Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Küresel pamuk üretiminde gerileme bekleniyor

Posted by Admin 05 Aralık 2012

Dünya Pamuk Üretim ÜsleriCENEVRE-Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC) en son açıklamasında global pamuk üretiminin düşük pamuk fiyatları nedenli ve rekabet ürünlerinin (tahıl, soya fasulyesi vs.) artan çekiciliği ile 2013-14 yılında pamuk üretiminin 23.2 milyon ton ile yaklaşık % 11 oranında azalacağını açıkladı. Hindistan’da üretimin biraz aşağı gelmesi tahmin edilirken, özellikle ABD ve Türkiye’de belirgin düşüş bekleniyor. Kısa vadeli küresel pamuk piyasalarında tedarik ve kullanım projeksiyonlarına ilişkin belirsizlik kaynağı olarak Çin politikaları gösterilmekte.

Çin hükümeti rezervlerine yerli ve yabancı pamuk satın alarak son 14 ay içinde 7 milyon ton ulusal rezerv biriktirdi. Bu ulusal rezerv olasılıkla; Mart 2013 sonuna kadar büyümeye devam edeceği ancak bu noktadan sonra nasıl yönetileceği bilinmemekte.

Uluslararası pamuk fiyatları şu ana kadar Çin politikaları tarafından stabilize olmakta, ancak bu politikalarında değişiklik ters sonuçlar doğurabilir.

http://www.kuna.net.kw/ArticleDetails.aspx?id=2278868&language=en

Reklamlar

6 Yanıt to “Küresel pamuk üretiminde gerileme bekleniyor”

 1. Bertan Balçık said

  Öncelikle iç piyasaya bakacak olursak, Türkiyede pamuk piyasası diye bir şey kalmadı. Piyasa tam 18 aydır iplikçinin kontrolü altında. Onlar da acımasızca fiyatları dünya fiyatlarının altında baskılayıp, istedikleri fiyattan mal alıyorlar. Bilinçsiz çırçır işletmecileri ve ağır maliyetler altında ezilen çaresiz üreticinin durumu da iplikçilerin ekmeğine yağ sürüyor.

  Dünya piyasalarında ise ABD hakimiyeti devam ediyor. Çin pamuk alımını durdursa ne gam ne keder var ABD li üretici için. Çünkü destekleme mekanizması giriyor hemen devreye ve zararları telafi ediliyor.

  Global ve yerli ayak oyunlarını bir tarafa bırakacak olursak bence pamuk fiyatlarının yukarı yönlü toparlanması ve saglıklı bir seviyede kalması için kesinlikle dünyada genelinde pamuk üretiminin azalması, tüketimin de artması gerekiyor.

 2. Murat Küçük said

  Bence iç iç piyasadaki tutarsızlık çırçırcılardan oluşuyor.çiftçi makinalı hasata geçtiği için malını direk olarak çırçırcıya veriyor ve emanete bırakıyor.bununla beraber tutarsızlıklar başlıyor.sanki deyim yerindeyse babaların mallarıymış gibi çırçırcılarda malları iplikçilere resmen peşkeş çekiyor.tabii bununla beraber malı ayağına kadar gelen iplikçide borsa oluşturmayıp kulağının üstüne yatıyor.yani üzülen yine çiftçi oluyor.çırçırcıların bu konudaki ifadeside şu sözlerden ibaret.

  1:depo sıkıntısı var
  2:sigortası yekün tutuyor
  3:yangın vb afetler olabilir
  deyip bu konu herzaman kapatılıyor.

  bir başka konuda ürüne destek politikası.bildiğim kadarıyla avrupa birliği uyum yasalarınca imza altına alınan ürüne destek maddeleri var.şu an çiftçiye verilen destek devlet bütçesinin 0.04 veya 0.06 oranlarında.avrupa birliği uyum yasalarınca devlet bütçesinin yüzde 1’i verilmesi gerekiyormuş.bu konuda bir bilgisi olan varsa lütfen açıklasın.

 3. Gold Price said

  Ülkemizde pamuk üretiminin gerilemesindeki temel nedenlerden biri, artan maliyetlere karşılık pamuk fiyatlarının cari olarak aynı seviyelerde kalmasına rağmen fiyatların reel olarak gerilemesidir.

 4. Eksim Mar Aydınlıoglu said

  MURAT BEY

  GELİN SİZE CIRCIR VERIM BIR CALIŞTIRINDA BAKALIM SUC CIRCIRCIDAMI emanet eskıdendı sımdı cıftcının bır tanesı bıle emanet mal bırakmıyor ne var yok gıdıyor alıyoruz gun hukmune dıyelımkı balya 2700tl 40 rd 1200 aldık balya yallah dıyor 2500 cekdımı gel sen ısın ıcınden cık. fıyat sabıt olsa bende kurtaracağı sekılde alırım ona gore satarım tabıkı karsız iş yapacakda halımız yok sonucda su an bana gore en ıyı ıplıkcı kazanıyor

 5. Oğuzhan Dural said

  valla kardeşim. ha çırçırcı ha komüsyoncu şu an ikisi eşit.ama çiftçiyle muhattap olan çırçırcı olduğu için suçlu görünüyor.arada pastayı iplikçi yiyor.onuda tanıyan yok

 6. Ben iplikçilerinde iyi para kazandıklarını sanmıyorum.ne iplikçi nede Türk kumaş üreticileri maalesef,para kazanamıyorlar.

  Ayrıca iplik ithalatının önünün açılması tekstildeki işçilik maaliyetinin tekstili kaldırmayacak durumda olması herkesi sıkıtıya sokuyor.

  Çiftçi artık büyük makinalarla pamugu toplamalı çirçircı otomasyonla işçiliksiz işini yapmalı iplikçi ve kumaşçılar daha büyük ve modern

  otomasyonlarla işlerini yürütmez iseler standart markasız üreticilerin para kazanmaları imkansız hale geldi.

  Anlayacagınız parayı markalar kazanıyor arkadaşlar..

  Saygılarımla
  Mehmet TEKKILIC

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: