Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Tekstilde iplik krizi

Posted by Alıntıdır 11 Nisan 2013

Tekstilde iplik kriziTekstil sektöründe iplik krizi çıktı. İplik üreticileri daha yüksek fiyattan sipariş aldıkları Çin’e ihracata başlayınca, iç piyasadaki ürün azaldı. İplik fiyatları son 2 ayda yüzde 20-30 oranında yükseldi. Türk üreticiler iplik bulamadığı için kalitesi düşük olan Bangladeş ve Hindistan’a yöneldi. Denizli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, iplik fiyatlarındaki artışın pamuk fiyatının artışıyla da paralel olduğunu söyledi.

Keçeci, “Pamuk gibi önemli bir hammaddenin stratejik ürünler arasına alınmasının zamanı geldi” diye konuştu. Dünya pamuk stoklarının yüzde 50’sinden fazlasını elinde bulunduran Çin’in 2013-2014 sezonunda 9.3 milyon tonluk stoka ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak buna rağmen Çin’de son 3 yıldır pamuk ipliği üretimi azalıyor. Yılda 7.7 milyon tonluk üretimi olan Çin’de bu rakam 2008’e göre yüzde 30 geriledi. Bu nedenle de Türkiye’den iplik çekiyor.

FİYAT 50 CENT ARTTI
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, iplikte arz-talep dengesinin bozulduğunu söyledi. Gülle, “Pamuk fiyatında 50 cent’in üzerinde artış oldu. Bu da iplik fiyatını artırdı” diye konuştu. Talu Tekstil Genel Müdürü Mustafa Gültepe, iplik fiyatına iki ayda yüzde 25 zam geldiğini söyledi. Gültepe, “En basit ipliğin kilosu 6.8 lirayken, fiyat 8.2’lere yükseldi” diye konuştu.

KOTA ŞART
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, Hindistan’ın iç piyasasını korumak için ihracata yönelik iplik satışını durdurduğunu söyledi. Negrin, Türkiye’nin de böyle bir kota uygulamaya ihtiyacı olduğunu belirterek, “İplik üreticileri 20 kuruş fazlaya Çin’e ihracat yapıyor. Biz bu ihracatın durdurulması yönünde bazı çalışmalar yaptık. İlgili kurumlara sunduk. Ancak henüz bir netice alamadık” diye konuştu. Negrin, Çin’in Türkiye’ye yönelmesinin bir nedeninin de Hindistan’ın kotaları olduğunu ifade etti.

ÖZGE YAVUZ / sabah.com.tr/Ekonomi/2013/04/11/tekstilde-iplik-krizi

Reklamlar

4 Yanıt to “Tekstilde iplik krizi”

 1. Admin said

  Yerli İplik üretimini daha fazla teşvik etmek varken, ihracatını engellemek ?

 2. musa kazim değer said

  Alma mazlumun ahini, çikar aheste aheste. Eğer biz çiftciler çircircilar ve iplikçiler olarak birbirimize karşi firsatci anlayişi sergilemeseydik Bugün el aleme muhtaç olmazdik bu sene daha ekeceğim pamuk ne olacak şimdiden düşünüyorum. iplikçiler onlarin istemediği bir durum olduğu zaman hepsi yoğun bakimlik oluyor ama biz çiftciler olarak bas bas bağiriyoruz ölmek üzereyiz bizi duyan dinliyen yok bize siz alişmişsiniz diyorlar ve yahut kar etmesiniz ekmeyin kardeşim diyorlar bizde artik aklimiz başimiza geldi çircirciyada diyoruz iplikçiyede diyoruz sizlerin yoğun bakimlik bir durumunuz yok taburcusunuz onun için birbirimizin kiymetini bilelim kastimiz kimseyiz üzmek değil

 3. Yüksel SARIÇAM said

  20 cent için Çin’e satmak mı suç, 20 kuruş için Kaliteli Yerli iplik almak yerine, Kalitesiz ithal iplik almak mı?
  Ver 20 kuruş fazla,iplikçide,çırçırcıda, çiftçide gün görsün. Satmasın kimse yurt dışına. Sende kaliteli üretim yapıp marka ol.

 4. kalitesi daha düşük olan demiş yazar hanımefendi, ama teknik bir ifade değil !
  her ülkede iyi kalite ve kötü kalite iplik üretilmektedir. bir ülkenin ipliği kötü, diğeri iyi demek konuya çok yabancı bir ifade..
  iplik kalitesinde uster istatistikleri vardır !!! yüzdelik dilimler sözkonusudur. ipliğin hangi menşei olduğundan ziyade hangi uster dilimine girdiği önemlidir. iplik ihracatına kota gelsin demeden önce bunları bilmek gerekir, ayrıca senelerce bedavaya çalışan iplikci 2 senedir para kazanıyor. neresi işine gelirse oraya satacak ! konfeksiyon veya örgü nasıl ihracata gidiyorsa iplik de gidebilir. kimsenin ticareti kimsenin ipoteği altına değildir ! selamlar…saygilar….

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: