Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          90.70  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukçu pamuktan vazgeçiyor

Posted by Alıntıdır 13 Ağustos 2013

Pamuk uretimTARİŞ Aydın Pamuk Birliği Başkanı Faruk Yaman, son yapılan çalışmalara göre Ege Bölgesi’nde TARİŞ’in pamuk aldığı yerlerde pamuk ekiminde yüzde 25 azalma olduğunu belirtti. Türkiye’nin kendisine yetecek kadar pamuk yetiştirme kapasitesinin olduğuna değinen TARİŞ Aydın Pamuk Birliği Başkanı Faruk Yaman, böyle bir durumda dışarıdan pamuk alacağımıza kendi pamuğumuzu kullanmanın daha akıllıca olacağını söyledi. Dünya piyasasında da pamuk üretiminde azalma olduğunu belirten Yaman, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi de Mısır üretimine döndü ve buna yönelik orda da bir azalma var. Şu anda borsa 4 ile 4,25 TL arasında işlem görüyor. Önümüzdeki yıl pamuk piyasasını daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra TARİŞ olarak fiyatımız belli. Borsa çarpı randıman artı çekirdek farkı olacak” şeklinde konuştu.

TARİŞ’in eski gücüne kavuştuğunu söyleyen TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Faruk Yaman, “Tünelin ucunda görülen ışığı yakaladık. TARİŞ artık küllerinde doğdu ve eskisinden daha da güçlenecek. Tariş pamuk aldığı sürece bu piyasa daha iyi olacak” dedi.

Tüccarın elindeki pamuğu emanete verdiğini belirten Yaman, bu yüzden borsada pamuğun gerektiği noktaya ulaşmadığını söyledi. Tüccarın TARİŞ’e sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Yaman, “TARİŞ artık piyasayı belli bir noktaya getirebilecek güçte. Önümüzdeki yıllarda TARİŞ eskiden olduğu gibi çiftçimize çapa, sulama, gübre, mazot yardımı yapacak. Önümüzdeki yıl pamukta fiyat çok daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.

Pamuk ekiminin azalmaması için hükümete büyük görevler düştüğünü belirten Yaman, devletin prim ücretini biraz daha yükseltmesi gerektiğini hatırlattı.

Kaynak: İHA / stargundem.com/ajanslar/pamukcu-pamuktan-vazgeciyor-406684.html

Reklamlar

Bir Yanıt to “Pamukçu pamuktan vazgeçiyor”

 1. Hüseyin Özer Horzum said

  Sayın başkan Faruk Yaman’ın pamuk fiyatları hakkında güncel ve geleceğe dönük ,iyi niyetli düşüncelerine katılmamak mümkün değil.Ancak bu konuda tüm ilgili birimlerin çok etkin bir çalışma yapması gerekir.ilgili birimler ise çiftçilerin tüm örgütleri,Tariş,Belediye başkanları,kaymakamlar ve valilerdir.Zira menderes havzasında pamuk ekim alanları %50 den fazla azalmıştır.Pamuğa layık olduğu değer verilmez ise, bu beyaz altın yok olmaya mahkum olacaktır.
  H.Özer Horzum

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: