Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
          92.35 C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 22.99 25.43
  Tüketim 24.52 25.22
  İthalat 8.11 8.35
  İhracat 8.07 8.35
  Bitiş Stok 18.77 18.98
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  28 Aralık-4 Ocak (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  281.100 Bl. -6.600 Bl. +274.500 Bl.
  28 Aralık-4 Ocak Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  43.200 Bl. -0.00 Bl. 43.200 Bl.
 • En Son Yorum

Dış piyasa yorumları (14 Ocak 2013)

Posted by Alıntıdır 14 Ocak 2013

Pamuk ve soya fasulyesi dalgalı seyir izlerken, mısır ve buğday haftayı yükselişle kapattı. Ham petrol fiyatları yükseldi, Dow Jones Borsası haftayı yükselişle kapattı. Dolar değer kaybetti. ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayımlanan Aylık Arz & Talep Raporu, Hububat Stokları Raporu, Mahsul Üretim Raporu ve Kışlık Buğday Ekim Raporları piyasalar hakkında birçok bilgi sağladı. Raporlar genel olarak mısır ve buğday fiyatlarının artmasını sağlarken, soya fasulyesi ve pamuk üzerinde raporların önemli bir etkisi olmadı.

Mısır: Mart 2013 kontratı 0,28 dolar değer kazanarak 7,08 dolar seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler mısırda satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat yine beklentilerin altında gerçekleşti. Son yayımlanan raporlara göre günlük etanol üretiminde artış olduğu rapor edildi. ABD Tarım Bakanlığı, Hububat Stokları Raporu’ndaki azalmayla beraber yemlik mısır kullanımını artırdı. Mısırda üretim ve verim rakamları arttı. Kapanış stoklarında ise azalma olduğu bildirildi. Eylül 2013 kontratı 0,08 dolar değer kazanarak 6,02 dolar seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor.

Pamuk: Mart 2013 kontratı haftayı 0,57 cents/lb artışla 75,62 cents/lb düzeyinde kapattı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat rakamları beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Artan ihracat rakamlarıyla birlikte ABD pamuk kapanış stoklarında azalma olduğu rapor edildi. Özellikle Teksas bölgesindeki üreticilerin bir kısmının pamuk üretiminden vazgeçmesinden dolayı ABD’de hasat edilen pamuk ekim alanlarında azalma olduğu açıklandı. Ülke genelindeki pamuk veriminde artış olduğu bildirildi. Aralık 2013 kontratı 0,06 cents/lb kayıpla 79,04 cents/lb seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. 2013 sezonunda pamuk ekim alanlarında azalma olacağına kesin gözüyle bakılırken, fiyatların daha çok pamuğa olan talebe bağlı olarak değişeceği düşünülüyor.

Soya Fasulyesi: Mart 2013 kontratı 0,06 dolarlık artışla 13,73 dolardan kapandı. Teknik veriler soya fasulyesinde satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat az da olsa beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Cuma günü Çin’e yapılan büyük miktarda soya ihracatı olduğu açıklandı. ABD Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar normal ölçüde karşılanmasına rağmen soya fasulyesi fiyatları raporlara olumsuz tepki verdi. Üretim, verim rakamları ve kapanış stoklarında artış olduğu rapor edildi. Kasım 2013 soya fasulyesi kontratı 0,11 dolarlık kayıpla 12,66 dolardan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. 2012/13 sezonunda ABD’nin soya fasulyesi stokları yetersiz olsa da Güney Amerika’daki soya fasulyesi üretiminin oldukça fazla olacağı rapor edildi. Bu durum ABD’nin ihracat yükünü azaltarak ABD’deki kapanış stoklarının artmasını sağlayabilir. Mısırda olduğu gibi soya fasulyesinde de hava koşulları en önemli etken olacaktır.

Buğday: Mart 2013 kontratı 0,07 dolar artışla 7,54 $’dan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat beklentilerin altında gerçekleşti. Buğdayda kapanış stoklarının azaldığı, yemlik kullanımın ise arttığı rapor edildi. Temmuz 2013 kontratı 0,04 dolar artışla 7,67 $’dan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Kışlık buğday ekiminin beklentilerin altında kaldığı açıklandı. Ancak bu rakam da geçen yılki ekim rakamlarının üzerindeydi.

CHUCK DANEHOWER
EXTENSION AREA SPECIALIST
THE UNIVERSITY OF TENNESSEE
WEEKLY CROP COMMENTS / 14 Ocak 2013
Kaynak: Adana Ticaret Borsası

UYARI: Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: