Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          101.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  24-31 Mayıs (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  56.100 Bl. -49.300 Bl. +6.800 Bl.
  24-31  Mayıs Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.700 Bl. -9.800 Bl. -2.100 Bl.
 • En Son Yorum

Dış piyasa yorumları (11 Mart 2013)

Posted by Alıntıdır 11 Mart 2013

Pamuk ve soya fasulyesi fiyatları yükselirken, mısır ve buğday fiyatları haftayı kayıpla kapattılar. Dow Jones Borsası, ham petrol fiyatları yükselirken, dolar da değer kazandı. Yeni yayımlanan İstihdam Raporu’na göre ABD genelindeki işsizlik oranının %7,9 seviyesinden %7,7 seviyesine gerilediği bildirildi. ABD Tarım Bakanlığı Aylık Arz ve Talep Raporu’nu 8 Mart’ta yayımladı ve piyasalar farklı reaksiyonlar gösterdi. Raporun yayımlanmasıyla birlikte mısır ve pamuk fiyatları yükselirken, buğday piyasasında önemli bir etki olmazken, soya fasulyesi fiyatları geriledi.

Mısır: Mayıs 2013 kontratı 0,05 dolar değer kaybederek 7,03 dolar seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler mısırda satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat rakamları beklentilerin altında gerçekleşti. Günlük etanol üretiminde azalma olduğu rapor edildi. Yeni yayımlanan rapora göre ABD Tarım Bakanlığı eski mahsul mısır kapanış stoklarını aynı bırakırken, mısır ithalatının yükseldiğini, mısır ihracatının ise azaldığı rapor edildi. Yemlik kullanılan mısır tüketiminde ise artış olduğu belirtildi. Dünya genelindeki mısır stoklarında azalma olduğu açıklandı. Eylül 2013 kontratı 0,13 dolar değer kaybederek 5,71 dolar seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler mısırda satış eğilimi olduğunu gösteriyor.

Pamuk: Mayıs 2013 kontratı haftayı 1,48 cents/lb artışla 86,88 cents/lb düzeyinde kapattı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Yeni yayımlanan ABD Tarım Bakanlığı Raporu’nda ihracat miktarının arttığı, kapanış stoklarında ise azalma olduğu bildirildi. Dünya genelindeki pamuk stoklarında azalma olduğu belirtilirken, Çin’deki pamuk stoklarının arttığı rapor edildi. Pamuk piyasası genel olarak İstihdam Raporu’na olumlu tepki verdi. Aralık 2013 kontratı 1,25 cents/lb artışla 86,39 cents/lb seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. ABD’deki pamuk ekim alanlarındaki azalmadan dolayı, pamuk fiyatlarının yavaş yavaş artış göstereceği tahmin ediliyor. Piyasalar dünya genelindeki ve Çin’deki pamuk stokları rakamlarını izlemeye devam edecektir.

Soya Fasulyesi: Mayıs 2013 kontratı haftayı 0,28 dolar artışla 14,71 dolardan kapandı. Teknik veriler soya fasulyesinde alım eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD Tarım Bakanlığı, soya fasulyesinde arz ve talep rakamlarında bir değişiklik yapmazken, soya fasulyesinde kapanış stoklarının da değişmediği açıklandı. İhracat rakamları beklentilerin üzerinde devam etmesine rağmen, Güney Amerika’daki soya fasulyesi mahsulüyle beraber ihracat rakamlarında büyük miktarda azalma olacağı düşünülüyor. Dünya genelindeki soya fasulyesi stoklarında da artış olduğu rapor edildi. Kasım 2013 soya fasulyesi kontratı 0,07 dolarlık artışla 12,68 dolardan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Özellikle Çin’de yeni ürün soya fasulyesi için talebin yüksek olduğu rapor edildi. Ancak ABD’deki soya üretim merkezlerindeki nem kapasitesinin yüksek olmasının soya fiyatları üzerinde olumsuz bir etkisi göze çarpmaktadır.

Buğday: Mayıs 2013 kontratı 0,23 dolar kayıpla 6,97 $’dan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. ABD Tarım Bakanlığı eski ürün buğday stoklarında artış olduğunu ve ihracat rakamlarının ise azaldığını belirtti. Dünya genelindeki buğday stoklarının ise artış gösterdiği açıklandı. Temmuz 2013 kontratı 0,24 dolar kayıpla 6,98 $’dan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Yeni ürün buğday fiyatlarının durumu, buğday üretim yerlerindeki hava koşullarına paralel olarak değişecektir. Piyasalar hava koşullarının daha olumlu devam edeceğini bekliyor.

CHUCK DANEHOWER
EXTENSION AREA SPECIALIST
THE UNIVERSITY OF TENNESSEE
WEEKLY CROP COMMENTS / 11 Mart 2013
Kaynak: Adana Ticaret Borsası

UYARI: Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

5 Yanıt to “Dış piyasa yorumları (11 Mart 2013)”

 1. murat asrav said

  Çin hükümeti dünya stoklarının yarısını ülkesinde bulundurmayı hedeflemiştir.yani gelecek yılın fiyat yükselişlerinden etkilenmek istememektedir.bu durum bizler gibi diger ithalatçı ülkeleri zora sokacaktır.hesaplarımızı ona göre yapmalıyız.Saygılar.Murat ASRAV

 2. Borsa Simsarı Mustafa Reis said

  Önümüzdeki yıl pamuk üreticisinin yılı olacaktır.Pamuk hak ettiği değerini yani beyaz altın ünvanını tekrar kazanacaktır.

  Saygılarımızla

  Borsa Simsarı
  Mustafa REİS

 3. Bertan Balçık said

  Murat Bey, yani elimizdeki pamukları satmayalım hatta daha fazla alıp stoklayalım mı diyorsunuz?

 4. murat asrav said

  Bertan Bey;piyasaların yönünü uzun vadeli olarak kestirebilmek takdir edersinizki çok zor bir olay.Ancak uzun vadeli fonların pamuğa yönlenmiş olduğu bilgisine sanırım sizlerde vakıfsınızdır.Buna göre hareket edilmesinde fayda var. Murat Asrav Agronomi uzmanı

 5. Bertan Balçık said

  Fonlar pamuk kontratı alıyor olabilir ancak fiziki piyasada pamuk fiyatı daha düşük işlem görüyor son bir haftadır. Hafif bir uyumsuzluk var yani.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: