Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk kalitesine göre adlandırılsın önerisi

Posted by Alıntıdır 02 Temmuz 2013

PamukŞanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Başkanı Mehmet Kaya, pamukta standarda geçilerek, her pamuğun bölgeye göre değil kalitesine göre adlandırılmasını önerdi. Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede “beyaz altın” olarak adlandırılan pamuğun kentin ekonomisine yön veren en önemli ürünlerin başında geldiğini söyledi. Türkiye’nin en fazla ihraç edilen ürünlerinin başında tekstilin geldiğini ve bunun da hammaddesinin pamuk olduğunu hatırlatan Kaya, ülkenin toplam pamuk üretiminin yüzde 42’sini sadece Şanlıurfa’nın karşıladığını belirtti.

Kaya, pamuğun stratejik bir ürün olduğunu ifade ederek, ürünün maliyet girdilerinin çok yüksek olması nedeniyle de üreticisinin çok fazla kar edemediğini savundu. Sulama sezonunda elektriklerin sık sık kesilmesi nedeniyle Harranlı çiftçinin ciddi oranda problem yaşadığını vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

“GAP Eylem Planı ile Şanlıurfa’da sulamada da ciddi yatırımlar oldu. Urfa yürüyerek değil koşarak ilerliyor. Türkiye buğday üretiminin yüzde 8’ini, arpanın yüzde 11’ini, mısırın yüzde 16’sını Şanlıurfa üretiyor. Dünyanın en kaliteli makarnalık buğday yine Şanlıurfa’dan üretiyor. Pamuğumuz kaliteli, bölgeler arası pamuk isimlerini kaldıralım, Amerika gibi standart uygulayalım. Pamukta standarda geçelim. Her pamuk kalitesine göre adlandırılsın. Pamuk üretildiği bölgeye göre örneğin, Ege pamuğu, Güneydoğu pamuğu gibi isimlendirilmesin.”

Kaynak: – Şanlıurfa Anadolu Ajansı / haberler.com/pamuk-kalitesine-gore-adlandirilsin-onerisi-4790498-haberi/

Reklamlar

3 Yanıt to “Pamuk kalitesine göre adlandırılsın önerisi”

 1. Yüksel Sarıçam said

  Çok doğru bir tespit.Özellikle bu yıl Şanlı Urfa pamukları, geçen yıllara göre daha temiz ve daha kaliteliydi. Rotobar sistemini kuran ve bunu laikiyle çalıştıran firmalar Ege pamuğundan çok daha temiz pamuk ürettiler. İsimlendirmenin kaliteye göre yapılması hem Şanlıurfa pamuğuna hem de Egeli çırçırcılara fayda sağlar. Bu bir rekabet ortamı yaratır.

 2. Borsa Simsarı Mustafa Reis said

  Sayın Mehmet bey aslında çok geç kalındı bu güne kadar çoktan olması gerekiyordu ne yapalım pamuk her geçen sene ekim alanlarında azalarak devam ediyor bu gidişle Türkiye de pamuk ekecek üretici bulamayacağız yıllardır pamuk üreticisi para kazanamıyoruz diye bas bas bağırıyor ama sesini kimselere duyuramıyor odalar olsun borsalar olsun kimsenin üreticiler için bir şey yaptıkları yok her kes kendi havasında gerçi stratejik ürün diyorlar Türkiye nin pamuğa ihtiyacından bahsediliyor Türkiye de pamuk biterse tekstil biter deniyor ama kimsenin aldırdığı yok pardon pardon ayıp oluyor yani devletimiz boş mu duruyor Türk üreticisi ekmezse ekmesin adamlar gitti sudanda pamuk ekmek için tarla kiraladılar orada ektirecekler tabi buradaki üreticiyi düşünen yok .
  Not: Pamukta renk kategorisinin bir an önce oturması lazım ama bu sadece çırçırda değil üreticiden alırken de rengine göre alınması gerekiyor.

  Saygılarımızla
  İTB Borsa Simsarı
  Mustafa REİS

 3. MEHMET SAİT MELİK said

  Başkan KAYA temenide bulunmuş, Şanlıurfa Ticaret Borsasınında pamuk la ilgili eylem planı varmı nasıl düzeltecekler ne yapacaklar, Borsa ve kendisi elini taşın altına koysun bizde yardımcı olalım, söz uçar gider icraat kalıcıdir, Yüksel bey doğru söylemiş,Urfa da kalite artıyor, bu çiftçilerin, tohum seçiminden (candia stoneville etc) çırçırcıların çabasından oluyor. Urfa da iplikçiler bile ABD pamuğu kullanıyorsa , başkan bunada bir çözüm bulsun.
  Vali Cellaletin Güvenç beyinde urfa pamuk kalitesi artsın, STANDARD olsun diye çabası var, çiftçinin var, çırcırcının var, Borsa da el atarsa belki urfa ya ithal pamuk gelmez, bu çok düşündürücü değilmi? Türkiye nin en çok pamuk üreticisiyim diyeceksin ama senin kendi öz pamuğun kabul görmiyecek ve standart dan bahsedeceksin, pamuk elden gidiyor hareket , icraat zamanı, Pamuk borsasını çalıştırsa asli işini borsa yapsa pamuk kalitesi standarda gelmeye başlar.

  Çözüm yerinde oturan arkadaşlar artık çalışma zamanı, hep beraber kaliteyi artıralım.

  Agrogap Ö.Ç Bşk
  Mehmet Sait MELİK

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: