Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

“Beyaz Altın”ın en büyük deposu kuruluyor

Posted by Alıntıdır 06 Haziran 2013

Lisanslı DepoculukTürkiye’nin toplam pamuk üretiminin yarısına yakının karşılandığı Şanlıurfa’da, 30 bin ton kapasiteli lisanslı pamuk deposu kurulacak. ŞUTB Başkanı Kaya: “Ürün senedi aracılığıyla, yatırımcılar için hisse senedi, döviz, altın ve faiz gibi yatırım araçlarına alternatif bir yatırım aracı sağlanacak” Türkiye’nin pamuk ambarı konumundaki kentte, 200 bin hektar alanın üzerinde yaklaşık 350 bin ton civarında yıllık pamuk üretimi gerçekleştiriliyor.

Ülkenin pamuk üretiminin yüzde 40’ının karşılandığı Şanlıurfa’da, bu yıl sulamaya açılacak 280 bin hektar alanla bu üretim rakamının da yaklaşık iki kat artması öngörülüyor.

GAP çiftçisinin en büyük gelir kaynağı durumundaki pamuk, yıllarca yeterli kapasitede işleyecek ve depolayacak tesisin bulunmaması nedeniyle üreticisine beklenen düzeyde ekonomik destek sağlayamadı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) sorunun çözümü için AB destek programlarına uygun olarak hazırladığı “Şanlıurfa Pamuk Lisanslı Depoculuk” projesiyle 7 milyon 147 bin avro hibe desteği aldı. Yaklaşık 10 milyon avroya mal olacak proje sayesinde yapılacak depo, 30 bin ton kapasiteli olacak.

Kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük lisanslı pamuk deposu olma özelliğini taşıyacak mekanın yaklaşık bir yılda tamamlanması planlanıyor. Ürünün kalitesi ve işlenebilirlik oranını artıracak sistem, başta çiftçi olmak üzere tüccar, sanayici ve devlet pamuktan daha fazla ekonomik destek sağlayacak. Pamuğunu daha iyi koşullarda saklayabilecek çiftçi, istediği zaman ürünü elektronik senet karşılığında ürününü kredi olarak da kullanma imkanına kavuşacak.

“Önemli bir ekonomik destek”

ŞTB Başkanı Mehmet Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge çiftçisine depo sayesinde önemli bir ekonomik destek sağlayacaklarını belirterek, üreticilerin ellerinde bulundurdukları pamuğun satış dönemini bütün bir yıla yayabileceğini söyledi. Ürünün laboratuar koşullarında standardının tespit edileceğini ifade eden Kaya, deponun faydalarına ilişkin şunları kaydetti:

“Üretici, ürününü satarken, çok sayıda alıcının rekabetinden yararlanabilecek, ürününü fiyatların en yüksek olduğunu düşündüğü dönemde pazarlama imkanı bulacak. Ürün senedi karşılığı yapılacak satışlarda, stopaj muafiyeti sağlanacak.Tüccar ve sanayiciler de işletme ihtiyaçları için depo inşa etme maliyetinden kurtulacak. Sağlıklı depolama, talep ettikleri miktar, tür ve kalitedeki lif pamuğu güvenilir şekilde, elektronik ortamda mekan sınırlaması olmaksızın, kısa zamanda temin edilebilecek. Ellerinde tutacakları ürün senetleriyle, ileride olası fiyat farklılıklarından olumsuz etkilenme olasılığı ortadan kaldırılacak. Ürün senedi aracılığıyla, yatırımcılar için hisse senedi, döviz, altın ve faiz gibi yatırım araçlarına alternatif bir yatırım aracı sağlanacak.”

Kaya, lisanslı depo sistemiyle, tarım ürünlerinde, vadeli piyasalara geçişte altyapı ve elektronik ticarette büyük bir potansiyel oluşturulacağını belirtti.

Ürün analizi, depolanması, sigortalanması ve kredi kullanılması nedeniyle, bu sektörlere yeni gelirler ve iş alanları kazandırılacağını vurgulayan Kaya, lisanslı depoların ve ürün ihtisas borsalarının yurt içinde ve dışında açacakları şubeler vasıtasıyla, ürün pazarlanmasında ve dağıtımında büyük kolaylıklar olacağını kaydetti.

Kaynak: AA / haberler.com/beyaz-altin-in-en-buyuk-deposu-kuruluyor-4704852-haberi/

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: