Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukta Sektörün Sorunları

Posted by Alıntıdır 14 Ocak 2013

Bertan Balçık-Söke ZOBSöke Ticaret Borsası Başkanı Bertan Balçık, son iki yıldır pamuğun hak ettiği değerin altında alınıp satıldığını söyledi. Söke Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıyla pamuk üretiminde yaşanan sorunlar ele alındı. Balçık, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, pamuğun Ege’nin önemli değerlerinden biri olduğunu, ancak son yıllarda önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Pamukta herkesin kendi penceresinden bakması nedeniyle yaşanan sorunlara çözüm üretilemediğini ifade eden Balçık, şunları kaydetti:

“Son iki yıldır pamuk hak ettiği değerin altında alınıp satılıyor. Herkes kendi penceresinden konuşuyor. Bir gerçek var, o da ülkemizdeki pamuk fiyatlarının dünya fiyatlarının altında satılmasıdır. Bu güne kadar bakanlıklarda yapılan toplantılarda istenen sonuç çıkmadı. Pamuk sektörü temsilcilerinin pamuktaki gelişmeleri kendi aralarında konuşmaya ihtiyaçları var. Burada değerli sektör temsilcileri var. Herkes eteğindeki taşları döksün. Sektör temsilcileri birbirleri hakkında neler düşündüklerini birinci ağızdan duysunlar.”

Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş da pamuk fiyatlarının borsaya yansımadığını belirterek, “Fiyat borsaya yansımıyorsa biz niye borsa kesintisi ödeyelim. Son yıllarda pamukta kalitenin bozulmasının en büyük nedeni emanet sisteminin yaygınlaşmasıdır. Çırçırcı tarafından iplikçiye gönderilen emanet pamuk, kalitenin bozulmasının en büyük nedenidir. Emanetçilik sistemi ele alınmalıdır” dedi.

İzmir Ticaret Borsası ajanlarından Emin Dinleten da firmaların ihtiyacı olan pamuğu emanet olarak temin etmesinin fiyatları düşürdüğünü savundu.

Çırçır işletmesi sahiplerinden Hüseyin Yıldırım ise pamukta kalite sorununa değinerek, bundaki en büyük etkenin gece saatlerinde yapılan hasat olduğunu söyledi.

İşletmecilerden Fevzi Condur ise desteklerin yetersiz olduğunu, desteklemenin AB standartlarında olması gerektiğini ve kontrolsüz pamuk ithalatının önüne geçilmesinin şart olduğunu savundu.

Muhabir: Muzaffer Yavaşoğlu / Suat Deniz

Yayıncı: Ufuk Kırabal
A.A
http:// www. haberciniz.biz/pamukta-sektorun-sorunlari-1823903h.htm

Reklamlar

14 Yanıt to “Pamukta Sektörün Sorunları”

 1. Kadir Bölükbaşı said

  Söke Ticaret Borsası Başkanı Sn. Bertan Balçık’ın isabetli ve sektörün gerçeklerini yansıtan açıklamaları için teşekkür ederim.

  Umarım yerine ulaşmıştır !

 2. Borsa Simsarı Mustafa Reis said

  Sayın Bertan Balçık’a teşekkürler bizleri iyi ağırladıkları için her şey çok iyi geçti ama katılım özellikle üretici olarak çok az sayıdaydı.herhalde üreticilerin haberleri yoktu çünkü esas sıkıntıları olanlar onlardı, mutlaka gelirlerdi diye düşünüyorum.

  Sonuçta oldu bitti gerçi üreticilerinin sıkıntılarını dinleyip çözümü için neler yapılabilinirin konuşulması gerektiği yerde ama üreticilerden daha fazla sıkıntısı olanlarda varmış onlar ön plana çıktı.Yinede ortak olarak aldığımız önerilerin gerçekleşmesinin herkes için iyi olacağını düşünüyoruz.Birde emanete gönderilen her pamuk bozuk olacak diye bir şey yok.yerine göre iyi pamuklarda emanet olarak gönderiliyor.

  Saygılarımızla

  İ.T.B Borsa Simsarı
  Mustafa REİS

 3. Engin Kılınçlı said

  Bertan beye bu toplantıyı tertiplediği için teşekkürlerimi iletir yapılan toplantıda faturanın üretici (biz çiftçiye)kesildiğinden dertliyim zincirin ilk halkası olarak çok ama çok fedakarlık verip emeğimizin karşılığını almadığımıza inanıyorum saygılarımla

 4. Bertan Balçık said

  Sayın Mustafa Reis’in “üreticinin haberi yoktu” yorumunun kasıtlı ve haksız olduğunu söylemek isterim. Ziraat Odasından tutun, TARİŞ, Sulama Birliği ve bir çok üretici arkadaşımıza kadar daveti bizzat ben yaptım. Bu daveti yaparken sadece üreticilere değil aynı zamanda çırçırcılar, iplikçiler, ajan ve simsarlara da yaptım. En fazla katılım da sağolsun üreticilerimizden oldu. Sonuçta sorun sadece üreticiyi ilgilendirmiyor, sektördeki bütün herkesi ilgilendiriyor. Ama en büyük sıkıntıyı ise çiftçiler çekiyor. Bu gerçek pamuk üreticileri için yıllardır hiç değişmedi. Ziraat Odalarının pamuk üreticisine daha fazla sahip çıkması gerekiyor.

 5. Borsa Simsarı Mustafa Reis said

  Sayın Bertan bey yorumumu iyi okumadınız herhalde ben üretici yok diye bir şey yazmadım sadece sayılarının çok az olduğunu söyledim ve neden kasıtlı böyle bir şey yapma ihtiyacı duyayım tesüf ederim.Her halde yanlış anlaşıldı diye düşünüyorum.

 6. Ersin Boy said

  Bertan beye tsk ederim.fakat birtek ticaret odasiyla etkili olabileceginizi sanmiyorum.ziraat odasi,taris,sulama birlikleri,ticaret oda ve borsalari,tohum firmalari,gubre ve ilac firmalari sizin hepinize sesleniyorum;arkadaslar bizler uretici olarak zaten hakettigimiz parayi kazanamiyoruz,birde bu sene sozde fark odemesi adi altinda aldigimiz prim desteklemelerimiz kesintiye ugratiliyor. Tohum firmalarinada soylesinlerde onlar da bosuna verimli cesitler uretmesinler.cunku bizler uretince bence cezalandiriliyoruz.Hasat zamani yetkilileri ama rastgele ama onceden haber vererek kontrol etmeye davet ediyorum.SAYGILAR

 7. muhammet öztürk said

  arkadaşlar pamuk piyasası iç açıcı değil acaba 2013 sezonu nasıl olabilir .inşallah pamuk fiyatları yükselir
  çiftçimizin yüzü güler.teşekürler

 8. Ş.Urfa pirimlerde sınıfta kaldı ne bir …. nede zıraat odalarımız nede çiftçimiz hiç kimse bu Ş.Urfaya ve ilçelerine pamuk piriminde kiloların düşürülmesine sesi çıkmayan herkese diyorumki sınıfta kaldınız

 9. Bertan Balçık said

  Mustafa Bey, ben sizin icin “üretici yoktu” dediniz demedim. Sizin “üreticilerin haberi yoktu” sözünüze vurgu yaptim ve bu söze açıkça takıldım. Niye böyle bir şey söyleme ihtiyacı hissettiniz anlamadım. Toplantıyı biz düzenleyeceğiz ve üreticiyi çağırmayı unutacağız, öyle mi? Yazdığınızı bir daha okuyun isterseniz. Bizi tanımayan birisi rahatlıkla üreticiye haber vermediğimiz kanısına varabilir sizin yazdığınızı okuyunca.

 10. Bertan Balçık said

  Neyse, bu değerli sayfanın katılımcılarını kendi aramızdaki yanlış anlamalarla meşgul etmeyelim derim. Cotton Expert’in ziyaretçilerinden de özür dilerim. Herkese hayırlı işler…

 11. Bertan Balçık said

  Sayın Mehmet Ünalan, sesleri çıkınca dinleyen var mı? Pamuk üreticisini kimse dinlemiyor. Başbakana da bugüne kadar hiç kimse pamuğu sevdiremedi nedense. Biliyorsunuz ancak başbakan bir konuya hassasiyet gösterirse o konuda bir ilerleme oluyor bu ülkede. Acaba sayın başbakanın pamuğa doğru ilgisini çekmek icin neler yapılabilir? Buna ciddi ciddi kafa yormak lazım bence.

 12. Zeki Yunus said

  Güzel bir toplantı idi…Başkan Sayın Bertan Balçık’a sonsuz teşekkürler. ………..

  Sn.Mehmet Ünalan Ş.Urfada destek ne kadar ?

 13. MEHMET SAİT MELİK said

  Urfa da pamuk desteklemesi dekara 473 Kilo üzerinden hesaplanacak, diğer illerde nasıl aynımı , bütün Türkiye için aynı miktar mı biz de merak ediyoruz, lütfen paylaşalım, iyi günler

  Mehmet Sait MELİK
  Agrogap Ö.Ç Bşk.

 14. zeki yunus said

  ortalama böyle diye biliriz 473 kg gibi rakamlarda aynımı (tl)

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: