Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk ipliği ithalatı hakkında istihsal toplantısı

Posted by Alıntıdır 21 Aralık 2012

Pamuk ipliği ithalatı hakkında istihsal toplantısıPamuk ipliği (dikiş ipliği hariç) (ağırlık itibariyle %85 veya daha fazla pamuk içeren ve perakende olarak satılacak hale getirilmemiş olanlar)” ithalatında uygulanmakta olan korunma önleminin yürürlükten kaldırılmasına yönelik bir kararın istihsali hususunda Bakanlar Kuruluna öneride bulunulmasına karar verildi. Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yer alan Ekonomi Bakanlığı’nın kararında “İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, 52.05 Gümrük Tarife Pozisyonunda yer alan “pamuk ipliği (dikiş ipliği hariç) (ağırlık itibariyle %85 veya daha fazla pamuk içeren ve perakende olarak satılacak hale getirilmemiş olanlar)” ithalatında 28/1/2012 tarihli ve 28187 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2012/2721 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince uygulanmakta olan korunma önleminin yürürlükten kaldırılmasına yönelik bir kararın istihsali hususunda Bakanlar Kuruluna öneride bulunulmasına toplantıya katılan üyelerin oy birliği ile karar vermiştir.” denildi.

Foreks

Ekonomi Bakanlığından:

İTHALATTA KORUNMA ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN TEBLİĞ

(TEBLİĞ NO: 2012/16)

Kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğ, 28/1/2012 tarihli ve 28187 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2012/2721 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince pamuk ipliği ithalatında uygulanmakta olan korunma önlemine ilişkin olarak 29/5/2004 tarihli ve 25476 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2004/7305 sayılı İthalatta Korunma Önlemleri Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı ve 8/6/2004 tarihli ve 25486 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İthalatta Korunma Önlemleri Yönetmeliği çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda alınan kararı içermektedir.

Karar

MADDE 2 – (1) İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, 52.05 Gümrük Tarife Pozisyonunda yer alan “pamuk ipliği (dikiş ipliği hariç) (ağırlık itibariyle %85 veya daha fazla pamuk içeren ve perakende olarak satılacak hale getirilmemiş olanlar)” ithalatında 28/1/2012 tarihli ve 28187 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2012/2721 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince uygulanmakta olan korunma önleminin yürürlükten kaldırılmasına yönelik bir kararın istihsali hususunda Bakanlar Kuruluna öneride bulunulmasına toplantıya katılan üyelerin oy birliği ile karar vermiştir.

Yürürlük

MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 4 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Ekonomi Bakanı yürütür.

Resmi Gazete:http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/12/20121221.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/12/20121221.htm

Reklamlar

8 Yanıt to “Pamuk ipliği ithalatı hakkında istihsal toplantısı”

 1. Kadir Bölükbaşı said

  İlk bakışta sıradan bir haber gibi gözüksede, sektör açısından çok fazla önem arz etmekte.

  İnşallah iplik üreticileri durumun farkındadır !

 2. Fatih Mehmet ULUDAĞ said

  Bunun nedeni nedir ? Açıklama yapabilecek olan var mı ? Acaba dünya genelinde pamuk ve pamuk ürünlerinde fiyatlar artacak beklentisi mi var ? Korumaya gerek mi kalmıyor ? Ya da yurtiçinde korumanın devam etmesinden olumsuz etkilenenler mi var ? Konunun uzmanlarının açıklamalarını bekliyorum.

 3. Bertan Balçık said

  Bildigim kadariyla İthalatta Koruma Önlemleri özellikle Hindistan menşeli ipliklere karşı uygulanmaktaydı. Bu arada Hindistan’ın da Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Türkiye’nin bu uygulamasına karşı itirazları vardı. Son zamanlarda bu itirazlarını Türkiye Cumhuriyeti hükumetine de yoğun bir sekilde iletmişler. Sonuçta bizimkiler pes etmiş gözüküyor. Benim duyumlarıma göre 1 Ocak itibariyle bu tebliğ yürürlükten kalkacak.

  İnşallah bu kararın iplik ve pamuk piyasasına olumsuz etkisi olmaz.

 4. Mutlu Öz said

  Bakanlar kurulu umarım bu öneriyi dikkate alır ve derhal uygulamaya geçer.aksi takdirde konfeksiyoncu kesecek kumaş,kumaşcı örecek iplik bulamıyacak…

  Öz-ka Tekstil

 5. Borsa Simsarı Mustafa Reis said

  Zaten pamuk üreticisi can çekişiyordu bundan sonra ne olacak Allah bilir ama şu bir gerçek dışarıdan gelen iplikteki fon kalktığında Türkiyede iplik fiyatları gevşer gibi gözüküyor işallah pamuğa yansımaz.

 6. Durmus Secen said

  Aslında mamul mal olan hambez ve Empirme pamuklu kumaşlardada kalkması lazım ve bu iş Türkiyede mamul yapan ve üreten fabrikalar bazen kendilerini farklı görüyorlar ve ezbere fiyatları artırıyorlar şu an Denizlide hambez bulmakta zorlanıyoruz bence tüm İthal Tekstil ürünleri serbest olmalı korumacılık kalkmalı bedavadan para kazanmak olmamalı.

 7. MUSTAFA EMRE said

  Durmuş bey, ezbere fiyat artırma dönemi çok geçmişte kaldı. O kadar çok rekabet varki her sektörde hiçbir kuruluş ezbere fiyat artırma lüksünden artık çok uzak.
  Türkiyenin teknik ve kaynak -petrole bağlı- olarak üretemeyeceği ürünler hariç, tekstil ürünleri dahil, tüm ürünlere koruma , ek vergi konulmalı. En az 20 yıl. Çok geç kalınmış bir hareket ama şahsen ben karar veren konumda bir insan olsam hemen yaparım. İlk önce iç piyasadaki üreticiler mallarını satsın, kalite, imalat vs. tüm konularda bilgi tecrübe teknik sahibi olsun ki uluslararası firmalarla rekabet edebilsin. Şimdi iç piyasa üreticileri zaten ithalattan kendileri ya kapanıyorlar ya yerinde sayıyorlar tabiki rekabet edemezler. Diyeceğim başka bir konu da, makinalarda ithalatın yasaklanması zorlaştırılması. Devlet bunlara karışmamalı. Devlet özel sektörden daha iyi bilimez hangi ürünün satılıp satılmadığını, geleceği olup olmadığını. Makina ithalatını yasaklarsan üretim nasıl olacak?

 8. Bu kanun degisikliginin sizce Hindistan’dan pamuk ithalatinda ne gibi bir artisa sebep olacak? Koruma gelmeden once ne kadar iplik ithalatinda bulunuluyordu? Yoksa ic piyasadaki ihoiyaci karsilamak icin iplik yerine daha cok pamuk ithalatina mi yoneliniyordu bilen var mi?

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: