Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Daha iyi pamuk çiftçiye yeni olanaklar sunacak

Posted by Alıntıdır 18 Mart 2013

“Daha iyi pamuk” çiftçiye yeni olanaklar sunacak Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, uluslararası şirketler tarafından talep edilen “daha iyi pamuk” uygulamasının çiftçiye yeni olanaklar sunacağını bildirdi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, yüksek katma değer yaratan tarım ürünü pamuğun, üretim, istihdam ve ihracat açısından lokomotif sektör konumundaki tekstil ve hazır giyimin temel bir girdi maddesi olduğunu belirtti. Doğrudan veya dolaylı şekilde milyonlarca insana istihdam yaratması nedeniyle stratejik bir önem arz eden pamukta, ülke ihtiyacının karşılanamadığına, ithalat yoluna gidildiğine dikkati çeken Bayraktar, bunun maliyet, yapısal sorunlar gibi çeşitli nedenleri bulunduğunu vurguladı.

Türkiye’nin pamukta, veriminde dünyada ikinci, tüketiminde dördüncü, ithalatta ise Çin’in ardından ikinci olduğunu bildiren Bayraktar, “Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de pamuk tarımında bir yılda 500 bin daimi, 1,5 milyon geçici işçi istihdam ediliyor. Bu rakama satıcı, çırçırcı, nakliyeci gibi alanlarda çalışanlar da eklenince bir yılda 3,5 milyon insan pamuk tarımından gelir elde ediyor” dedi.

BCI uygulaması uluslararası firmalara üretim yapan Türk firmalarından isteniyor

Ulusal Pamuk Konseyi’nin (UPK) ilk başvurusunu iki yıl önce yaptığı BCI Pamuk Sertifikası’nın 27 Şubat 2013 tarihinde kabul edildiği bilgisini veren Bayraktar, şunları kaydetti:
“Özellikle son yıllarda büyük tekstil ve hazır giyim firmaları, müşterileri için daha farklı, daha özel ve daha sağlıklı ürünler sunmayı hedef ediniyorlar. Bu amaçla üretimin ilk basamağı olan pamuk tohumunun üretiminden başlayarak bazı kriterler getirdiler. Bu konseye üye firmalar, toprağı daha az işleyen, daha az su ve gübre kullanan, tarımda çocuk işçi çalıştırılmasının önüne geçen, kadın işçilerin haklarını belirleyen kurallara göre ve adlandırıldığı şekliyle Daha İyi Pamuk (BCI-Better Cotton Initiative) uygulamasıyla elde edilmiş ürünleri, üretim yaptırdıkları firmalardan istemektedirler.

Tekstil ve hazır giyim sektöründe adından söz ettiren ülkemiz için de söz konusu uygulamalar geçerlidir. Türkiye’de üretim yaptıran bazı uluslararası firmalar, BCI sertifikalı pamuktan elde edilmiş iplikten üretilmiş ürünlerin yapımı konusunda Türk sanayicisinden talepte bulunmaktadır. BCI pamuk üretiminin ülkemizde olmaması nedeniyle, bu hammadde ihtiyacı firmalar tarafından, Mali, Brezilya, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerden ithal ediliyor. 2012-2013 sezonunda ithalatımızın 762 bin ton civarında olduğunu düşünürsek, BCI uygulamasıyla pamuk üretiminin önemini, bu ithalat rakamının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını görüyoruz.”

Katılım gönüllülük esasına dayanıyor

Bu uygulamayla pamuğun Türkiye’de de yetiştirilebilecek olmasının son derece sevindirici bir haber olduğunu ve Birlik olarak desteklediklerini bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:
“BCI uygulamasıyla pamukta ekim alanları sürekli daralan ve daha fazla ithal eden ülke konumundan çıkarak, ilk olarak ‘kendine yeter bir ülke’ sonrasında ise pamuk ihraç eden bir ülke konumuna gelmeyi umut ediyoruz. Bu uygulamada katılım ‘gönüllülük’ esasına dayanmaktadır, sadece isteyen çiftçilerimiz bu pamuk ekimine katılım sağlayacak, ürettikleri pamuğu pazarlamaları daha kolay bir hale gelecektir. Önümüzdeki ekim dönemine yetiştirilmek istenilen BCI pamuk ilk olarak pilot birkaç ilimizde uygulanacak. Ardından ise tüm pamuk ekim alanlarımızın genelinde kabul göreceğine inanıyoruz.”
Bayraktar, BCI uygulamasının, “bitki koruma”, “su”, “çevre, yaşam alanı”, “lif kalitesi”, “insan çalıştırma” gibi kriterler içerdiğini bildirdi.

www. ekonomik-cozum.com.tr/vob-tarim/item/7030-daha-iyi-pamuk-cifciye-yeni-olanaklar-sunacak.html

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: