca USDA tarafından değil, Çin’li tekstil şirketlerince de dile getirilmektedir. Çin’in en büyük tekstil şirketi Weiqiao Textile Co’nun Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Hangxia da ülkede talebin bu yıl %11 düşebileceğini öngördüğünü kaydetmiştir.

11 Eylül’de Cncotton.com da ekim alanlarında azalmaya bağlı olarak Çin’in  pamuk üretiminin 2012-2013 sezonunda bir yıl öncesine göre yüzde 8.4 azalarak 6.91 milyon ton olabileceğini kaydetmiştir. Talepte de bir gelişme beklenmemesi hatta talepteki gerilemenin baskıladığı fiyatlar neticesinde üretiminin azaltılması sonucunda pamuk sınırlı da olsa değer kaybetmiştir.

İzleyen günde ABD Tarım Bakanlığı (USDA) hazırladığı raporda, dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda olan ABD’nin yıl sonu hasat tahminini %3,1 aşağı yönlü revize ederek 17,65 milyon balyadan 17,11 milyon balyaya indirmiş, yine aynı raporda ABD’nin ihracatının 1 Ağustos’ta başlayan ürün yılında hafifçe artmakla birlikte, dönem sonu stokların önceki yıla göre %58 fazla olacağını ve küresel stokların da Ağustos tahminine göre %2,5 daha fazla olacağını kaydetmiş, bu şekilde değer kaybı sürmüştür. FED’den gelen operation twiste devam, sıfıra yakın faizleri 2015 ortasına uzatma ve ucu açık parasal genişleme hamleleri küresel piyasalarda coşku ile karşılanarak risk iştahında önemli ölçüde toparlanma sağlarken pek çok emtiaya olduğu gibi pamuğa da destek vermiştir. ECB’nin ardından FED’den de bu şekilde ekonomik büyümeyi ve toparlanmayı sağlamaya yönelik hamleler gelmesi büyüme beklentilerini iyileştirirken büyüme beklentilerine duyarlı bir emtia olan pamuk da bu iyimser bekleyişlerden beslenerek düşüşünü durdurup yükselişe geçmiştir.

Küresel piyasalarda 17 Eylül’de başlanan yeni haftanın ortalarından itibaren hem haftasonu yapılan Eurogroup toplantısında bankacılık denetimi ve Yunanistan konularında uzlaşı sağlanamaması, hem İspanya’nın yardım isteyip istemeyeceğinin belirsizliğini koruması hem de bunlara ek olarak Japonya ve Çin arasındaki diplomatik krizin Asya tarafından da piyasaları baskılaması sonucu FED iyimserliğinin kaybedilmeye başlaması ile pamuk vadelileri yeniden yönünü aşağı çevirmiştir. Çin’de Cotlook Ltd.’nin açıklamasına göre global çıktının talebi aşacak kısmının Çin’in satın almaları azaltması nedeniyle geçen ayki tahminden daha fazla olacağının bildirilmesi de bu aşağı yönlü harekete katkı sağlamıştır. Çin’in pamuk ithalatının Ağustos ayında yıl bazında yüzde 48 artış göstererek 305.546 ton olduğunun bildirilmesi olumlu etki yaratmışsa da Atlantik’te hava durumunun fırtına sezonunun yaklaşması ile mahsül üzerinde hasat endişeleri ile yaratılan hafif baskıyı da kaldırması ile pamuk vadeliler düşüşünü sürdürmüştür.

Ayrıca Eylül ayının son haftasında Almanya-Finlandiya-Hollanda maliye bakanlarından ESM’nin yeni başvurularda yalnızca son çare olarak başvurulması gerektiği açıklamaları, İspanya’nın yardım isteyip istemeyeceği belirsizliği ve Yunanistan’da troykanın da Atina’dan ayrılıp sürecin devamına ilişkin soru işaretleri kalması ile küresel piyasalar Avrupa tarafında baskı altına alınırken, Japonya’da gerileyen sanayi üretimi ve Çin’de şirket karlılıklarında azalma ile devam ettiği görülen ekonomik yavaşlamanın Asya tarafından da küresel ekonomiyi baskılaması sonucunda büyüme endişelerinin yeniden baş göstermesi ile pamuk vadeliler değer kaybetmeye devam etmiştir.

Turkish Yatırım ( http://www.turkishyatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Aylık Emtia Bülten

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmaya bilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinizeuygun sonuçlar doğurmayabilir.

Foreks Haber

Reklamlar

Bir Yanıt to “Aylık Emtia Bülteni (Turkish Yatırım)”

 1. Ali Barışık/Söke said

  çinde 5 500 olan pamuk abd de 3700 olan pamuk nedn Türkiyede 3050 neden. burada herşey bence sanal sökede olan fıyatlar 3000 lıra mahlıc burada yani sökede tüccarla …. anlaşmış hakkımız yenmekte buna sebeb tarişin olmamasıdır saygılar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: