Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

5 milyon dönümlük arazi Türk özel sektörüne açılacak

Posted by Alıntıdır 08 Şubat 2013

SudanTürkiye önemli bir cari açık hanesine daha çözüm yolunda. Türkiye Sudan’da İstanbul büyüklüğünde 5 milyon dönümlük arazi kiraladı. Verimli topraklarda yetişecek ananas, mango, avakado, pepino jambu, kanola, pamuk ve yağlı tohum gibi ürünler artık Türkiye’ye daha ucuza girecek. GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sudan’da Beyaz Nil Nehri kenarında 5 milyon dönümlük verimli araziyi 99 yıllığına kiraladı. Bölgede, Türkiye’nin ithal ettiği pamuk ve tropikal meyveler ile yağlı tohumlar yetiştirilecek.

Türkiye ile Sudan arasında 2012 yılı Mayıs ayında imzalanan “Karma Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı”ndan sonra harekete geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sudan’ın tarımsal potansiyelinden yaralanmak için çalışmalara başladı. TİGEM aracılığıyla Sudan’ın Abugota bölgesinde tarımsal işletme kuracak olan Bakanlık, Omdurman, Rahat ve Medani bölgelerinde ise özel sektör eliyle işletme kurulmasını sağlayacak.

YATIRIMCILAR VERGİDEN MUAF TUTULACAK

Proje kapsamında TİGEM ve Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün (TAGEM) çalışanlarından oluşan 13 kişilik teknik ekip Sudan’a giderek incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda Omdurman, Abugota, Rahat ve Medani bölgelerinde tespit edilen koordinatlar dahilinde toprak ve su analizleri yapılarak coğrafi ve iklimsel veriler değerlendirildi. Söz konusu değerlendirmeler sonucunda, serbest ticaret bölgesi kurulması ve yatırımcıların vergilerden muaf tutulması ile TİGEM tarafından belirlenen arazilerin uygunlukları konularında sözlü anlaşmaya varıldı. 5 milyon dönümlük arazi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına kiralandı.

ÖZEL SEKTÖRE AÇILACAK

Bugün gazetesinde dün yayınlanan haberde 99 yıllığına kiralanan toprakların özel sektöre açılacağına da dikkat çekildi. İsteyenler topraklar Türkiye’deymiş gibi kira berdeli ödeyerek istedikleri ürünü yetiştirebilecekler. Bakanlık yetkilileri, Sudan’ın seçilmesindeki amacın bölgenin topraklarının verimliliği ve güneyde olmasından kaynaklandığını bildirdiler.

PEPİNO YETİŞTİRİLECEK

Böylece Türkiye’de yetişmeyen ve ithal edilen sebzelerin yanı sıra tropikal meyveler (ananas, mango, avakado, pepino jambu), kanola, pamuk ve yağlı tohumlar Sudan’da Türk girişimciler tarafından yetiştirilecek. Sofralara giren yiyecekler ucuzlayacak. Ürünler Avrupa, Orda Doğu ve Afrika pazarında da satılacak.

www. hurriyet. com.tr/ekonomi/22545854.asp

Reklamlar

3 Yanıt to “5 milyon dönümlük arazi Türk özel sektörüne açılacak”

 1. Bertan Balçık said

  Türkiye’de pamuk üretimini arttıralım diye uğraşmazlar, giderler Sudan’a üretim yapmaya. Holdinglere bol bol yeni yatırım alanı yaratıyorlar. Oralara gidilmesi üretim yapılması gerekiyorsa, yapılsın tabii bir itirazımız yok. Ancak önce kendi ülkende başarılı bir model ortaya koy sonra git eksik kalanı üretmek için toprak da kirala, pamuk da yetiştir. Her zamanki gibi Bürokratlar, Siyasetçiler ve İşadamları oturmuşlar masanın başına at üstünden orak biçiyorlar. Ülkenin kaynakları öncelikle ülke içindeki tarımsal projelerde mi kullanılır, pamuk üretimi nasıl arttırılır, üretici nasıl gelirini arttırabilir hiç düşünmüyorlar. Yazık!

 2. Borsa Simsarı Mustafa Reis said

  Evet anlaşıldı Türkiyede neden üreticiyi yok etmek istedikleri holdinglere verecekler arazileri orada ektirecekler biçtirecekler sonra bize yüksek fiyatlarla satacaklar , adamların planlarını yapmışlar,dencek daha fazla bir şey yok,tabi yabancıya paramız gideceğine kendi vatandaşımız yesin ama gidip oralardan araziler kiralayacaklarına bizm üreticimiz zaten kazanamıyor bari o holdinglere kendi arazilerini kiraya versinler üreticide o kişilerin yanlarında çalışsınlar yapılmak istenende bu olmalı,çünkü maksat üreticiyi yok etmek

  Borsa Simsarı
  Mustafa REİS

 3. Admin said

  USDA Şubat ayı Arz Talep verilerinde yeni açıklanan en son veriler gerçekten şaşırttı;

  Türkiyenin pamuk üretimi -150.000 balya gerilerken, tüketimi ise +100.000 balya artış kaydetti.

  İthalatı ise maalesef +300.000 balya artarak gelecek sezon için dışa bağımlılığımız büyük oranda artacak gibi gözükmekte !!!

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: