Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   81.60 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek

Posted by Alıntıdır 03 Nisan 2013

Serangium1Pamukta yoğun olduğu dönemde büyük zararlar veren beyaz sinek haşeresine karşı avcı böcek ” Serangium parcesetosum Sicard ” projesi hayata geçiyor. Mersin’de beyaz sinek zararlısına karşı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu tarafından hazırlanan “Avcı Böcek Serangium parcesetosum Sicard’ın Kullanılabilme Olanaklarının Araştırılması” adlı projenin Erdemli Ziraat Odası ile birlikte sürdürülmesi amacıyla karşılıklı protokol imzalandı.
 
 
 

Konunun bölge çiftçisini çok yakından ilgilendirdiğini belirten Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, “Türkiye sebze üretiminde üretim alanları, üretim miktarları, ihracat oranları dikkate alındığında, domates her alanda ilk sırada yer almaktadır. Örtüaltı sebze tarımı önemli olmakla beraber birçok sorunlarla karşılaşılmakta olup, bunlardan en önemlisi beyaz sinek zararlısıdır. Bölge çiftçilerin en büyük sorunu beyaz sinek ve neden olduğu virüs hastalıklarıdır. Beyaz sinek yalnız domates de değil, patlıcan, biber, hıyar gibi sebzelerde ve başta pamuk olmak üzere çok sayıda endüstri bitkisinde beslenerek ciddi düzeyde ekonomik kayıplara yol açmaktadır” dedi.

Söz konusu beyaz sineğin hemen hemen tüm kimyasal sınıflardan çok sayıda insektiside önemli düzeylerde direnç geliştirdiğinin bildirildiğini ifade eden Dölek, “Bütün sorunlar ele alındığında istasyonda görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Altan’nın yapmış olduğu çalışmalarda ilaç kullanmadan, beyaz sineğe karşı avcı böcek kullanarak, yani kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadele uygulayarak bu soruna karşı önlem alınabileceği görülmüştür” diye konuştu.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Davut Keleş ise, “Yapmış olduğumuz ön denemelerde, daha önce turunçgil alanlarında başarı ile kullanılmış daha sonra patlıcanda başarıya ulaşmış beyaz sinek avcısı Serangium parcesetosum Sicard ‘ın domatesde uyumu incelenmiş ve ön deneme sonuçları başarılı olmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu ve Erdemli Ziraat Odası avcı böcek projesinin birlikte sürdürülmesi için karşılıklı protokol imzaladı.

Kaynak: cukobirlik.com.tr/?tekd=120&ikid=132&syf=Haber-Detayi

Reklamlar

Bir Yanıt to “Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek”

 1. İsa Dal said

  Beyaz sinekle mücadele “Nesibug” lar kullanılıyor, ancak bu çalışmanın maliyeti son derece yüksek. Umarım Mersin’de yapılacak bu çalışma sonuç verecektir. (Nesibug: http://www.koppert.com.tr/yazi.php?id=106&sayfa=nesibug/ )

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: