Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Dış piyasa yorumları (18 Şubat 2013)

Posted by Alıntıdır 18 Şubat 2013

Pamuk piyasası dalgalı bir seyir izlerken, mısır, soya fasulyesi ve buğday fiyatları haftayı kayıpla kapattılar. 9 Şubat’ta ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayımlanan Arz & Talep Raporu piyasalara olumlu olarak yansıdı ancak yayımlanan diğer veri ve bilgiler bu raporları gölgeledi. Bu sezonun emtia ürünleri fiyatları açısından kırılgan bir sezon olacağı düşünülüyor. Piyasalar; hava koşulları ile ilgili problemler, mısır ve soya fasulyesi ekim alanlarındaki artış ve pamuk ekim alanındaki azalmayla ilgili yaşanan problemlerle uğraşmaya devam ediyor.

Özellikle soya fasulyesi ve hububat ürünlerindeki mahsul beklentisi geçen yılki beklentiler seviyesinde olmaya devam ediyor. Hava koşulları ve Çin’in yürüteceği tarımsal politikalar piyasaların yönünü belirleyecektir.

Mısır: Mayıs 2013 kontratı 0,11 dolar değer kaybederek 6,97 dolar seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler mısırda satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat rakamları beklentiler seviyesinde gerçekleşti. Günlük etanol üretimindeki artışın devam ettiği rapor edildi. ABD Tarım Bakanlığı mısırda kapanış stoklarının beklentilerin üzerinde bir artış gösterdiğini belirtti. Eylül 2013 kontratı 0,02 dolar değer kaybederek 5,82 dolar seviyesinden kapandı. ABD’de mısır üretim bölgelerinde devam eden kurak havanın mısır üretimini nasıl etkileyeceği henüz net değil. Yeni sezona girilirken fiyatların yüksek olmasından dolayı mısıra olan talebin nasıl etkileneceği ile ilgili endişeler yerini korumaktadır.

Pamuk: Mayıs 2013 kontratı haftayı 0,11 cents/lb kayıpla 83,19 cents/lb düzeyinde kapattı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İhracat rakamlarındaki artışla beraber kapanış stoklarında azalma olduğu rapor edildi. İhraç edilen pamuk miktarındaki artışın devam edebileceği düşünülüyor. Dünya stoklarının %52’sini elinde tutan Çin ile stokların %11’ne sahip olan Hindistan’ın uygulayacakları politikalara göre pamuk piyasasının şekilleneceği düşünülüyor. Aralık 2013 kontratı 0,33 cents/lb artışla 83,25 cents/lb seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. ABD Ulusal Pamuk Konseyi’nin yayımladığı yıllık üretici anket raporuna göre 2013 sezonu pamuk ekim alanlarının 2012 sezonuna göre %26.8 azalma gösterdiği belirtildi.

Soya Fasulyesi: Mayıs 2013 kontratı 0,22 dolarlık kayıpla 14,14 dolardan kapandı. Teknik veriler soya fasulyesinde satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat beklentilerin oldukça altında gerçekleşti. Piyasalar ihracat raporlarını yakından takip etmeye devam ediyor. ABD Tarım Bakanlığı yeni yayımladığı raporda soya fasulyesi kapanış stoklarında azalma olduğunu bildirdi. Ancak soya fasulyesi piyasasında dikkatler Güney Amerika’da başlayan soya fasulyesi hasadının üzerinde olmaya devam ediyor. Soya ezmesi üretimi geçen yılın üzerinde gerçekleşse de üretimin beklentilerin altında kaldığı rapor edildi. Kasım 2013 soya fasulyesi kontratı 0,20 dolarlık kayıpla 12,61 dolardan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Talebin yüksek olması ve hava koşullarındaki belirsizliğin devam etmesinden dolayı 2013 sezonu genelinde soya fasulyesi fiyatlarının yüksek olması bekleniyor.

Buğday: Mayıs 2013 kontratı 0,14 dolar kayıpla 7,48 $’dan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD Tarım Bakanlığı kapanış stoklarının beklentilerin altında olarak açıkladı. Temmuz 2013 kontratı 0,11 dolar kayıpla 7,51 $’dan kapandı. Kışlık buğday ekim alanlarının %59’nun kuraklıkla mücadele etmesinden dolayı hava koşullarının buğday piyasasını desteklediği açıklandı.

CHUCK DANEHOWER
EXTENSION AREA SPECIALIST
THE UNIVERSITY OF TENNESSEE
WEEKLY CROP COMMENTS / 18 Şubat 2013
Kaynak: Adana Ticaret Borsası

UYARI: Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: