Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk üreticilerine yeşil kurt uyarısı

Posted by Alıntıdır 26 Haziran 2013

yesil kurtÜreticilerin pamukta ‘yeşil kurt’ konusunda dikkatli olmaları istenirken, ekonomik zarar eşiğine gelen yerlerde tavsiyeli bitki koruma ürünleri ile mücadele yapmaları gerektiği belirtildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü çiftçileri pamukta bulunan ‘yeşil kurt’a karşı uyardı. İl müdürlüğünden yapılan açıklamada, kışı toprakta pupa halinde geçiren yeşil kurt kelebeklerinin Çukurova’da nisan ayından sonra görülmeye başlandığı bilgisi verildi.

Kurtların genel olarak gece aktif olduğu belirtilen açıklamada, yumurtalarını özellikle pamuk bitkisinin üst tarafına, körpe, sürgün, tarak, çiçek ve kozalar üstüne bıraktığı hatırlatıldı. Pamuktaki birinci nesil yeşil kurt zararlısının esas olarak verimin büyük kısmını oluşturan ilk taraklarda zararlı olduğu ve bu tarakların döküldüğü bilgisinin verildiği açıklamada, “Çiçeklere zarar veren larvalar koza oluşumunu azaltırlar. Zarar gören kozalar açılmaz ve dökülür. Adana genel olarak 1.ürün pamuklar fenolojik olarak taraklanma döneminde olup, zararlının pamuktaki 1. dölünün yumurtaları ve larvaları görüldü. Bu zararlıya karşı mücadele eşiğine gelen yerlerde ilaçlamalar yapılıyor. Üreticilerimizin bu konuda dikkatli olmaları, ekonomik zarar eşiğine gelen yerlerde tavsiyeli bitki koruma ürünleri ile mücadele yapmaları gerekir.” denildi.

Mücadelesinde de çok dikkat edilmesi istenen açıklamada çiftçilere şu uyarılarda bulunuldu: “Eşikler tespit edilmeden mücadelesi yapılmamalı. Mücadele eşiği; koza oluşturma dönemi başından itibaren olgunlaşma dönemine kadar 40-50 dekarlık pamuk tarlası bir ünite kabul edilir. Her ünitede en az 3 ayrı yerde 3 metrelik sıra uzunluğundaki tüm bitkiler incelenerek yeşil kurt larvaları sayılır. Kontroller en az haftada bir kez yapılmalıdır. 3 metre sıra uzunluğunda ortalama 2 larva varsa ilaçlı mücadeleye geçilir. İlaçlı mücadelede yüksek etki elde etmek için her dölde yumurtadan yeni çıkmış larvaların çoğunlukta olduğu dönem iyi belirlenmeli.

bugun.com.tr/son-dakika/pamuk-ureticilerine-yesil-kurt-uyarisi-haberi/692720

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: