Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Dış piyasa yorumları (18 Mart 2013)

Posted by Alıntıdır 18 Mart 2013

Pamuk, mısır ve buğday fiyatları haftayı yükselişle kapatırken soya fasulyesi fiyatlarında gerileme oldu. Dolar haftayı değer kaybıyla kapatırken, ham petrol fiyatları ve Dow Jones Borsası değer kazandı. Dow Jones Borsası son 10 gün içerisinde yükselişine devam etti. Ekim Alanı Tahminleri ve Hububat Stokları Raporu 28 Mart’ta yayımlanacaktır. Bu raporlar piyasaların yönünü belirleyecektir. Özel bir araştırma şirketinin verilerine göre mısır ekim alanlarının 2012 yılına göre azaldığı, soya fasulyesi ve buğday ekim alanlarının ise 2012 yılına göre artış gösterdiği belirtildi.

Mısır
: Mayıs 2013 kontratı 0,14 dolar değer kazanarak 7,17 dolar seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler mısırda alım eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat rakamları beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Günlük etanol üretiminde azalma olduğu rapor edildi. Eylül 2013 kontratı 0,15 dolar değer kazanarak 5,86 dolar seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler mısırda satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Özel bir araştırma şirketinin yayımladığı verilere göre mısır ekim alanlarının geçen sezona göre azalma gösterdiği belirtildi. Mısır fiyatları $6 seviyesine gelirse yatırım için güzel bir araç olabilir.

Pamuk: Mayıs 2013 kontratı haftayı 5,62 cents/lb artışla 92,50 cents/lb düzeyinde kapattı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Mayıs 2013 kontratı gün içerisinde 93,93 cents/lb seviyesine kadar yükseldi. Çin’in ithalat kotasını iki katına çıkarma kararı almasına piyasalar olumlu tepki verdi. Bu durum Çin’deki firmaların daha çok ABD’deki pamuğa yönelmelerini sağlayacaktır ve ABD’deki kapanış stoklarının azalmasına neden olacaktır. Aralık 2013 kontratı 2,12 cents/lb artışla 88,51 cents/lb seviyesinden kapandı. Teknik göstergeler alım eğilimi olduğunu gösteriyor. Pamuk fiyatları yükselmeye devam ediyor. Fiyatların artması gelecek sezon için daha çok pamuk ekilmesini sağlayacaktır. Ancak yine de 2012 sezonuna göre pamuk ekim alanlarında azalma olacağı tahmin ediliyor.

Soya Fasulyesi: Mayıs 2013 kontratı haftayı 0,45 dolar kayıpla 14,26 dolardan kapandı. Teknik veriler soya fasulyesinde satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat beklentiler seviyesinde gerçekleşti. Ulusal Yağlı Tohum Birliği tarafından açıklanan soya ezmesi üretim rakamları beklentilerin altında gerçekleşti. Brezilya’daki soya fasulyesi yüklemesindeki gecikmeler ABD’deki soya fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Kasım 2013 soya fasulyesi kontratı 0,07 dolarlık kayıpla 12,61 dolardan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Özel bir araştırma şirketinin yayımladığı verilere göre 2013 sezonunda soya ekim alanlarında artış olması bekleniyor.

Buğday: Mayıs 2013 kontratı 0,26 dolar artışla 7,23 $’dan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Haftalık ihracat beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu hafta içerisinde yemlik olarak kullanılan buğdaya olan talebin artacağına dair haberler fiyatların yükselmesini sağladı. Temmuz 2013 kontratı 0,23 dolar artışla 7,21 $’dan kapandı. Teknik göstergeler satış eğilimi olduğunu gösteriyor. Özel bir araştırma şirketinin yayımladığı verilere göre buğday ekim alanlarının da 2013 sezonunda artış göstereceği rapor edildi. Bahara girerken piyasalar buğday üretim alanlarındaki hava koşullarını yakından takip etmeye devam ediyorlar.

CHUCK DANEHOWER
EXTENSION AREA SPECIALIST
THE UNIVERSITY OF TENNESSEE
WEEKLY CROP COMMENTS / 18 Mart 2013
Kaynak: Adana Ticaret Borsası

UYARI: Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden site sorumlu tutulamaz.Tüm ziyaretçilerimiz YASAL UYARI (HAKKINDA) bölümünü okumuş ve KULLANICI SOZLESMESI’ni de kabul etmis sayılırlar.

Reklamlar

5 Yanıt to “Dış piyasa yorumları (18 Mart 2013)”

 1. Mehmet Sait MELİK said

  Fiyatların tekrar düşmesi şansızlık…. Tam pamuk ekimi sırasında yani şimdi fiyatların düşmesi, iki gönüllü olan çiftçileri mısır ekimine yönlendirecek. Bunun anlamı dışardan daha çok pamuk ithal edeceğiz demek. Bu sene Türkiye genelinde %20 ekim alanı daralması nı düşünüyorum, tahminim 500 bin ton pamuk üretimi belki dahada az, ihtiyaç 1.350 000 ton demek ki 900 000 ton pamuk dışardan ithal gelmek zorunda. Yurt dışında da pamuk tan kaçış var…Yüksek girdilere çare bulunmasa üretici pamuk tan kaçmaya devam edecek.
  Dikkat ediyorum, insanlar o kadar bezmiş ki yorumlar bile azalmış. Bu sene pamuk eken üreticiler belkide süprize oynuyorlardır. Kolay gelsin, bu zamanda üretici olmak hakikaten zor.

 2. soner AVCI said

  Sayın MELİK, Ben 3 yıldır inatla pamuk ektim,son 2 yıldır ettiğim zarar yüzünden bankaya olan borcumu ödemek için başka bir bankadan kredi çekmek zorunda kaldım.Bundan sonra tekstilci düşünsün.

 3. muhittin ayaz BİSMİL said

  Bülgemizde mısır ekimi bitmişken ayın 25 den sonra tekrar mısır ekimi hız kazanmaya başladı

 4. sayın melik 2013 çiftçinin baharı yaşayacagı bır yıl olacak artık butun çiftçilerimizde bunu bılsın hele tekstılcıler için bu çok onemlı çunkı artık 2013 yılı çiftçi gerçek olan kımlıyın e burunecek yanı mıletın efendısı sene ye malını kolay kolay satmayacak bunu herkes bılsın ve eskıden alıştıkımız gelenek bızımıkını bıtır yabancıdan dost ıthal olayını seneye son verecez çunkı çiftçinin yılı olacak saygılarımla hayırlı uretım yılı dılıyorum ve tum çiftçilerımız kolaylıklar dılerım

 5. Mehmet Sait MELİK said

  Sayın ünalan, ümitli olmak iyi birşey, bu ara hepimizin böyle iyi temenilere ihtiyacı var, teşşekür ederiz. Katılıyorum, eğer çiftçi malını tutabilirse, elinde olursa faydası olur, birde tüm dünya da ekim eksikliği var, gelecek sene iyi olacak diye bende bekliyorum… Benim tahminlerim tutmuyor, şu an için 95 cent bekliyordum ama ulaşamıyor. İnşallah iyi olacak, ama herkes gibi bende % 65 pamuk ekimini azaltım. İyi günler dileği ile hayırlı bir sezon diliyorum.

  Mehmet Sait Melik
  Agrogap Ö.Ç Danışmanlık Der.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: